Jak dobrać dywan do wnętrza?

    -

    Dywan na podłodze sprawia, że wnętrze nabierze przytulności i ciepła – na pewno znasz to przyjemne uczucie, gdy pod stopami masz mięciutki dywan. Jednak często w domach dywan wcale nie wygląda dobrze – wszystko przez jego niewłaściwe dobranie. Podpowiadamy, jak dobrać dywan do wnętrza.

    Jak dobrać kolor dywanu?

    Dobranie odpowiedniego dywanu do wnętrza wcale nie jest łatwe. Wybór dywanów na rynku jest ogromny, możesz przebierać w tysiącach wzorów dywanów, a każdy wzór to kolejne tysiące kolorów!

    Istnieje na szczęście kilka sposobów właściwego dobrania koloru dywanu do wnętrza:

    • Dobierz kolor dywanu do wnętrza stosując tę samą gamę barwną – gama barwna to odcienie jednego koloru. Do wnętrza w odcieniach szarości zgodnie z tą zasadą powinnaś dobrać dywan szary, do czerwonego – dywan czerwony, w odcieniu jaśniejszym bądź ciemniejszym od ścian.
    • Dobierz kolor dywanu do wnętrza stosując tę samą gamę kolorystyczną – czyli cała paleta jednego koloru. Na przykład do niebieskiego wnętrza możesz dobrać dywan błękitny, niebieski bądź granatowy.
    • Dobierz kolor dywanu do wnętrza stosując harmonię i kolory dopełniające – jeśli zamierzasz dobrać dywan do wnętrza na zasadzie kontrastu, z pewnością wiesz, czym jest koło kolorów. Możesz dobierać kolory leżące obok siebie (czerwony/purpurowy) lub leżące naprzeciw siebie – niebieski i pomarańczowy.

    Pamiętaj, że zazwyczaj dywan będzie jedynie tłem dla mebli, nie może się więc wybijać na pierwszy plan – chyba, że robisz to w pełni świadomie i chcesz, by dywan był główną ozdobą pomieszczenia.

    Jaki wzór dywanu będzie najlepszy?

    Po pierwsze – nieprzytłaczający. Duże wzory optycznie obciążają wnętrze, dlatego przed zakupem przemyśl, czy wybrany przez Ciebie wzór dywanu nie jest zbyt duży i ciężki. Dywan (tak jak i żaden inny mebel) nie może przytłaczać wnętrza!

    Ciepłe kolory zmniejszają przestrzeń, odcienie jasne i chłodne – powiększają i dają wrażenie przestronności – pamiętaj o tym wybierając dywan. To, jakie dokładnie wzory wybierzesz, powinno wynikać z pozostałych elementów wnętrza – najlepiej jest, gdy dywan ma kolorystykę i wzory podobne do tych pojawiających się na ścianach.

    Ważne jest również nagromadzenie wzorów – jeśli na pozostałych elementach wnętrza jest ich dużo, na dywanie powinno pojawić się ich mniej, bardziej subtelnych. Jeśli jednak wnętrze jest proste i stonowane, wzorzysty dywan będzie idealnym wyborem – szybko ożywi i urozmaici wnętrze.

    Jest jeszcze jedna drobna uwaga – jeśli dywan nie ma być centralnym punktem aranżacji, unikaj wzorów skupiających się w jednym punkcie. Każdy wzór symetryczny i skupiający się na jednym miejscu dywanu zaburzy całą aranżację wnętrza, a punkty, które planowałaś wyeksponować znikną przez przykuwający uwagę dywan.

    Jaka wielkość dywanu do wnętrza?

    Wybór dywanu o właściwym rozmiarze to wielka sztuka. To, jaki powinien być dywan zależy głównie od tego, jaką funkcję będzie spełniał.

    Dywan zakrywający całą podłogę – jeśli zamierzasz przykryć dywanem całą podłogę, zaleca się by odległość krawędzi dywanu od ścian wynosiła co najmniej 90cm. Dzięki temu meble wzdłuż ścian nie będą zaburzały kształtu dywanu, a sam dywan nie będzie utrudniał otwierania drzwi.

    Dywan w jadalni – co do zasady dywan pod stołem w jadalni powinien mieć taki kształt i proporcje, jak blat stojącego na nim stołu. Dodatkowo dywan powinien być o około 100-120cm większy z każdej strony, by odsunięte krzesła w całości stały na dywanie. Gdyby dywan był mniejszy, po odsunięciu krzesło „spadałoby” z dywanu na podłogę, co mogłoby ją uszkadzać (a i ponowne przysunięcie krzesła byłoby niewygodne).

    Dywan pod stolik kawowy – tak jak w jadalni, dywan przeznaczony pod stolik kawowy powinien mieć kształt blatu stolika. Mniejszy jest za to margines wokół stolika – dywan powinien być większy o około 30cm z każdej strony.

    Dywan w korytarzu – dobranie dywanu do korytarza jest kwestią indywidualną. Główna zasada mówi, by chodnik w korytarzu było o około 10cm węższy i 40-60cm krótszy od pomieszczenia – warto jednak pamiętać, że długi chodnik tylko spotęguje i podkreśli długość korytarza. W takich sytuacjach warto położyć 2 krótsze dywaniki, w kolorze kontrastującym z podłogą, takie poprzeczne pasy skrócą korytarz.

    Dywanik łazienkowy – dywanik w łazience powinien mieć kształt tak jak pomieszczenie, bądź podkreślający kształty pozostałych elementów łazienki.

    Dywan w sypialni – unikaj dużych dywanów! Postawienie łóżka na dywanie to zły pomysł, jedyne co w ten sposób zyskasz to trudno dostępna do czyszczenia przestrzeń. Lepiej w sypialni położyć prostokątne dywaniki – jeden wzdłuż łóżka, drugi poprzecznie przed łóżkiem.

    Dywany ozdobne i dzielenie przestrzeni

    Dywan świetnie sprawdzi się przy wydzielaniu części pomieszczenia. Dywan od razu wizualnie spaja stojące wokół niego meble, i odcina je od reszty pomieszczenia. Świetnie w roli takich funkcyjnych „wysp” sprawdzają się dywany owalne, ze względu na miękką linię i naturalną formę. Uważaj jednak – zastosowanie kilku dywanów owalnych może przytłaczać i drażnić.

    Odrębną kategorią są dywany stricte ozdobne. Tutaj jedynym ograniczeniem jest Twoje wyczucie stylu i proporcji – w końcu najważniejsze jest, by urządzane wnętrze było stylowe i atrakcyjne.

    dywany

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza