Idealna przyjaciółka

    -

    Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego ta, a nie inna przyjaciółka właśnie tak dobrze ci pasuje? Dlaczego to z nią godzinami możesz rozmawiać o wszystkim i o niczym? Szukając przyjaciół w życiu każda z nas kieruje się indywidualnymi cechami charakteru, potrzebami, stylem życia.

    Przyjaciółki można podzielić na 4 rodzaje:

    1. Liderka. Liderkę można scharakteryzować w kilku słowach: przebojowa, odważna, towarzyska, sprawująca kontrolę nad wszystkim. Liderka zazwyczaj jest bardzo rozchwytywaną osobą, to z nią chcą się wszyscy przyjaźnić, to od znajomości z nią zależy pozycja towarzyska koleżanek. Bycie liderką jest pełne napięcia, kierowanie innymi osobami wymaga odwagi i wiedzy, jak to zrobić.

    Przebywanie w otoczeniu liderki wymaga od grona wielbicielek pełnej gotowości do spełniania oczekiwań. Liderka bezwzględnie wymaga, by to robić to co ona chce i kiedy tego chce. Należy również zauważyć, że liderka na pierwszy plan stawia nie uczucia, które łączą przyjaciółki, a władzę, dzięki której nimi kieruje. Niektóre kobiety będące liderkami tak sprawnie manipulują innymi kobietami, że potrafią doprowadzić nawet do myślenia w ten sam sposób co przywódczyni. Zdarzają się kobiety tak bardzo podatne na wpływ innych, że naśladują przywódczynię we wszystkim co robią.

    2. Pocieszycielka. Pocieszycielka żyje raczej życiem innej kobiety niż swoim. Zawsze gotowa wysłuchać, pomóc, pocieszyć, doradzić. Pocieszycielka ma grono swoich wielbicieli, zawsze skora do pomocy, dla każdego znajduje czas. Są kobiety, które po prostu idealnie czują się w takiej roli i nie wyobrażają sobie życia bez poczucia, że są potrzebne. Pocieszycielka nie jest osobą szczególnie towarzyską, woli spotkania sam na sam, jest skryta i nieśmiała. Ale w chwili, gdy ktoś potrzebuje jej pomocy – staje na wysokości zadania. Pocieszycielka wielki nacisk kładzie na respektowanie zasad moralnych. To co prawe – jest jedynym dobrem.

    3. Męczennica. Męczennica wiecznie jęczy. Za mało snu, za dużo snu, deszcz, słońce, cellulitis. Sama nie zje, ale drugą nakarmi. A potem jej wypomni. Męczennica zawali pracę, porzuci rodzinę, wszystko by pomóc osobie potrzebującej. Jeśli nie czuje się potrzebna, traci grunt pod nogami.

    Często jest tak, że męczennica odczuwa, że jest wykorzystywana, ale nie umie się temu przeciwstawić. Jeśli odczuwa, że nie dostaje tyle, ile sama daje jest nieszczęśliwa i zraniona. W przypadku gdy trafi na kontakt z wyzyskiwaczką – jest już po niej. Bardzo trudno będzie jej zerwać taki kontakt.

    4. Miłośniczka nieszczęść. Najbardziej delektuje się złymi wiadomościami, nawet niedużą sprawę jest w stanie przeobrazić w wielką tragedię. Jeśli ty się cieszysz, że nie pada, ona narzeka, że słońce. I psuje dobry nastrój. Jest niezwykle zadowolona, gdy u ciebie dzieje się coś złego, a ty potrzebujesz jej rad, pomocy i wsparcia. Gdy sytuacja się poprawi – odchodzi na dalszy plan, nie ma już nic do roboty. Najczęściej jej przyjaciółką jest osoba o niezwykle zbliżonych poglądach, jeśli jednak postanowi diametralnie zmienić swoje życie, dostaje awans lub zachodzi w ciążę, miłośniczka nieszczęść odchodzi. Nie ma już nic, co by ich łączyło. Najtrudniej jest rozstać się z miłośniczką nieszczęść, gdyż właśnie z nią są najbliższe, najbardziej intymne zwierzenia.

    Źródło: „Toksyczne przyjaciółki”, Susan Shapiro Barash

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza