Z uroków Mazur korzystać mogą nie tylko żeglarze i wędkarze. Ten region kryje wiele innych atrakcji- jedną z nich są spływy po rzece Krutynia.
Powiew przeszłości
Krytuń- malowniczo położona mazurska wieś, założona jako osada przy zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego Fryderyka z Myśni już około 1500 roku. Tu jakby czas się zatrzymał. Nadal są tu, zbudowane jeszcze na początku XX wieku drewniane chałupy, przypominające czasy międzywojnia, kiedy to Krutyń stał się popularną miejscowością letniskową. I wciąż podtrzymywana jest tradycja spływów łodziami oraz kajakowych po rzece Krutynia, od której wieś wzięła swoją nazwę.
Daj się oczarować
Mazury jawią się większości jako kraina wielkich jezior, idealne miejsce dla amatorów żeglarstwa. Warto jednakże dostrzec, że są w tym regionie są także i inne miejsca, które kultywują swoje własne „wodne” tradycje. Tak właśnie jest we wsi Krutyń. Spływy po rzece zaczęły się już przed wojną i do dziś są organizowane w okresie od kwietnia do listopada. Wyjątkowo urokliwa jest trasa jaką przebywają łodzie- przebiega ona przez Rezerwat Krutyni, położony na terenie Mazurskiego Parku Narodowego. Podczas spływu można podziwiać wiele pięknych miejsc i zabytków znajdujących się na brzegu rzeki. Już na samym początku trasy usytuowany jest zabytkowy budynek przedwojennego sanatorium. Kiedy kończą się zabudowania, łódź wpływa do lasu porastającego wzgórza, między którymi wije się Krutynia. Tam prawdziwa gratka czeka na miłośników flory i fauny. Czerwone glony, charakterystyczne dla czystych wód, sójki, ważki, zimozielony skrzyp zimowy to tyle niektóre z elementów przyrody, które można zaobserwować podczas spływu. W trzcinach rozlewiska, do którego dopływa się po pewnym czasie mieszkają bowiem łabędzie, czaple, można tam spotkać nawet zimorodka. Kolejną atrakcją są szczątki drewnianego mostu, po którym przeprawiali się jeszcze Krzyżacy. Ciekawe jest także ukształtowanie cieku- charakterystyczne są liczne meandry, którym rzeka zawdzięcza swoją nazwę- Krutynia oznacza „rzekę wartką i krętą”. Podczas spływu opływa się także wyspy utworzone przez kępy drzew.
Zabawa dla całej rodziny
Spływ rzeką Krytunia to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Organizowane są dwa rodzaje tras- krótsza, trwająca godzinę i nieco dłuższa- półtoragodzinna. W tym czasie można rozkoszować się pięknem mazurskiej przyrody i zrelaksować się. Z drugiej strony trasą nie zdążą znudzić się dzieci. Spływy są całkowicie bezpieczne, dzięki wykwalifikowanym przewoźnikom, którzy posiadają patenty Przewoźników Żeglugi Śródlądowej. Dodatkowymi atrakcjami, są organizowane na zamówienie ogniska i imprezy plenerowe oraz spływy nocne z lampionami, ogniskiem i muzyką na żywo graną przez mazurską kapelę. Regularne spływy odbywają się w godzinach od 9.00 do 16.00.
Czysta woda w Krutyni to także zachęta do kąpieli. „Żółty piasek” to miejsce nazwane tak przez miejscowych właśnie od drobnoziarnistego piasku pokrywającego dno rzeki, w miejscu gdzie jest ona na tyle płytka, że w wodzie bezpiecznie mogą bawić się najmłodsi. Malownicza okolica sprzyja również romantycznym wyjazdom, a liczne atrakcje- wypadom z przyjaciółmi.
Zaplanuj sobie mazurskie wakacje
Region rzeki Krutyni oferuje więcej atrakcji, dlatego od lat jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Warto zobaczyć słynny pałac w Sorkwitach, razem z parkiem krajobrazowym położonym wokół zespołu pałacowego. Niedaleko wsi Krutyń znajduje się także Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo, w którym można zobaczyć bizony, wilki, ptactwo leśne, czy żubry. W nieco ponad pół godziny można także dojechać samochodem do wsi Krzyże, w której znajduje się Leśniczówka Pranie, do której przez ostatnie lata przed śmiercią przyjeżdżał Konstanty Ildefons Gałczyński- tam też otworzono muzeum słynnego poety.
Wybierając się do Krutynia warto zarezerwować sobie wcześniej pokój w jednym z dwóch całorocznych pensjonatów, ośrodku wczasowym, bądź w domkach letniskowych położonych na terenie wsi.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę www.krutynia.com.pl specjalizującej się w organizowaniu spływów łodziami oraz spływów kajakowych rzeką Krutynią. |