Nie od dziś wiadomo, że to przede wszystkim zabawa poszerza wiedzę maluchów o świecie. Zadaniem rodzica jest takie pokierowanie pociechą, żeby z zabaw tych odniosła ona jak najwięcej korzyści – innymi słowy, zabawa powinna pobudzić kreatywność dziecka i jego ciekawość względem świata.

Nakieruj, ale nie wyręczaj

Rodzic powinien pamiętać o tym, że do 7 roku życia maluchy uczą się bardzo szybko, wykorzystując wszystko co im wpadnie w ręce – może to być znaleziony na spacerze patyk lub piórko czy kamyk. Aby rozwinąć jego twórcze myślenie, trzeba odpowiednio stymulować jego ciekawość, na przykład poprzez zadawanie pytań. Nie wystarczy zwyczajne „co robisz?” czy „co tam masz?”. Trzeba zaangażować wszystkie zmysły naszej pociechy i skłonić ją do wyrażania opinii – możemy więc zapytać, jaki kamyk jest w dotyku, jak pachnie kwiatek, jakiego koloru są wzorki na serwetce. Pamiętaj przy tym, że musisz sama poczuć się jak dziecko i w myślach pytaj siebie, jak można wykorzystać dany przedmiot, i gdy dziecko nie będzie miało pomysłu, nakieruj je na swoje rozwiązania.

Pobudzić kreatywność dziecka możesz również poprzez opowiadania – najmłodsi uwielbiają nieprawdopodobne historie. Jeśli nie masz natury bajarza, wesprzyj się literaturą dziecięcą. Wybór jest ogromny, wystarczy wspomnieć chociażby Andersena, Lewisa, wiersze Tuwima czy polskie baśnie. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym, oswajając dziecko od najmłodszych lat z książkami.

Nakłaniaj do samodzielnego myślenia

Zachęć swoją latorośl do gier i zabaw, które dadzą jej do myślenia – puzzle, układanki, klocki zabawy pamięciowe i gry planszowe stanowią świetną podstawę dla wykształcenia się w przyszłości umiejętności logicznego, matematycznego myślenia. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością zabawek – dziecko szybko straci nimi zainteresowanie, jeśli będzie ich zbyt wiele na raz. Rozsądnie wybierz takie, które będą dla dziecka interesujące i pokaż mu, w jaki sposób może je na różne sposoby wykorzystać. Nie zmuszaj do zabawy – jeśli zapał malucha wyczerpał się, pomóż mu znaleźć nowe zajmujące zajęcie.

Zabawy manualne – rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny to także skuteczne sposoby na to, jak pobudzić kreatywność dziecka. Zabawy te nie tylko poprawiają manualną sprawność dziecka, ale także mogą być pretekstem do przekazywania wiedzy o świecie – zwierzętach, przedmiotach codziennego użytku, właściwościach poszczególnych wykorzystywanych w zabawie materiałów. Podobnie wykorzystać można gotowanie – lepienie pierogów czy wycinanie ciastek za pomocą foremki, kontakt ze smakami i zapachami – to wszystko niesamowita okazja dla rozwoju najmłodszych.

Nie ograniczaj!

Pozwalaj dziecku badać świat wszystkimi zmysłami – może oglądać, słuchać, dotykać, smakować i wąchać. Oczywiście pilnuj, by nie zrobiło sobie krzywdy, ale nie nakładaj sztucznych ograniczeń. Dziecko ma swój sposób postrzegania świata i w większości przypadków samo uzna, co mu się nie podoba (lub nie smakuje). Zabraniając dziecku jakichś zachowań sprawiasz, że w jego mózgu tworzą się trwałe powiązania, które mogą blokować kreatywność, nie możesz na to pozwolić! Kreatywność jest w każdym dziecku, wystarczy pozwolić się jej ujawnić.

Doceniaj i nagradzaj

Nagrody działają stymulująco i zachęcają do większego wysiłku. Dlatego jeśli Twoje dziecko wykaże się kreatywnością, daj mu nagrodę – w ten sposób pojawi się w jego mózgu skojarzenie: kreatywność = nagroda. Dodatkowo staraj się doceniać te mniej udane wyczyny artystyczne, żeby dziecko czuło się docenione. Dbaj przy tym, żeby nie przesadzać, by dziecko wierzyło w słuszność i wartość Twoich komplementów. Największym komplementem jest dla dziecka Twoja uwaga i uznanie, dlatego dopilnuj, by kreatywne prace Twojego dziecka były wyeksponowane w domowej galerii, jeden obrazek możesz również zabrać do pracy – w ten sposób wzmocnisz poczucie własnej wartości swojego dziecka i pobudzisz do dalszego wysiłku.

Pamiętaj jednak przede wszystkim o tym, co najważniejsze – nigdy nie zabijaj dziecięcej kreatywności! Nie krytykuj, nie wytykaj błędów. Pozwól maluchowi na samodzielne wyciąganie wniosków i snucie opowieści, pozwól mu się ubrudzić, pomylić. Odpowiadaj na pytania, choćby i najdziwniejsze. Wykaż entuzjazm i umiejętnie nagradzaj – bądź dla swojego dziecka inspiracją i przewodnikiem.