Jak nauczyć się oszczędzać?

    -

    Nowy rok to idealna okazja na wdrożenie nowych sposobów zarządzania budżetem domowym. Zobacz, jak nauczyć się oszczędzać, by nie odmawiać sobie przyjemności i jednocześnie notować coraz większe oszczędności na koncie!

    Planowanie wydatków to najszybszy sposób na rozpoczęcie oszczędzania. Wiele z nas nie zastanawia się, jakie wydatki są konieczne w każdym miesiącu i później wydaje więcej, niż powinno… Dlatego pamiętaj o pierwszej zasadzie oszczędzania:

    Zasada 1 – najpierw reguluj konieczne opłaty

    Po otrzymaniu wypłaty usiądź i spokojnie wypisz wszystkie opłaty, które musisz uregulować – wszystkie rachunki, raty kredytów i opłaty miesięczne za kupione przedmioty, czynsz, opłaty za samochód (ewentualnie mandaty). Te opłaty są nieuniknione, więc nie ma się co łudzić, że odstawione na później zmaleją, czy że nikt się o nie nie upomni.

    Zasada 2 – najmniej potrzebne rzeczy kupuj na koniec miesiąca

    Staraj się stosować regułę zakupów zgodnie z ich ważnością dla funkcjonowania Twojej rodziny. Nowa para eleganckich szpilek, telefon, biżuteria czy nowa gra na konsolę to przyjemne zabawki, które jednak nie powinny uszczuplać budżetu przed końcem miesiąca – znacznie ważniejsze są codzienne zakupy i niezbędne ubrania. Dlatego tuż przed kolejną wypłatą oceń, ile pieniędzy masz do dyspozycji i dopiero wtedy podejmij decyzję, ile z nich odłożyć, a ile przeznaczyć na przyjemności.

    Zasada 3 – zapisuj wydatki i kontroluj budżet

    Staraj się zapisywać swoje wydatki – przez miesiąc notuj sobie, na co przeznaczyłaś jaką kwotę. W ten sposób na koniec miesiąca otrzymasz szczegółowe zestawienie wydatków i będziesz mogła ocenić, na co wydajesz za dużo, co jest na odpowiednim poziomie, a w jakich dziedzinach możesz nieco więcej zaoszczędzić. Takie zapiski staraj się prowadzić co najmniej raz na 3 miesiące, żeby na bieżąco korygować budżet.

    Zasada 4 – sprawdzaj i weryfikuj promocje

    Gdy widzisz towar w promocyjnej cenie – stop! Nie kupuj go pod wpływem impulsu. Masz w kieszeni smartfona, więc bez trudu sprawdzisz oferty sklepów online i zweryfikujesz, jak wiele oszczędzisz kupując ten konkretny produkt. Dzięki temu odrzucisz przynajmniej połowę ofert promocyjnych, które okażą się „niepromocyjne”.

    Gdy robisz zakupy przez internet, sprawdź stronę z kuponami rabatowymi Kupon.pl – znajdziesz tam oferty i kody promocyjne wielu popularnych marek, co pozwoli zmniejszyć ceny zakupów, które chciałabyś zrealizować.

    Zasada 5 – zmniejszaj rachunki

    Ostatni krok oszczędzania to zmniejszanie rachunków. Sprawdzaj zużycie wody, napraw cieknący kran, gaś światła gdy opuszczasz pomieszczenie. Jeśli masz do kupienia sprzęt RTV/AGD zwróć uwagę na to, by w wybranym przedziale cenowym miał jak najwyższą klasę energetyczną. Przy przedłużaniu umowy na internet/telefon nie sugeruj się ofertami „nielimitowane wszystko”, „najszybszy w kraju” – o ile nie jesteś uzależniona od nowych mediów, zapewne nie wykorzystasz nawet 10% potencjałów swoich abonamentów. Dlatego sprawdź bilingi z ostatniego roku i przelicz, ile minut wydzwaniasz, ile wiadomości wysyłasz, i czy wykorzystujesz maksimum dostępnego łącza internetowego. 10zł/miesięcznie mniej to 120zł w roku!

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza