Główne cechy i zalety witaminy D dla organizmu

    -

    Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu odpornościowego i utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Mowa o zbawiennej dla zdrowia witaminie D, której spektrum działania jest bardzo szerokie. Warto wiedzieć, że trudno o utrzymanie jej właściwego poziomu w organizmie nawet podczas częstego przebywania na świeżym powietrzu i mimo stosowania urozmaiconej diety.

    Witamina D i jej cechy

    Aby ludzki organizm funkcjonował prawidłowo, należy dostarczać mu szereg potrzebnych mikroskładników i witamin. Zalicza się do nich także witaminę D, która może być produkowana przez człowieka samoistnie pod wpływem słońca, a także jest rozpuszczalna w tłuszczach i występuje m.in. w tłustych rybach morskich, mleku i jajkach. By jednak móc samodzielnie wytworzyć witaminę D, musi zostać spełnionych kilka warunków. Trzeba przebywać na świeżym powietrzu i eksponować skórę na promieniowanie słoneczne. Jeśli ekspozycja ta będzie odpowiednio długa na dużej powierzchni ciała, może rozpocząć się fotosynteza witaminy D z cholesterolu podskórnego. Proces ten może być jednak łatwo zahamowany m.in przez zanieczyszczone powietrze, zachmurzenie, stosowane kremy z filtrem czy pigmentację skóry.

    Wpływ witaminy D na zdrowie

    Tymczasem witamina D pełni ważną funkcję w działaniu organizmu. Ułatwia ona wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi, a także wpływa na odpowiednie funkcjonowanie mięśni, kości i zębów. Jeśli poziom witaminy D w organizmie jest zbyt niski, wapń ze spożywanych pokarmów nie jest całkowicie wchłaniany, co może prowadzić do osłabienia kości. Witamina słońca bierze także udział w procesie podziału komórkowego i pomaga zmniejszyć ryzyko upadku, które wiąże się z niestabilnością postawy i osłabieniem mięśni, co ogranicza problem złamań kości u osób w podeszłym wieku. Badania dowodzą, że niedobór tego składnika leży u podstaw różnych problemów zdrowotnych, a spektrum działania witaminy D może być znacznie szersze. Tymczasem deficyty słonecznego składnika są powszechnym problemem w Polsce i Europie. Według badań na problem niedoborów witaminy D może cierpieć nawet 90-95 proc. populacji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak słońca, a także dieta uboga m.in. w ryby morskie.

    Źródła naturalnej witaminy D

    By nie doprowadzić do poważnych niedoborów witaminy D, warto sprawdzić dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik np. tutaj http://www.sloncewpigulce.pl/witamina-d/po-co-nam-witamina-d. Jak najczęściej powinno się jeść posiłki z produktami, które są naturalnym źródłem witaminy słońca. Należą do nich ryby morskie, takie jak łosoś i węgorz. Można także spożywać śledzie, makrelę, tuńczyka, sardynki, jaja, żółty ser i mleko. Uzupełnienie dużych niedoborów witaminy D wyłącznie przy pomocy diety jest jednak niemożliwe i wiązałoby się z jedzeniem codziennie np. kilku kilogramów sera żółtego, kilkudziesięciu jaj lub piciu kilku litrów mleka. Warto, więc zbadać poziom witaminy D we krwi i uzupełniać ją odpowiednimi suplementami.

    suplement diety

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza