Czasy się zmieniają, a z nimi upodobania dzieci i możliwości dorosłych. Jedno się nie zmieniło, na pewnym etapie wieku dzieciaki pragną mieć „bazę”. No może troszkę zwiększyły się wymagania. Kiedyś to był namiot z koców i prześcieradeł, w którym każdemu dziecku wydawało się, że zdobywa świat, a dla mamy jest nieuchwytny. Dziś dzieci chcą komfortu i rzadko bawi je taka szmaciana improwizacja. Ale i temu dorośli mogą zaradzić. Wystarczy kawałek miejsca na działce, kilka metrów kwadratowych, a przekonacie się jak ważne to będzie miejsce dla waszych dzieci.

„Baza” – domek drewniany, który spełnia marzenia

domek dla dzieciTe wspomniane kilka metrów kwadratowych można wypełnić „bazą”, która będzie spełnieniem marzeń dziecięcych i wspomnieniami dla całej rodziny na długie lata. A domek drewniany świetnie wpisuje się w tą koncepcję. Wiadomo, dla dzisiejszych dzieciaków nie możemy zrobić niczego prowizorycznego, bo nie zdołamy ich tym zainteresować. Dzisiejsza „baza” czy po prostu domek zabaw dla dziewczynek musi być szykowny. Zatem do dzieła, na rynku są firmy z gotowymi ofertami, które przewidziały ruch rodziców i dziadków w tej kwestii, wiadomo popyt rodzi podaż. Wystarczy wybrać wygląd i wymiary. Oczywiście można wykonać domek samodzielnie, ale zajmie to dużo czasu, co przy zniecierpliwionych spojrzeniach dzieci i ich ciągłych pytaniach może być nieco irytujące dla całej rodziny. Jeśli kupimy gotowy domek drewniany, wystarczy złożyć moduły zgodnie z instrukcją i w dwa dni robocze osiągnąć cel. Można także zlecić to firmie i wtedy będzie jeszcze szybciej.

Jak przystosować domek drewniany dla dzieci?

Wiadomo, że otaczamy nasze pociechy troskliwą opieką i usuwamy z ich drogi wszelkie zagrożenia, zwłaszcza w przypadku najmłodszych milusińskich. Domek drewniany zapewne stanie się ulubionym miejscem kilkulatków, musimy więc zadbać, aby był dla nich bezpieczny. Kilka ważnych spraw:

  • Odizolowanie domku od podłoża. Wiadomo, że dzieci bardzo lubią się bawić na podłodze, nie może być więc na niej wilgoci. Nie powinien też hulać wiatr przez szpary. Jeśli domek drewniany stanie bezpośrednio na podłożu, np. na kostce brukowej warto rozłożyć tam najpierw folię i piankę.
  • Zabezpieczenie ostrych krawędzi. To konieczne, aby dzieci w czasie zabawy lub przepychania nie skaleczyły się jakimś wystającym elementem. Zadbajmy o to, aby wszystkie gwoździe zostały dokładnie wbite, a elementy równo przylegały do siebie. Kupując gotowy domek drewniany w elementach mamy pewność, że elementy będą dobrze wykończone, bez wystających drzazg.
  • Jeśli chcemy, aby w domku do zabaw było światło, także zabezpieczmy odpowiednio instalację. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy prąd można przeciągnąć z domu lub garażu i tam będzie się znajdował włącznik, którym będzie operował ktoś z dorosłych. Nie jest wskazane, aby w takim domku były jakiekolwiek miejsca, gdzie będzie dostęp do prądu pod napięciem, np. gniazdko czy połączenia kabli. Takie elementy przyciągają dzieci i nietrudno o wypadek.
  • Aby domek drewniany nie niszczał na deszczu konieczna jest impregnacja. Jeśli chcemy pomalować drewno także wewnątrz, aby nie ściemniało, pamiętajmy o tym, że powinny to być farby nietoksyczne, bo nasze pociechy będą tam spędzać całe dnie.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Stimeo – produkcja i dystrybucja małej architektury działkowej i ogrodowej.