Do czego służy proszek do prania, wie każde dziecko – dzięki niemu ubrania są czyste i pachnące. Jednak mało kto zastanawia się, co takiego ma w sobie proszek do prania i czy jego używanie jest bezpieczne dla zdrowia…

Tego rodzaju pytanie powinni sobie zadawać przede wszystkim rodzice małych dzieci – bowiem to, co jest dobre dla dorosłych, najmłodszym może szkodzić.

Skład proszków do prania owiany jest nimbem marketingowej tajemnicy. Producenci nie są zobowiązani do podawania szczegółów, więc zadowalają klientów ogólnym opisem składu proszku do prania. Mimo wszystko warto czytać etykiety. Wystarczy nabyć odrobinę wiedzy, by łatwo rozszyfrować, co naprawdę zawiera proszek do prania i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie.

Substancje powierzchniowo czynne

To właśnie one odpowiadają za skuteczność proszku. Dzięki obniżeniu napięcia powierzchniowego ułatwiają oddzielenie brudu od tkaniny. Nawet jeśli mamy do czynienia z zabrudzeniem, którego woda nie jest w stanie rozpuścić, związki powierzchniowo czynne rozbiją taką plamę na cząsteczki i usuną z tkaniny.

Niestety jest też druga strona medalu – związki te mogą wywoływać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci. W proszkach do prania, płynach i kapsułkach JELP stosowane są tylko hipoalergiczne składniki, dlatego produkty te są bezpieczne nawet dla maluchów. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby w przypadku większych zabrudzeń stosować dodatkowo odplamiacz.

Enzymy

Mają za zadanie walczyć z najtrudniejszymi plamami. Aktywizują się już w niskiej temperaturze i ulegają biodegradacji. Niestety mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych i alergie. Do najpopularniejszych enzymów stosowanych w proszkach do prania należą: celulazy chroniące kolory, lipazy rozkładające tłuszcze, amylazy rozkładające skrobię, mannanazy usuwające plamy z czekolady i proteazy rozkładające białka. Enzymy te są skuteczne już w niskich stężeniach, dlatego czasem wystarczy zaprać plamę wodą z niewielką ilością proszku do prania.

 

Wybielacze

To dzięki nim ubranka nie żółkną nawet po wielokrotnym upraniu. W proszkach do prania spotkamy wybielacze chlorowe bądź tlenowe. Te pierwsze to podchloryn sodu lub wapnia – równie skuteczny, co niezdrowy. Podchloryn sodu może podrażniać błony śluzowe, natomiast podchloryn wapnia jest związkiem silnie żrącym. Na szczęście wybielaczy chlorowych nie znajdziemy w proszkach i płynach JELP.

Wybielacze tlenowe są łagodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. W proszkach do prania możemy spotkać nadtlenek wodoru, nadboran i nadwęglan – wszystkie są przyjazne dla środowiska i w pełni biodegradowalne. Wybielacze tlenowe najlepiej działają w wysokich temperaturach, niestety nie każda tkanina lubi gorącą wodę. Dlatego, by zaktywizować wybielacz tlenowy w niskiej temperaturze, do proszków do prania dodaje się granulki TAED.

 

Substancje zapachowe

Lubimy, gdy ubrania ładnie pachną, jednak na ogół nie zastanawiamy się, co takiego ma w sobie proszek, że nadaje tkaninom przyjemny zapach. Tymczasem substancje zapachowe w większości przypadków powstają ze związków ropy naftowej i benzenu, znanego z właściwości rakotwórczych. Na bazie tych dwóch składników komponuje się przeróżne aromaty, którymi potem tak pięknie pachną ubrania. Tego rodzaju związków nie zawierają produkty JELP, dlatego nie podrażniają delikatnych dróg oddechowych u maluszków.

O ile dorosły człowiek na ogół nie odczuwa dolegliwości związanych z ubocznym działaniem proszków do prania, o tyle w przypadku dzieci rzecz ma się inaczej. Maluchy mogą bardzo źle reagować na niebezpieczne związki chemiczne zawarte w detergentach. Dlatego wybierając pierwszy proszek do prania warto dokładnie przeczytać jego skład i sprawdzić, czy ma rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Płyny, kapsułki oraz proszki do prania JELP nie zawierają sztucznych barwników, chlorowych wybielaczy optycznych i fosforanów. Mają hipoalergiczny skład zaakceptowany przez IMiD oraz Polskie Towarzystwo Położnych. Przebadane klinicznie i dermatologicznie są w pełni bezpieczne dla skóry dziecka od pierwszych chwili życia. Dodatkową zaletą jest brak substancji zapachowych, które nie podrażniają delikatnego układu oddechowego maluszków.

 Artykuł powstał dzięki pomocy przedstawiciela marki JELP, której produkty można nabyć w oficjalnym sklepie: https://sklep.jelp.pl/