Zapalenie piersi to bardzo częsta dolegliwość kobiet karmiących piersią. Zwykle jest wywołane uszkodzeniem brodawki podczas karmienia lub zastoju mleka w piersiach. Jest to naturalne, że podczas karmienia piersią zdarzają się kłopoty. Pomimo tego, że karmienie jest naturalną, fizjologiczną czynnością, zwłaszcza młodym mamom sprawia to niemało kłopotów. Nie jest to jednak wyznacznikiem, gdyż zapalenie piersi równie często przydarza się doświadczonym mamom. Zapalenie piersi może objąć jedną lub obie piersi.

karmienie piersia fakty i mity banner

Objawy zapalenia piersi

Najczęściej zapalenie piersi powstaje podczas nawału pokarmu, w 3 dobie po porodzie. Kobieta odczuwa dużą bolesność piersi, gorączkę, ból głowy i dreszcze. Piersi są spuchnięte, może pojawić się zaczerwienienie.

Powody zapalenia piersi

Nieregularne karmienie – jeśli niemowlę regularnie ssie, piersi są opróżniane systematycznie, a organizm produkuje tyle mleka, ile malec potrzebuje. Aby jednak to się unormowało, organizm musi „nauczyć się” ile powinien mleka wytworzyć, dlatego też należy karmić tak często, jak dziecko potrzebuje. Jeśli zdarzają się dłuższe przerwy, na przykład nocne, postaraj się chociaż trochę mleka ściągnąć, aby sobie ulżyć. Ściągnięte mleko możesz zamrozić w specjalnych woreczkach lub pojemnikach.

karmic na zadanie czy nie banner

Stres i przemęczenie – młoda mama nie dosypia, nie dojada, denerwuje się, a to już prosta droga do osłabienia organizmu. Postaraj się więcej odpoczywać, nie bój się prosić o pomoc osoby bliskie. Spróbuj się przespać, zjeść coś pożywnego.

Popękane brodawki – kobiece brodawki nie są przyzwyczajone do takiego traktowania. Malec, pomimo tego, że nie ma ząbków, mocno ssie. Brodawka jest poddawana dużym naciskom, dodatkowo jest moczona w ślinie i mleku, i po prostu pęka. Dodatkowym powodem może być również zła pozycja przy karmieniu, dziecko chwytając brodawkę zbyt słabo lub za głęboko powoduje powstawanie mikrourazów, przez które wnikają bakterie.

Uraz piersi – piersi nabrzmiałe od mleka są bardziej narażone na urazy. Może to być uderzenie, otarcie, zbyt długi ucisk, nieodpowiedni biustonosz! Dbaj o swoje bezpieczeństwo, dobierz odpowiedni biustonosz i staraj się nie doprowadzać do nadmiernych ucisków piersi.

Jak leczyć zapalenie piersi?

Najlepiej będzie, gdy od razu udasz się do lekarza lub poprosisz o pomoc położną. Doraźnie możesz stosować okłady z liści kapusty, wcześniej rozbitymi i schłodzonymi w lodówce. Najlepszym lekarstwem jest twoje dziecko, przystawiaj je jak najczęściej by ssąc ściągało mleko z zastoju. Jeśli nie pomaga, wspomóż się laktatorem. Nie lekceważ jednak swojego stanu. Idź do lekarza, gdyż może w piersi utworzyć się ropień, a wówczas nie obejdzie się bez interwencji chirurga. Czasami potrzebne jest podanie antybiotyku.