Urządzanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Przy aranżowaniu jego przestrzeni nie trudno bowiem o niepotrzebny przepych, który sprawia, że pokój staje się mało przyjazny i atrakcyjny dla jego małych lokatorów.

Na szczęście receptę na praktyczne i stylowe wnętrza znaleźli mieszkańcy północnej Europy, którzy od lat trzydziestych XX wieku zachwycają cały świat swoimi projektami. Styl skandynawski, bo o nim mowa, w dzisiejszych czasach jest czymś więcej niż tylko schematem urządzania wnętrz – to sposób na stworzenie własnej idylli, eleganckiego i funkcjonalnego miejsca, idealnie przystosowanego zarówno do odpoczynku, jak i do pracy.

fototapeta desen bez szwu wyciagnac reke
(źródło: www.myloview.pl/dla-domu/fototapeta-desen-bez-szwu-wyciagnac-reke-nr-180…)

Miejsce do nauki

Pomieszczenia użytkowane przez dzieci powinny spełniać kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, nasze pociechy muszą czuć się w nich bezpiecznie. Po drugie, pokój ma być miejscem zabaw, czyli nie może być nudny. Po trzecie, stanowi on przestrzeń do nauki, a więc nie powinien rozpraszać bogactwem kolorów i zdobień.

Aranżacja w nurcie skandynawskim pozwala na pogodzenie wszystkich trzech aspektów. Istotnym atutem tego stylu jest jasność barw oraz delikatność tekstur i kształtów. Skandynawskie wnętrza są przytulne, bazują na ekologicznych surowcach, takich jak drewno, wełna i len, których obecność w pokoju dziecięcym zachęca młodych lokatorów do życia w harmonii z przyrodą. I tak, plastikowe krzesła i metalowe biurka są zastępowane meblami wykonanymi z drewna jodłowego, świerkowego, bądź dębowego. Warto zachować ich pierwotną surowość albo pomalować je delikatną, białą lub pastelową, farbą. Drewno może pokrywa także podłogę i – podobnie jak w przypadku mebli – powinno pozostać naturalne, jedynie zabezpieczone olejem lub lakierem.

Subtelne, monochromatyczne kolory w miejscu pracy małego żaka pozwolą mu skupić się na nauce. Urządzając dziecięcy kącik do nauki, nie można zapomnieć o jego odpowiednim oświetleniu. W stylu skandynawskim nacisk stawiany jest na naturalne światło słoneczne – firanki i zasłony w takim pomieszczeniu nie są konieczne. Ponadto, wnętrza doświetlane są lampami i świecami (te należy ustawiać w pokojach tylko starszych dzieci), których blask tworzy przytulną aurę, odbijając się od gładkich ścian.

fototapeta bez szwu desen z galezi jodlowych ilustracja wektorowa
(źródło: www.myloview.pl/dla-domu/fototapeta-bez-szwu-desen-z-galezi-jodlowych-il…)

Miejsce do wypoczynku

Kończąc naukę, młodzi domownicy myślą tylko o tym, by wreszcie móc poświęcić się zabawie. Miejsce, w którym będą mogły radośnie spędzić czas, powinno być zaaranżowane w taki sposób, by zabawa była bezpieczna i przynosiła maluchom najwięcej korzyści. Dzieci kochają kolory, co styl skandynawski doskonale przewiduje. Nadmiar bodźców i kształtów co prawda jest męczący, ale tutaj barwy i odważne kształty pojawiają się tylko w dodatkach.

Interesującym akcentem, ożywiającym subtelne wnętrze, może stać się barwny dywan, wzorzysta tapeta lub fototapeta bądź graficznie uproszczone plakaty i obrazy. Miękkie koce i pledy, poduszki z delikatną teksturą, czy zabawne pluszaki z pewnością ucieszą naszych podopiecznych, przy okazji czyniąc przestrzeń bardziej przytulną i przyjazną.

259379259762319955
(źródło: http://www.pinterest.com/pin/259379259762319955/)

Styl skandynawski to ukłon w stronę natury i jej funkcjonalności. Jest idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju przestrzeni. Urządzanie pokoju dziecięcego w tym nurcie nie jest przesadnie kosztowne ani nie wymaga intensywnego wkładu pracy, a rezultaty zachwycają swoim niewymuszonym pięknem, zarówno jego twórców (rodziców), jak i mieszkańców (dzieci).