Nierówna walka z zaskórnikami jest udziałem wielu osób. Choć utożsamiane są głównie z okresem dojrzewania, tak naprawdę mogą pojawiać się w każdym okresie życia. Równie mylne jest przeświadczenie, że problem wągrów dotyczy wyłącznie osób z tłustą cerą. Jak się okazuje, zaskórniki to także problem osób o cerze mieszanej, a nawet suchej.
Główną przyczyną ich występowania są zatkane ujścia kanałów mieszkowych, nazywane porami, jednak do ich pojawienia przyczyniają się też inne czynniki. Jak zapobiec powstawaniu zaskórników i jak zwalczyć te, które już powstały na powierzchni skóry twarzy?
Jak powstają zaskórniki?
Zaskórniki powstają na skutek zatkania porów skóry przez zrogowaciałe komórki naskórka, które łączą się z łojem produkowanym przez gruczoły łojowe. Kiedy ich praca zostaje zaburzona, miedzy innymi z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie lub niewłaściwej pielęgnacji, ilość wydzielanego sebum się zwiększa i zaskórników tworzy się coraz więcej. Niedoskonałości pojawiające się na skórze twarzy wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego wiele kobiet próbuje zamaskować je makijażem. Tymczasem substancje chemiczne znajdujące się w kosmetykach do makijażu dodatkowo zaburzają pracę gruczołów łojowych.
W rezultacie wytwarzana przez gruczoły zbyt duża ilość sebum zalegającego na powierzchni skóry, łączy się z warstwą kosmetyków i uniemożliwia skórze swobodne oddychanie. Zaskórniki to nie tylko defekty kosmetyczne. Często stają się one przyczyną dużo poważniejszych problemów skórnych. Są bardzo podatne na działanie bakterii, które wywołują stany zapalne, skutkujące pojawieniem się zmian trądzikowych. Dlatego usuwanie wągrów ma ogromne znaczenie – pozwala na odpowiednią pielęgnację skóry twarzy i zapobiega dalszemu pogarszaniu się stanu cery.
Rodzaje zaskórników
Istnieją dwa rodzaje zaskórników – zaskórniki otwarte lub zamknięte. Pierwsze z nich mają postać niewielkich czarnych punkcików umiejscowionych w okolicy czoła, nosa i brody, czyli tzw. strefy T. Tymczasem zaskórniki zamknięte przybierają postać białych drobnych kuleczek umiejscowionych głęboko pod powierzchnią skóry. Ze względu na lokalizację, ich usunięcie jest dużo trudniejsze.
Jak usunąć zaskórniki?
Usuwanie zaskórników, zarówno otwartych jak i zamkniętych, polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, choć w przypadku zaskórników zamkniętych, ze względu na ich położenie, wymagane jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod. Dużą rolę w walce z wągrami odgrywa złuszczanie warstw naskórka. Umożliwia ono odblokowanie porów. Ponadto istotne jest stosowanie preparatów hamujących nadmierne wydzielanie sebum. Wśród zabiegów kosmetycznych najlepsze rezultaty w usuwaniu zaskórników przynoszą: peeling kawitacyjny, jonoforeza, złuszczanie naskórka przy pomocy kwasów.
Niekiedy konieczne jest manualne usuwanie wągrów. Ważne jednak, aby tej metodzie poddawać się wyłącznie w salonach kosmetycznych, w których proces ten przebiegnie w sterylnych warunkach i przy użyciu odpowiednich preparatów. Zdecydowanie natomiast odradza się samodzielne wyciskanie zaskórników, ponieważ w domowych warunkach bardzo łatwo można doprowadzić do zakażenia, które będzie pogłębiać problemy skórne.
Pielęgnacja – najskuteczniejsza broń w walce z zaskórnikami
Walkę z zaskórnikami najlepiej rozpocząć od podstaw, czyli od właściwej pielęgnacji skóry twarzy. To właśnie ona jest najskuteczniejszą bronią pozwalającą zapobiec pojawianiu się kolejnych niedoskonałości. Odpowiednia pielęgnacja powinna uwzględniać potrzeby właściwe dla danego rodzaju cery, a przy tym dogłębnie oczyszczać skórę z resztek makijażu i zalegających warstw sebum.
Wiele informacji na temat metod pielęgnacji każdego rodzaju cery można znaleźć na przykład na stronie dermo.expert. Znajdują się tam wskazówki dotyczące odpowiedniego doboru kosmetyków dla każdego rodzaju skóry twarzy, jak również ciekawe i skuteczne sposoby pielęgnacji cery problematycznej i walki z niedoskonałościami. Stosowanie odpowiednich metod pielęgnacji pozwala zahamować rozwój kolejnych problemów skórnych, a przy tym zdecydowanie poprawia wygląd twarzy.