Dywany wełniane wytwarzane są na wiele sposobów, przez co różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i właściwościami użytkowymi. Znacznie więcej mają jednak cech wspólnych, które sprawiają, że pokrycia podłogowe z wełny od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego warto zainwestować w dywan wełniany i jakie znaczenie ma zastosowanie konkretnej technologii produkcji?
Zalety dywanów wełnianych
W branży tekstylnej wełna to surowiec znany i ceniony od wieków. Nie bez powodu. Dywan z wełnianym runem prezentuje się elegancko i stylowo, a zarazem przytulnie. Bez względu na to, jaki styl preferujesz, szeroka oferta rynkowa sprawia, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Podobają Ci się wnętrza urządzone w stylu skandynawskim? Wybierz gładki egzemplarz z długim runem w szarym odcieniu. Chcesz nadać swojemu salonowi wyrafinowany charakter? Przyjrzyj się bliżej wełnianym dywanom z domieszką mieniącej się w słońcu wiskozy. A może bliżej Ci do stylu boho? Jeśli tak, zwróć uwagę na pokrycia podłogowe pokryte etnicznymi wzorami i wykończone frędzlami.
Wełniane runo jest sprężyste i miłe w dotyku, a przy tym wyjątkowo trwałe, więc przy odpowiedniej pielęgnacji może zachować swój pierwotny stan przez wiele lat. Skutecznie izoluje – zarówno termicznie, jak i akustycznie, chłonąć jednocześnie dźwięki odbite i przenikające przez strop dźwięki uderzeniowe. Wełna jest również trudnopalna, a obecna na jej powierzchni lanolina nie sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów ani pleśni. I wreszcie, materiał ten ma właściwości higroskopijne, dzięki czemu na bieżąco reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu, pochłaniając nadmiar znajdującej się w powietrzu pary wodnej.
Dywany wytwarzane ręcznie – wiązane, tkane, a może tuftowane?
Tradycja ręcznego wytwarzania dywanów szczególnie głęboko zakorzeniona jest w Indiach. To właśnie w tym zakątku świata od wielu wieków całe rodziny specjalizują się w produkcji tkanin ozdobnych, przekazując swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. W ten sposób dzięki żmudnej pracy doświadczonych rzemieślników powstają importowane na cały świat, unikalne dywany nierzadko przypominające dzieła sztuki.
Ręcznie wytwarzane dywany mogą być wiązane, tkane lub tuftowane. Te pierwsze (z angielskiego handknotted) należą do najtrwalszych i najbardziej efektownych, ale również najdroższych. Każdy tworzący je węzełek zaplatany jest ręcznie, przy czym liczba takich supełków przypadających na metr kwadratowy może sięgać dwóch milionów! Oznacza to, że jedna osoba na jeden ręcznie wiązany dywan z wełny potrzebuje nawet kilku miesięcy.
Równie misternie wytwarzane są dywany ręcznie tkane (handloomed). Mają one niepowtarzalny, lekko nierówny splot, którego powstawanie przyspiesza ręczne krosno, wymuszające jednocześnie uproszczenie zdobiących dywany wełniane wzorów.
Trzecim rodzajem ręcznie wytwarzanych pokryć podłogowych są dywany tuftowane. Ich sprawna produkcja jest możliwa dzięki użyciu specjalnego pistoletu przepychającego przędzę przez podłoże według naniesionego na nim projektu. W efekcie powstają piękne ozdoby podłogowe, często mające trójwymiarowo przycięte runo. Są one dostępne cenowo, ale źle znoszą kontakt z wodą, która może powodować odklejenie się przymocowanej od spodu maty wykończeniowej.
Dywany tkane maszynowo – czym się charakteryzują?
Tym, co wyraźnie odróżnia dywany wełniane produkowane maszynowo od wytwarzanych ręcznie jest ich nieskazitelność oraz wiążąca się z nią powtarzalność. Dzięki zastosowaniu mechanicznych krosien takie pokrycia podłogowe są znacznie tańsze, ale sprzedawane w wielu identycznych egzemplarzach.
Maszynowa produkcja dywanów miała swoje początki w XIX-wiecznej Anglii i od tamtej pory stosuje się dwie podstawowe techniki – Wilton oraz Axminster. Tkanie metodą Wilton, inaczej tkanin podwójnych, pozwala na wyprodukowanie dwóch dywanów jednocześnie, więc jest najbardziej efektywne i zdecydowanie najpopularniejsze. Z kolei technologia Axminster, dedykowana zwłaszcza do wyborów wełnianych, oferuje pełną swobodę projektowania, ale powstałe dzięki niej doskonałe jakościowo tkaniny są znacznie droższe.
Osobną grupę pokryć podłogowych stanowią niezwykle praktyczne w użytkowaniu dywany maszynowo tkane na płasko (inaczej sznurkowe), jednak częściej niż z wełny są one produkowane z bawełny oraz tkanin syntetycznych, takich jak polipropylen, poliester czy wiskoza. Nie posiadają one runa, a jedynie twardy i ciasny splot, który jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu i odporny na nasiloną eksploatację.
Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki dywan wełniany wybrać, zastanów się, na czym bardziej Ci zależy – niższej cenie czy unikalności pokrycia podłogowego. Bez względu na to, jaka będzie Twoja decyzja, nie musisz obawiać się kiepskiej jakości – wełniana przędza broni się sama.