Działka – moje hobby

    -

    Rodzinne ogródki działkowe to często jedyna rozrywka dla rencistów i emerytów. Jest to również wspaniały wypoczynek na łonie przyrody dla rodzin z dziećmi. Dla maluchów jest to wspaniałe żywe laboratorium, które poprzez zabawę uczy ich życia w zgodzie z naturą. Ostatnimi czasy weekendowy wypoczynek przy grillu stał się wymarzonym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

    Ogródek działkowy to nie tylko wypoczynek. To również ciężka fizyczna praca od wiosny aż do późnej jesieni. Działkowcy prężnie się uwijają, aby ich uprawy były jak najokazalsze, kwiatki pięknie kwitły, a owoce i warzywa znakomicie smakowały. Krótko mówiąc – w działkę trzeba włożyć dużo serca oraz pracy. Przyroda nie pozostanie jednak tobie dłużna. Odwzajemni się pięknie pachnącymi kwiatami i wyśmienitą ekologiczną żywnością.

    Sierpień to bardzo pracowity okres dla działkowców opowiada Pan Andrzej, wieloletni działkowiec:

    „W tym okresie wykonujemy letnie cięcie drzew-czereśni, wiśni, jabłoni i grusz. W pierwszej połowie sierpnia musimy zająć się jabłonkami, których owoce wkrótce dojrzeją. Należy usunąć silne przyrosty roczne, aby udostępnić światło dla owoców znajdujących się w środkowej części drzewka. W drugiej połowie sierpnia musimy poświęcić czas na wycięcie cienkich gałązek zbytnio zagęszczających nasze czereśnie i wiśnie. Wykonujemy to zaraz po zbiorach”.-08-to również czas na zbiórkę naszych warzyw : papryki, pomidorów, ogórka, cukinii, kalafiora, fasoli szparagowej oraz wczesnych odmian marchwi i kapusty.

    Uprawa warzyw i owoców działkowych wbrew pozorom nie jest takim łatwym zadaniem. Musisz znać kilka podstawowych zasad:

    • Cebulę musisz sadzić wczesną wiosną. Lubi ona wilgotna glebę. Należy ją systematycznie odchwaszczać.
    • Ogórki gruntowe lubią zaciszne miejsce. Gleba powinna być żyzna i utrzymująca wilgoć. Jeżeli jest zbyt kwaśna konieczne będzie wapniowanie (Wskazówka – najlepszym terminem wapniowania jest jesień, tuż przed przekopaniem gleby).
    • Truskawki musisz sadzić w ziemię wilgotną i uleżałą, a nie świeżo kopaną czy zaoraną. Jeżeli między truskawkami posadzisz czosnek, zagwarantuje ci to wysokie plony.
    • Rzodkiewka lubi słońce. Posadź ją koniecznie w miejscu dobrze nasłonecznionym.
    • Marchewka najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Nasiona marchwi odporne na mróz, możesz sadzić ją już w marcu.
    • Fasolka szparagowa nie znosi przymrozków. Musisz ją zasiać na przełomie maja i czerwca jak gleba będzie już cieplejsza.
    • Dla kalafiora musisz wybrać tereny o glebie żyznej, próchniczej oraz wilgotnej. Przy przymrozkach lub w bardzo upalne dni, róża kalafiora może zżółknąć.
    • Rabarbar na słońcu lepiej rośnie i wydaje okazalsze plony. Najbardziej potrzebuje wody, kiedy zaczynają rosnąć jego liście.

    Dla wielu osób działka to nie tylko hobby. Działka to codzienność, to sposób na życie. Wszystkim działkowcom życzymy wielu słonecznych dni oraz udanych zbiorów.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza