Każda budowa czy wymiana stolarki okiennej to poważna inwestycja, więc warto by było, byś dokonała właściwego wyboru. Zarówno wokół okien z profili PCV jak i tych z naturalnego drewna narosło wiele mitów, które utrudniają dokonanie właściwego wyboru. Zobacz 10 najpopularniejszych mitów na temat okien z PCV i okien z drewna.

Mit 1 – okna PCV wykonuje się z toksycznych tworzyw sztucznych

Każdy produkt, by mógł być dopuszczony do obrotu, musi uzyskać akceptację Państwowego Zakładu Higieny. Okna z PCV nie są tu wyjątkiem – każdy profil i każda technologia muszą przejść rygorystyczne testy i okresowe badania.

Faktem jest, że część profili może zawierać stabilizator w postaci domieszki ołowiu. Jednak proces technologiczny z tym związany sprawia, że ołów jest trwale związany z tworzywem PCV i nie wydzielają się żadne opary.

Dlatego możesz spać spokojnie, okna PCV w normalnym użytkowaniu na pewno nie są trujące.

Mit 2 – nawet prawidłowo osadzone okna drewniane mogą się wypaczyć

Źródła tego mitu powinniśmy szukać w produktach oferowanych kilkadziesiąt lat temu. Ogromne inwestycje mieszkaniowe w okresie PRL-u sprawiały, że zakłady stolarskie musiały poświęcać jakość, by zdążyć z realizacją zamówienia. I dlatego faktycznie stare okna drewniane potrafiły sprawiać przykre niespodzianki…

Na szczęście technologia dokonała tak wielkiego skoku, że współcześnie wykonywane okna drewniane nie mają prawa się deformować w normalnych warunkach. Wiele warstw klejonego i impregnowanego drewna suszonego w skomputeryzowanych suszarniach to gwarancja, że okno będzie sztywne i nie zmieni swojego kształtu. Pamiętaj jednak, że drewno to materiał naturalny i pod wpływem nadmiernej wilgotności może puchnąć, dlatego koniecznie zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia.

Mit 3 – okna z PCV żółkną pod wpływem światła

Okna z PCV mają pigment osadzony w masie – nie są pokrywane kolorem. Dlatego dobrej jakości profile nie mają prawa zżółknąć nawet pod wpływem długotrwałego światła słonecznego.

Znacznie łatwiej zniszczyć powierzchnię okna niewłaściwymi środkami czyszczącymi. Dbaj o to, by zawsze myć okna środkiem polecanym przez producenta, gdyż jeśli środek uszkodzi powierzchnię profilu, może on stracić swoje właściwości i zmienić kolor!

Mit 4 – okna drewniane izolują słabiej

Na to, jaki współczynnik przenikania ciepła ma okno, ma wpływ wiele czynników. Kluczowa jest jednak szyba – obecnie dwu- i trójszybowe skrzydła okienne są standardem i nie można ich porównać z dawnymi, jednoszybowymi technologiami.

Kolejny ważny czynnik to uszczelnienie okna. Uszczelki z syntetycznego kauczuku czy silikonu przylegają idealnie do ramy okna, dzięki czemu nie ma praktycznie szans na jakiekolwiek nieszczelności.

Ostatni parametr to izolacja samej ramy. Okna drewniane nie mają (w przeciwieństwie do profili PCV) komór z powietrzem, które dawałyby dodatkową izolację. Jednak wcale nie wynika to z możliwości technologicznych – drewno jest tak dobrym izolatorem ciepła, że nie potrzebuje dodatkowych rozwiązań, by być energooszczędnym!

Mit 5 – okna PCV powodują powstawanie wilgoci, grzybów i pleśni

Nowoczesne okna są niemal hermetycznie szczelne. Może się wydawać, że to dobrze, jednak większość polskich domów było budowanych z myślą o oknach drewnianych starego typu. Takie okna (przy sporej liczbie wad) miały jedną przewagę – dawały mikrowentylację, dzięki czemu w domu nie zostawała wilgoć.

Producenci nowoczesnych okien drewnianych stosują mikrorozszczelniania – niewielkie szczeliny, przez które swobodnie przepływa powietrze. W przypadku okien PCV o prawidłową wentylację pomieszczenia musisz dbać sama – zgodnie z normami w pomieszczeniu z oknami z PCV 2 razy dziennie powietrze powinno zostać wymienione. Oznacza to, że 2 razy dziennie powinnaś takie pomieszczenie wywietrzyć – i to solidnie!

Mit 6 – okna drewniane są skomplikowane w konserwacji

Obecnie produkowane okna drewniane są fabrycznie zaimpregnowane ciśnieniowo (w tym środkami grzybobójczymi), a ich powierzchnia po wielokrotnym szlifowaniu i lakierowaniu jest gładka i równa. Nie ma więc obaw, że brud będzie na nich osiadał bardziej, niż na oknach PCV. Obecnie stosowane lakiery są elastyczne, więc na pewno nie złuszczy się po kilku latach. Ponieważ są to lakiery na bazie żywic akrylowych, przenika przez nie wilgoć, więc na pewno się nie odparzą i nie będą odpadały.

Konsultacja – eksperci firmy www.odb.com.pl