Flat white i ristretto – kawy z kapsułek jak od baristy

    -

    Barista, inaczej kawiarz, to osoba, która zawodowo zajmuje się wybieraniem, parzeniem i serwowaniem kawy. Zwykle zatrudniony jest w kawiarniach, ale może być też pracownikiem firm produkujących kawę, w tym także kawę w kapsułkach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu specjalistów dbających o najlepszy smak kawy napój robiony w ekspresie na kapsułki może być tak samo smaczny i aromatyczny jak ten podawany w kawiarni. Można to sprawdzić na przykładzie kaw takich jak flat white i ristretto.

    Czym charakteryzuje się kawa flat white?

    Nazwa „flat white” w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „płaską białą”. To nie przypadek, ponieważ to dwie najważniejsze cechy, jakimi charakteryzuje się kawa flat white. Powinna być biała z uwagi na obecne w niej mleko, a jej powierzchnia musi być w miarę płaska.

    Największą popularnością kawa flat white cieszy się na antypodach, czyli w swojej ojczyźnie. Najprawdopodobniej pierwsze takie napoje powstały w kawiarniach w Australii i Nowej Zelandii, ale nie wiadomo, który z krajów jest ojczyzną tej kawy.

    Mocna i intensywna – kawa ristretto

    Jeśli jesteście miłośnikami mocnej kawy, która jest niczym energetyczny shot, spróbujcie ristretto. Nazwa „ristretto” brzmieniem przypomina angielskie słowo „restricted”, czyli w tłumaczeniu „ograniczony”. Spowodowane jest to tym, że kawa ristretto to espresso z ograniczoną ilością wody. Kawy jest w tym przypadku dokładnie tyle samo co w espresso, ale dzięki drobniejszemu zmieleniu ziaren porcja wody potrzebna do zaparzenia naparu może być mniejsza. Skróceniu nie ulega przy tym czas przepuszczania wody przez zmielone ziarna. Kawa ristretto serwowana jest w kawiarniach w niewielkich filiżankach, w których znajduje się zaledwie 15 ml naparu. To najbardziej skondensowana i aromatyczna wersja „małej czarnej”.

    Jak zrobić kawę flat white i ristretto?

    Do przygotowania kawy flat white potrzebujemy podwójnej porcji klasycznego, włoskiego espresso (około 50-60 ml) oraz odpowiedniej ilości gorącego mleka (około 100 ml), które można dodatkowo lekko spienić, ale nie w takim stopniu, jak ma to miejsce przy przyrządzaniu trójwarstwowego latte macchiato. Kawę serwuje się w kubku lub dużej filiżance. Najpierw przygotowuje się podwójne espresso, a mleko podgrzewa się do temperatury około 65 stopni Celsjusza. Można je spienić za pomocą spieniacza elektrycznego lub ręcznie, aby miało aksamitną konsystencję i równą, płaską powierzchnię. Do kubka wlewa się espresso, a następnie uzupełnia się je gorącym mlekiem.

    Ristretto robi się zaś podobnie jak espresso, tyle że z wykorzystaniem mniejszej ilości wody. Trzeba wziąć porcję świeżo i drobno mielonej kawy (około 7 g) i z wykorzystaniem gorącej wody (mniej więcej 15 ml podgrzanych do 88 stopni Celsjusza) w ciągu 25 sekund przeznaczonych na ekstrakcję przygotowuje się napar.

    Nie ma konieczności uczenia się dokładnych zasad przygotowywania espresso i robienia innych kaw takich jak ristretto. Można wykorzystać ekspres kapsułkowy i za jego pomocą przygotować pożądaną kawę. Na przykład NESCAFÉ® Dolce Gusto® ma w ofercie zarówno ekspresy kapsułkowe, jak i kapsułki pozwalające na przygotowanie klasycznej, włoskiej kawy ristretto czy pochodzącej z antypodów kawy flat white.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza