Jak interpretować wyniki cytologii?

    -

    Cytologia jest prostym badaniem, które możesz wykonać podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Trwa tylko chwilę, a może uratować Ci życie, bo jest w stanie wykryć istnienie choroby już w początkowej fazie. Najczęściej wymienianą funkcją cytologii jest rola w profilaktyce raka szyjki macicy, jednak badanie cytologiczne informuje także o stanie flory mikrobiologicznej pochwy. Jak interpretować jej wyniki?

    Grupa 1,2,3… – co to oznacza?

    Wymazy cytologiczne w Polsce są klasyfikowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to 5-stopniowa skala wg Papanicolaou, drugi – system Bethesda. Według tych interpretacji pobrane komórki klasyfikuje się w następujących grupach(1):

    • Grupa 1 – to stan zupełnie prawidłowy;
    • Grupa 2 – oznacza istnienie np. stanu zapalnego, który nie jest groźny, ale wymaga kontroli i leczenia przeciwzapalnego;
    • Grupa 3 – wynik nieprawidłowy, czyli stwierdzenie obecności komórek dysplastycznych, wówczas konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań (w systemie Bethesda stosuje się oznaczenia: CIN I – dysplazja małego stopnia; CIN II – dysplazja średniego stopnia; LGSIL HPV – zmiany komórkowe współistniejące z infekcją HPV);
    • Grupa 4 – oznacza istnienie w rozmazie nieprawidłowych komórek, sugerujących istnienie przedinwazyjnych zmian nowotworowych (system Bethesda: CIN III – dysplazja dużego stopnia, HSIL – zmiany nabłonkowe dużego stopnia lub CIS – carcinoma in situ – rak w miejscu);
    • Grupa 5 – oznacza zmianę inwazyjną, czyli obecne komórki nowotworowe (system Bethesda: rak płaskonabłonkowy).

    Grupy 4 i 5 wymagają natychmiastowej diagnostyki w postaci badania histopatologicznego.

    Obecnie powszechnie stosowaną metodą klasyfikacji jest systemie Bethesda, który charakteryzuje się większą szczegółowością. Wynik cytologii oznaczający grupę 3, 4 lub nawet 5 to jeszcze nie wyrok, to ostrzeżenie! Nie w każdym przypadku nieprawidłowy rozmaz musi oznaczać chorobę!

    http://adamed.expert/czy-nieprawidlowy-wynik-cytologii-musi-oznaczac-chorobe/

    Koniecznie zastosuj się do zaleceń ginekologa, który skieruje Cię na kolejne badania. Choć oczekiwanie na wyniki bywa męką, pamiętaj, że udając się na cytologię zrobiłaś ważny krok profilaktyczny, a wiele nowotworów złośliwych rozwija się dlatego, że kobiety zapominają o badaniach kontrolnych!

    O czym jeszcze informuje cytologia?

    Rozmaz cytologiczny informuje o występowaniu wirusów (HPV, HSV), a także stanie mikroflory Twoich narządów rodnych. Jeżeli więc masz infekcję bakteryjną lub grzybiczą, to proste badanie również ją wykryje i będziesz mogła jak najszybciej rozpocząć leczenie.

    Wynik cytologii otrzymasz prawdopodobnie po około 2 tygodniach, jednak jeśli po upływie tego czasu nie dostaniesz telefonu z gabinetu ginekologicznego lub przychodni – to dobry znak. W przypadku złych wyników na pewno niezwłocznie otrzymasz informację.

    Jedno jest pewne, warto regularnie robić cytologię – niektórzy lekarze zalecają ją co roku, inni co dwa lata, ale nie zwlekaj dłużej. Profilaktyka chroni Twoje zdrowie i życie.

    1. Barbara Kozakiewicz, Podstawowe badania podmiotowe i przedmiotowe wykorzystywane w onkologii – nowotworach złośliwych narządu rodnego i raka piersi, © Borgis – Nowa Medycyna 3/2003

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza