Każda z nas zna to uczucie – wszystko wali się na głowę, nawał obowiązków spędza sen z powiek a  pracy jest tyle, że nie wiadomo w co ręce włożyć… Podpowiadamy, jak wyjść ze spirali przepracowania i zacząć pracować sprawniej, bez opóźnień i z lepszymi wynikami.

Krok 1 – planuj, segreguj i porządkuj

W pracy nie ma nic gorszego niż bałagan – każda sekunda poświęcona na przekopywanie się przez stos dokumentów, przepełnioną skrzynkę mailową i wypchany karteczkami kalendarz oddala Cię od realizacji bieżącego zadania. Dopilnuj więc, by mieć względny porządek na biurku i by na bieżąco segregować zadania – najlepiej według pilności bądź typu. Ta druga opcja jest idealna, jeśli w codziennej pracy wykonujesz wielokrotnie czynności z kilku różnych grup. Dużo sprawniej pójdzie realizacja obowiązków, jeśli na wszystkie maile poodpisujesz jeden po drugim, wykonasz komplet telefonów za jednym zamachem i podpiszesz niezbędne dokumenty podczas jednego posiedzenia. Przestawianie się na inny tryb pracy (z pisania na telefonowanie i z powrotem) rozprasza, nie daje się skupić i spowalnia Cię.

Krok 2 – nie odsuwaj ważnych zadań w czasie

Z natury wszyscy jesteśmy leniwi. Natura stworzyła nas tak, byśmy mieli zakodowane oszczędzanie energii „na później” – nic więc dziwnego, że widząc przed sobą pracochłonne zadanie wolimy zabrać się za coś lżejszego (lub za przerwę), oczywiście zaprzątając sobie głowę myślą, że tam dalej czeka na nas to najtrudniejsze, najcięższe zadanie. Warto więc całkowicie odwrócić swoje przyzwyczajenia i zaczynać od zadań najtrudniejszych. Po pierwsze masz wtedy więcej energii i jesteś w stanie wykonać te zadania sprawniej, po drugie satysfakcja z ukończenia trudnego zadania pozwoli Ci na bardziej entuzjastyczne podejście do kolejnych projektów.

Krok 3 – Nie rozpraszaj się drobiazgami

Ustal sobie konkretne interwały czasowe na pracę i w ich czasie całą uwagę koncentruj na danym projekcie. W ten sposób stopniowo wytniesz z codziennego planu dnia chronofagi – pożeracze czasu. Zwykłe zerknięcie na komunikator w serwisie społecznościowym w mgnieniu oka zamieni się w pogawędkę, kliknięcie w podesłany link – w kilkunastominutową sesję z zupełnie nieprzydatnymi newsami. Zamiast tego w czasie pracy całkowicie się wyłączaj i koncentruj tylko i wyłącznie na zadaniu. Ustal sobie przy tym przerwy na rozluźnienie i obserwuj, jak kolejne zadania przesuwają się z listy „do zrobienia” do „wykonane”.

ABC, KISS, GTD, POMODORO – czyli co mówią eksperci

Sposobów na to, jak pracować wydajniej, szukało wielu psychologów, trenerów i innych ekspertów. Każda z usystematyzowanych metodyk to kolejny klocek w układance wydajniejszej pracy, warto się z każdą z nich zapoznać i przynajmniej spróbować wcielić je w życie. Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak zarządzać swoim czasem pracy we właściwy, naukowo potwierdzony sposób.