Jak czyścić meble skórzane?

    -

    Skórzane meble – eleganckie, trwałe i (przy odpowiedniej opiece) niemal wieczne. Jednak to właśnie ta odpowiednia opieka nierzadko zniechęca do zakupu mebli z naturalnej skóry. Jeśli i Ty tęsknym wzrokiem zerkałaś na skórzane kanapy, ale bałaś się ich czyszczenia i konserwowania – przygotowany przez www.pomocedomowe.pl poradnik szczegółowo wyjaśni, jak czyścić meble skórzane!

    Na kłopoty – mydło!

    Jeśli na Twoim skórzanym meblu pojawi się plama, nie panikuj. Przede wszystkim zapomnij o klasycznych domowych detergentach, odplamiaczach i zmywaczach: skoro Ty do ich używania zakładasz ochronne rękawiczki, dlaczego miałyby pomóc naturalnej skórze na kanapie? Skóra wymaga delikatnych środków, o jak najbardziej naturalnych składnikach – tylko tak ochronisz ją przed przesuszaniem, zniszczeniem i przebarwieniami.

    Bezpieczne za to będą łagodne mydła, koniecznie bez barwników i aromatyzujących olejków. Zwykłe szare mydło w płatkach, zielone mydło czy mydło glicerynowe. Co ciekawe, tutaj warto szukać ikonek „eko” czy „naturalny”- im mniej dodatków, tym lepiej dla mebli. Sprawdzonym wyborem są mydła przeznaczone do czyszczenia siodeł. Ich cena może nieco przerażać, ale możemy potwierdzić, że to skuteczna i bezpieczna metoda na czyszczenie skórzanych mebli.

    Nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie

    Regularnie (i po każdym głębszym czyszczeniu) skórę należy nawilżyć. Wysokie temperatury, częste użytkowanie i niska wilgotność w pomieszczeniu sprawiają, że skóra sztywnieje i pęka. Dlatego zaleca się, by skórzane meble stały w pewnej odległości od kaloryferów oraz by nie padało na nie zbyt dużo słońca.

    Do nawilżania mebli skórzanych najlepszy będzie zwykły krem stearynowy. Raz na 2-3 miesiące powinnaś mebel dokładnie wyczyścić (wytrzeć ściereczką i odkurzyć odkurzaczem, co dodatkowo oczyści pory i nada skórze świeży wygląd) i nanieść krem stearynowy przy użyciu flanelowej ściereczki. Potem wystarczy pozwolić mu się wchłonąć i wypolerować miękką ściereczką cały mebel.

    Maskowanie niedoskonałości

    Nawet właściwie pielęgnowane meble skórzane po latach nabierają szlachetności – delikatne odbarwienia i marszczenia są jak najbardziej pożądane, jednak zdarzają się i plamki, których chętnie będziesz chciała się pozbyć. Nie z każdym problemem trzeba będzie iść do tapicera: w sprzedaży znajdziesz kremy samomaskujące i retuszujące. Pierwsze z nich niczym makijaż wyrównują kolor odbarwiającej się skóry, drugie – wypełniają drobne pęknięcia i zagięcia. Co prawda ich stosowanie jest pracochłonne, jednak odratowanie marniejącej kanapy z pewnością da Ci mnóstwo satysfakcji!

    Materiał przygotowany przez serwis PomoceDomowe.pl, oferujący sprzątanie w Warszawie i innych miastach w całej Polsce.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza