Każda z nas przynajmniej raz w życiu zetknęła się z anginą, czyli ostrym stanem zapalnym gardła objawiającym się ropnymi naciekami na gardle, dużą gorączką, bolesnością gardła. Ale czy słyszałaś o herpanginie?

Ból gardła jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli dodamy do niego gorączkę, trudności w połykaniu, ogólnie złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych okolicy szyi oraz nieprzyjemny zapach z ust chorego, pierwszym rozpoznaniem, które nam się nasunie będzie angina – zapalenie migdałków podniebiennych (warto zaznaczyć, że klasycznej anginie nie towarzyszy katar). Przy oglądaniu gardła uwagę badającego zwrócą duże, zaczerwienione migdały z ropnymi nalotami w kryptach. Takie zmiany najczęściej wywołują bakterie.

Jednak podobne dolegliwości mogą być wywołane również przez wirusy należące do enterowirusów (Coxsackie A) lub Herpes. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z herpanginą.

Największa zachorowalność na herpanginę przypada na okres późnego lata lub jesieni, chorują zarówno dzieci, jak i dorośli, chociaż nie każdy zarażony wirusem Coxsackie będzie rozwijał objawy.

Objawy herpanginy na pierwszy rzut oka nie różnią się od klasycznej anginy: nagła gorączka, silny ból gardła, osłabienie apetytu i wymioty (częściej u dzieci) to główne objawy tej choroby. Nierzadko towarzyszą jej także zmiany na dłoniach i stopach.

Pomimo podobnych do anginy objawów obraz gardła jest zupełnie inny. Na łukach podniebiennych obserwuje się białawe pęcherzyki z czerwoną obwódką o średnicy około 3 mm, Zmiany układają się liniowo mogą obejmować również błonę śluzową policzków.

Choroba wylęga się 4-6 dni i może trwać do tygodnia. Zakażenie następuje drogą pokarmową. Podstawą leczenia jest leczenie objawowe. Dobre efekty daje wczesne włączenie leków o działaniu przeciwwirusowym.

Zmiany w gardle towarzyszące herpanginie przypominają wyglądem zmiany występujące w początkowej fazie zakażenia wirusem opryszczki, cechą odróżniającą jest w przypadku drugiego z wymienionych zakażeń zajęcie języka.

Herpangina najczęściej ma charakter łagodnej choroby.

Przebieg choroby

Najczęściej występują:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • ból w jamie ustnej i gardle,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • brak apetytu,
  • złe samopoczucie.

Leczenie herpanginy:

  • podawanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych
  • podawanie leków przeciwwirusowych,
  • zalecany odpoczynek.

Dr n. med Ewa Woś-Wasilewska

Piśmiennictwo:
Jeżewska E., Kukwa A., Zapalenia gardła o etiologii wirusowej w: Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze Tom I, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012, 347-349