Każde dziecko prędzej czy później poprosi nas o jakieś zwierzątko. Wrodzona ciekawość, chęć zajmowania się mniejszymi istotami, delikatna sierść zwierzaka i poczucie, że ma się prawdziwego przyjaciela kierują maluchami, które zaczynają namawiać swoich rodziców na psa, kota, królika czy świnkę morską. Okazuje się jednak, że w polskich domach najwięcej jest właśnie kotów. I nic dziwnego. To przemiłe i mało kłopotliwe zwierzęta.
Przygotuj dom na przyjęcie zwierzątka
Kotów nie trzeba wyprowadzać na podwórko, są niewielkie, niezależne, nie wymagają ciągłego towarzystwa i takiego zainteresowania jak psy. Jednocześnie są bardziej kontaktowe i mniej delikatne niż gryzonie, dlatego osobniki łagodne lub od początku wychowywane w domu z dziećmi znakomicie nadają się na rodzinnych towarzyszy. Oczywiście należy uczulić malucha, by kota nie głaskał nachalnie, by nie zrobił krzywdy ciągnąc za ogon czy nosząc, że kot to żywe stworzenie, a nie kolejna maskotka.
Zanim kot zamieszka w domu, warto pozwolić dziecku na oswojenie się z myślą, że pojawi się kolejny, pełnoprawny domownik, a także opowiedzieć mu o kocich zwyczajach. Nawet przedszkolak powinien uczestniczyć w codziennych obowiązkach związanych z posiadaniem kota. Ma to olbrzymi wymiar edukacyjny, dlatego warto wziąć dziecko na wspólne zakupy, wybrać razem z nim kuwetę, żwirek, legowisko do spania i drapak. W sklepie zoologicznym doświadczony sprzedawca wytłumaczy nam czym karmić kota, znając wiek naszego przyszłego czworonoga określi, czy lepsza będzie karma dla kociąt, czy już dla seniora, poleci witaminy i zabawki (takie informacje można też znaleźć bez problemu w internecie na różnego rodzaju forach czy stronach producentów karm, np tutaj). Włączenie dziecka w przygotowania do przyjęcia zwierzaka jeszcze bardziej zbuduje w nim poczucie odpowiedzialności za życie i zdrowie kotka.
Kot w domu poprawia wszystkim nastrój
Warto wspomnieć, że dzieci, które wychowują się ze zwierzętami są bardziej empatyczne, delikatniejsze w kontaktach ze zwierzętami oraz zdrowsze. Przebywanie z kotem obniża ciśnienie krwi i spowalnia tętno, przez co szybciej zasypiamy, uodparnia też domowników na alergeny, a na świecie naukowcy dowiedli, że chorzy, którzy mają kontakt z ulubionym czworonogiem, szybciej dochodzą do zdrowia. Obecność kota także redukuje stres u domowników i zmniejsza u nich poczucie samotności. Starsze dziecko, które ma towarzystwo w postaci kota jest też spokojniejsze, gdy zostanie samo w domu. Dodatkowo zabawa i opieka nad kotem to także okazja do nawiązywania kontaktu z rówieśnikami – przecież kociarze mali i duzi o swoich ulubieńcach potrafią rozmawiać godzinami.