Choć paski kojarzą się przede wszystkim z prostotą, zdobione nimi dywany trudno nazwać banalnymi. Ten modny deseń zamieszczony na domowych tekstyliach sprawia, że pomieszczenie nabiera bardziej dynamicznego i wyrazistego charakteru. W dodatku geometryczne dywany w paski są na tyle uniwersalne, że nie wychodzą z mody, dzięki czemu często stanowią inwestycję na długie lata.

Pasy – wzór daleki od oczywistego

Najpopularniejszym i najprostszym wyborem są dywany pokryte regularnymi paskami o takiej samej szerokości. W tym przypadku o wyglądzie dywanu decyduje przede wszystkim jego kolorystyka. Amatorzy przytulnych wnętrz mogą zdecydować się na pasujące do każdej aranżacji odcienie beżu lub szarości, natomiast osoby preferujące bardziej wyrazisty wystrój z pewnością docenią szeroką ofertę dywanów w kolorowe, kontrastujące ze sobą pasy.

Nieco ekstrawagancji wprowadzą do wnętrza geometryczne dywany o kształcie koła sprawiające wrażenie trójwymiarowych – uzyskanie optycznej iluzji jest możliwe dzięki naprzemiennemu zestawieniu ze sobą czarno-białych okręgów.

Bardzo modne są także barwne dywany z runem w pasy pozbawione wyraźnych krawędzi, płynnie przechodzące jeden w drugi. Tak subtelne, niemal niewidoczne przejścia tonalne są wynikiem wykorzystania kilku kolorów pochodzących z tej samej gamy kolorystycznej.

Projektanci dywanów chętnie tworzą z pasów bardziej skomplikowane wzory, takie jak na przykład zygzaki lub bardzo popularna obecnie jodełka chevronPasy na dywanach geometrycznych niejednokrotnie przybierają też postać fal lub nieregularnych, abstrakcyjnych kształtów. Jeszcze inną tendencją jest łączenie w obrębie jednego dywanu pozornie niepasujących do siebie elementów, na przykład pasów oraz motywów orientalnych czy florystycznych.

Zobacz również: Shaggy zrobi efekt. Puszyste, miękkie dywany do salonu i sypialni

Jak geometryczne dywany w paski zmieniają wnętrze?

Dywany w paski to sprawdzony sposób na ożywienie wnętrza, dodanie mu dynamiki i przełamanie monotonii już istniejącej aranżacji. Dzięki nim można nadać pomieszczeniu dowolny charakter – od klasycznego, przez minimalistyczny, aż po ekstrawagancki oraz designerski. Osiągnięty efekt zależy nie tylko od samego wzoru, ale też od zastosowanej kolorystyki oraz materiału. Geometryczny dywan w paski może więc zarówno zdominować wystrój pokoju, jak i dyskretnie go uzupełnić, zadawać szyku lub stanowić wyraz artystycznego usposobienia domowników.

Wiele osób decyduje się na pasiasty dywan, aby optycznie poprawić kształt pomieszczenia. Przykładowo, podłużny salon można z łatwością „skrócić”, równolegle do krótszych ścian kładąc dywan geometryczny pokryty poprzecznymi pasami. Takie pokrycie podłogowe dodatkowo porządkuje wnętrze, pod warunkiem że pasy są symetryczne, a ich kolorystyka stonowana. Tego typu, mniej wyraziste modele warto także wybrać, jeśli do dyspozycji ma się niewielki metraż – zbyt wiele barw wprowadzi wizualny chaos oraz sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się jeszcze mniejsza niż w rzeczywistości.

Do jakiego stylu pasują geometryczne dywany w paski?

Wbrew pozorom nie tylko do nowoczesnego. Odpowiedź brzmi… do każdego!

Mieszkaniu urządzonemu w stylu skandynawskim pastelowy dywan w paski nada mocny, indywidualny rys, stanowiąc przeciwwagę dla neutralnych kolorów i naturalnego drewna. Jeśli domownikom zależy, aby wnętrze wyglądało nonszalancko i miało etniczne akcenty, powinni rozważyć typowy dla stylu boho dywan z frędzlami oraz skośnymi pasami tworzącymi tak zwane berberyjskie romby.

Tekstylia w biało-niebieskie pasy to nieodłączny element salonów utrzymanych w nawiązującym do nadmorskiego klimatu stylu Hamptons, dla którego charakterystyczne są motywy marynistyczne. Bez składających się na prostokąty pasów trudno wyobrazić sobie także typowe dywany tureckie – orientalne ornamenty w odcieniach czerwieni i beżu okala w nich rama sprawiająca, że przypominają raczej obrazy niż pokrycia podłogowe.

Szczególnie efektownie i elegancko prezentują się jednobarwne dywany geometryczne w paski. Ich runo wykonuje się z materiałów o różnych właściwościach, na przykład matowej wełny oraz mającej wysoki połysk wiskozy. W ten sposób powstaje ekskluzywny element wystroju idealnie pasujący do wnętrz urządzonych klasycznie oraz w stylu glamour.

Zobacz również: Dywany do wnętrz loftowych