Zaczyna się niepozornie. Na końcu placów nóg i rąk, od czasu do czasu, czujesz dziwne mrowienie czy pieczenie. Później to uczucie przybiera na sile. Dochodzą obrzęki, coraz silniejsze bóle, ograniczenia ruchowe. To objawy charakterystyczne dla drętwienia kończyn – dolegliwości, która może sygnalizować bardzo dużo schorzeń – od błahych po naprawdę poważne.

Po kim mogą „chodzić mrówki”

Charakterystyczne uczucie, jakby po Twoich kończynach spacerowały mrówki oraz występujące często w następnej kolejności drętwienie dłoni czy stóp, najczęściej dotyka osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Ta czynność utrudnia dopływ krwi do rąk czy nóg, co powoduje zaburzenia prowadzące do drętwienia. Jednak siedzenie to tylko jeden z wielu powodów wystąpienia drętwienia kończyn lub jego objawów. Jakie więc mogą być przyczyny drętwienia rąk i nóg? Bardzo różne. Właśnie ta różnorodność jest problemem przy postawieniu właściwej diagnozy. Więcej informacji o przyczynach drętwienia kończyn znajdziesz, m.in. na stronie: http://adamed.expert/dretwienie-nog-i-rak-jakie-moga-byc-przyczyny/. Możesz na nie cierpieć jeśli, m.in:

  • masz niewłaściwą dietę, ubogą w produkty zawierające witaminy z grupy B oraz magnez, potas i wapń;
  • śpisz na źle dobranym materacu lub spędzasz noc w złej pozycji;
  • masz uszkodzone nerwy;
  • doskwiera ci nacisk na nerwy, który może być spowodowany, np. przepukliną krążka międzykręgowego;
  • cierpisz na miażdżycę, zapalenie naczyń krwionośnych, cukrzycę albo nie uchroniłaś się przed odmrożeniem;
  • poddawana jesteś radioterapii;
  • zostałaś ukąszona przez owada.

Najczęstsze choroby sygnalizuje drętwienie

Lista chorób, występowanie jakich może sygnalizować drętwienie kończyn, jest bardzo długa. W XXI wieku, kiedy większość z nas spędza sporo czasu przy klawiaturze i myszce komputerowej, drętwienie rąk może oznaczać np.: zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie objawia się też ostrym bólem w nadgarstku. Jego przyczyną jest m.in.: nienaturalne wygięcie nadgarstka przy korzystaniu z myszki czy klawiatury. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to bardzo poważne schorzenie, które w początkowej fazie poznasz właśnie po drętwieniu nóg – szczególnie porannym. Do tego przy RZS pojawiają się też obrzęki oraz silny ból mięśni. Ponadto, dyskopatia, która wiąże się ze zwyrodnieniem kręgów, co prowadzi do niewłaściwego przewodnictwa nerwowego, również objawia się drętwieniem kończyn. W zależności od odcinka, w którym dochodzi do zwyrodnienia, drętwienie obejmuje różne części ciała. Jeśli problem dotyczy odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa – drętwieją stopy. Zmiany w obrębie kręgów szyjnych wywołują natomiast drętwienie rąk. Z tym nieprzyjemnym uczuciem mogą spotkać się z nim osoby cierpiące na nowotwory kości lub chorobę Pageta. Jak już wspomniano, drętwienie kończyn ma wiele wspólnego z niewłaściwym przepływem krwi, przez co można łączyć je z wystąpieniem schorzeń układu krwionośnego takich jak:

  • zawał serca;
  • miażdżyca;
  • napad przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA);
  • systemowe zapalenia naczyń.

Bez względu na to, jakie są przyczyny drętwienia kończyn, jeśli objawy utrzymują się długo lub występują bardzo często, powinnaś wybrać się do lekarza i skonsultować z nim swoje dolegliwości.