Strona głównaŻycieJak nauczyć się oszczędzać?

  Jak nauczyć się oszczędzać?

  Nowy rok to idealna okazja na wdrożenie nowych sposobów zarządzania budżetem domowym. Zobacz, jak nauczyć się oszczędzać, by nie odmawiać sobie przyjemności i jednocześnie notować coraz większe oszczędności na koncie!

  Planowanie wydatków to najszybszy sposób na rozpoczęcie oszczędzania. Wiele z nas nie zastanawia się, jakie wydatki są konieczne w każdym miesiącu i później wydaje więcej, niż powinno… Dlatego pamiętaj o pierwszej zasadzie oszczędzania:

  Zasada 1 – najpierw reguluj konieczne opłaty

  Po otrzymaniu wypłaty usiądź i spokojnie wypisz wszystkie opłaty, które musisz uregulować – wszystkie rachunki, raty kredytów i opłaty miesięczne za kupione przedmioty, czynsz, opłaty za samochód (ewentualnie mandaty). Te opłaty są nieuniknione, więc nie ma się co łudzić, że odstawione na później zmaleją, czy że nikt się o nie nie upomni.

  Zasada 2 – najmniej potrzebne rzeczy kupuj na koniec miesiąca

  Staraj się stosować regułę zakupów zgodnie z ich ważnością dla funkcjonowania Twojej rodziny. Nowa para eleganckich szpilek, telefon, biżuteria czy nowa gra na konsolę to przyjemne zabawki, które jednak nie powinny uszczuplać budżetu przed końcem miesiąca – znacznie ważniejsze są codzienne zakupy i niezbędne ubrania. Dlatego tuż przed kolejną wypłatą oceń, ile pieniędzy masz do dyspozycji i dopiero wtedy podejmij decyzję, ile z nich odłożyć, a ile przeznaczyć na przyjemności.

  Zasada 3 – zapisuj wydatki i kontroluj budżet

  Staraj się zapisywać swoje wydatki – przez miesiąc notuj sobie, na co przeznaczyłaś jaką kwotę. W ten sposób na koniec miesiąca otrzymasz szczegółowe zestawienie wydatków i będziesz mogła ocenić, na co wydajesz za dużo, co jest na odpowiednim poziomie, a w jakich dziedzinach możesz nieco więcej zaoszczędzić. Takie zapiski staraj się prowadzić co najmniej raz na 3 miesiące, żeby na bieżąco korygować budżet.

  Zasada 4 – sprawdzaj i weryfikuj promocje

  Gdy widzisz towar w promocyjnej cenie – stop! Nie kupuj go pod wpływem impulsu. Masz w kieszeni smartfona, więc bez trudu sprawdzisz oferty sklepów online i zweryfikujesz, jak wiele oszczędzisz kupując ten konkretny produkt. Dzięki temu odrzucisz przynajmniej połowę ofert promocyjnych, które okażą się „niepromocyjne”.

  Gdy robisz zakupy przez internet, sprawdź stronę z kuponami rabatowymi Kupon.pl – znajdziesz tam oferty i kody promocyjne wielu popularnych marek, co pozwoli zmniejszyć ceny zakupów, które chciałabyś zrealizować.

  Zasada 5 – zmniejszaj rachunki

  Ostatni krok oszczędzania to zmniejszanie rachunków. Sprawdzaj zużycie wody, napraw cieknący kran, gaś światła gdy opuszczasz pomieszczenie. Jeśli masz do kupienia sprzęt RTV/AGD zwróć uwagę na to, by w wybranym przedziale cenowym miał jak najwyższą klasę energetyczną. Przy przedłużaniu umowy na internet/telefon nie sugeruj się ofertami „nielimitowane wszystko”, „najszybszy w kraju” – o ile nie jesteś uzależniona od nowych mediów, zapewne nie wykorzystasz nawet 10% potencjałów swoich abonamentów. Dlatego sprawdź bilingi z ostatniego roku i przelicz, ile minut wydzwaniasz, ile wiadomości wysyłasz, i czy wykorzystujesz maksimum dostępnego łącza internetowego. 10zł/miesięcznie mniej to 120zł w roku!

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,924ObserwującyObserwuj