Inkontynecja to dolegliwość polegająca na niekontrolowanym wycieku moczu. Wywołują ją zwykle czynności powodujące wzrost ciśnienia w brzuchu jak kichanie, śmiech, wykonywanie gwałtownych ruchów, czy też aktywność fizyczna. Istnieje kilka sposobów jej leczenia. Szczególnie trzeba zwrócić jednak uwagę na opiekę nad osobą, która na nią cierpi.
Inkontynencja – leczenie
Leczenie inkontynencji polega zwykle na wdrożeniu programu odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Można je wykonywać samodzielnie, ale zdecydowanie lepsze efekty daje trening pod okiem specjalisty, który dostosowuje program do wymagań i możliwości danej osoby. Przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie dna uda, warto skorzystać ze specjalistycznych urządzeń. Dobrym pomysłem jest zatem zapisanie się na rehabilitację. W przypadku braku efektów treningu należy włączyć do leczenia środki farmakologiczne lub też zdecydować się na leczenie operacyjne. To ostatnie, skrajne rozwiązanie zwykle likwiduje problem inkontynencji całkowicie, ale w 15-20% przypadków może dojść do jego nawrotu po kilku latach od wykonania skutecznego zabiegu.
Opieka nad osobą z inkontynencją
Osoby, których bliscy cierpią na nietrzymanie moczu, nie mają łatwego życia. Inkontynencja może negatywnie wpłynąć na życie. W przypadku niepełnosprawności lub zniedołężnienia trzeba bowiem samodzielnie dbać o ich higienę oraz ubrania, a niejednokrotnie również sprzątać. Wiąże się to z licznymi oporami. Opieka nad taką osobą dotyka bowiem sfery intymności, którą bardzo ciężko przekroczyć. Potrzeba do tego dużej odwagi oraz odpowiednich wyrobów medycznych, które dzięki swoim właściwościom ułatwią życie osób chorych i ich opiekunów.
Wyroby medyczne dla osób z inkontynencją
Opiekując się osobą z inkontynecją trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie wyroby medyczne. Należą do nich przede wszystkim pieluchomajtki. Dzięki wykonaniu ich ze specjalnych materiałów zapewniają one nie tylko ochronę przed przeciekaniem, ale również dają wysoki poziom ochrony przed podrażnieniem skóry. Zastosowane w nich wkłady chłonne sprawiają, że nie trzeba ich wymieniać co kilka godzin. Jest to bardzo wygodne, ponieważ osobę, która cierpi na nietrzymanie moczu, można z powodzeniem pozostawić na pewien czas i udać się do pracy lub na zakupy.
Jeśli chodzi o pieluchomajtki, warto zwrócić uwagę na ich chłonność, dostosowując ją do wymagań osoby w podeszłym wieku. Na przykład na wyrobach firmy TENA spotkać można oznaczenie w formie kropelek. Te z największą ilością doskonale sprawdzą się przy opiece nad osobami obłożnie chorymi, praktycznie niewstającymi z łóżka. Równie istotny jest wybór produktu dostosowanego do obwodu bioder. Obok rozmiaru podawanego w klasycznej formie (M,L,XL,XXL), producent majtek pieluchowych podaje często sugerowany obwód bioder. Przed zakupem większej partii pieluchomajtek można zdecydować się na próbki lub też na przetestowanie wyrobów z mniejszych opakowań (np. po 10 zamiast 30 sztuk).