Każda z nas przynajmniej raz w życiu zetknęła się z anginą, czyli ostrym stanem zapalnym gardła objawiającym się ropnymi naciekami na gardle, dużą gorączką, bolesnością gardła. Ale czy słyszałaś o herpanginie?
Ból gardła jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli dodamy do niego gorączkę, trudności w połykaniu, ogólnie złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych okolicy szyi oraz nieprzyjemny zapach z ust chorego, pierwszym rozpoznaniem, które nam się nasunie będzie angina – zapalenie migdałków podniebiennych (warto zaznaczyć, że klasycznej anginie nie towarzyszy katar). Przy oglądaniu gardła uwagę badającego zwrócą duże, zaczerwienione migdały z ropnymi nalotami w kryptach. Takie zmiany najczęściej wywołują bakterie.
Jednak podobne dolegliwości mogą być wywołane również przez wirusy należące do enterowirusów (Coxsackie A) lub Herpes. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z herpanginą.
Największa zachorowalność na herpanginę przypada na okres późnego lata lub jesieni, chorują zarówno dzieci, jak i dorośli, chociaż nie każdy zarażony wirusem Coxsackie będzie rozwijał objawy.
Objawy herpanginy na pierwszy rzut oka nie różnią się od klasycznej anginy: nagła gorączka, silny ból gardła, osłabienie apetytu i wymioty (częściej u dzieci) to główne objawy tej choroby. Nierzadko towarzyszą jej także zmiany na dłoniach i stopach.
Pomimo podobnych do anginy objawów obraz gardła jest zupełnie inny. Na łukach podniebiennych obserwuje się białawe pęcherzyki z czerwoną obwódką o średnicy około 3 mm, Zmiany układają się liniowo mogą obejmować również błonę śluzową policzków.
Choroba wylęga się 4-6 dni i może trwać do tygodnia. Zakażenie następuje drogą pokarmową. Podstawą leczenia jest leczenie objawowe. Dobre efekty daje wczesne włączenie leków o działaniu przeciwwirusowym.
Zmiany w gardle towarzyszące herpanginie przypominają wyglądem zmiany występujące w początkowej fazie zakażenia wirusem opryszczki, cechą odróżniającą jest w przypadku drugiego z wymienionych zakażeń zajęcie języka.
Herpangina najczęściej ma charakter łagodnej choroby.
Przebieg choroby
Najczęściej występują:
- gorączka,
- ból głowy,
- ból w jamie ustnej i gardle,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- brak apetytu,
- złe samopoczucie.
Leczenie herpanginy:
- podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych
- podawanie leków przeciwwirusowych,
- zalecany odpoczynek.
Dr n. med Ewa Woś-Wasilewska
Piśmiennictwo:
Jeżewska E., Kukwa A., Zapalenia gardła o etiologii wirusowej w: Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze Tom I, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012, 347-349