Większość osób jest już świadoma, że nie musimy stosować restrykcyjnych diet eliminacyjnych, aby zrzucić dodatkowe kilogramy. Wystarczy deficyt kaloryczny, aby waga się zmniejszała, jednak nie każdy wie, jak rozplanować posiłki, żeby faktycznie zjeść mniej, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

1. Woda to twój najlepszy przyjaciel

Naukowcy podkreślają, że człowiek często nie jest zdolny do odróżnienia pragnienia od głodu. Najbardziej optymalne wydaje się wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, a niektórzy nie piją nawet szklanki tego płynu. Woda nie ma kalorii, zbawiennie oddziałuje na kondycję skóry, a dodatkowo świetnie wspomaga koncentrację i poprawia samopoczucie. Jeśli wypijamy zbyt mało wody, wówczas gromadzi się ona w organizmie, co przekłada się na większe liczby wyświetlane na wadze. Gdy tylko mamy ochotę na podjadanie między posiłkami, warto po prostu sięgnąć po szklankę wody – odczujemy wtedy znaczącą różnicę.

2. Zrezygnuj z siedzącego trybu życia

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji leżącej lub siedzącej. Każda aktywność fizyczna powoduje, że spalamy kalorie, dzięki czemu łatwiej nam wypracować deficyt kaloryczny. Gdy tylko mamy taką możliwość, powinniśmy rezygnować z siedzenia lub leżenia. Warto wysiąść wcześniej z tramwaju i spacerem dojść do pracy czy domu. Lepiej wybrać się na zakupy pieszo czy też odpuścić windę i wybrać schody.

3. Znajdź swoją ulubioną aktywność fizyczną

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia typu cardio lub interwały bardzo pozytywnie wpływają na naszą kondycję i wytrzymałość, a jednocześnie spalają ogromną liczbę kalorii. Nie każdy jednak je lubi, ale nie należy się załamywać, ponieważ istnieją przecież inne sposoby. Joga, pilates, crossfit lub też ćwiczenia siłowe również przyczyniają się do spalania kalorii, więc z pewnością każdy znajdzie coś, czego nie będzie wykonywał na siłę. Nie musimy oczywiście ćwiczyć codziennie, wystarczy zaledwie godzina ćwiczeń 3/4 razy w tygodniu, aby przyśpieszyć gubienie kilogramów oraz wspomóc kształtowanie wymarzonej sylwetki. Gdy pozwalają nam na to fundusze, warto zakupić sprzęt do ćwiczeń do domu, aby móc ćwiczyć w wolnym czasie – idealnie sprawdzą się stepper i inne akcesoria fitness.

Jak pozbyć się nadprogramowych kalorii - 5 propozycji

Często zdarza się taka sytuacja, że zjedliśmy obiad, a dosłownie pół godziny później odczuwamy głód. Może to wynikać z faktu, że posiłek nie miał odpowiedniego rozkładu makroskładników. Idealna potrawa będzie zawierała w sobie zarówno źródło białka, jak i tłuszczu oraz węglowodanów. Szczególną uwagę powinniśmy przywiązywać do podaży białka, ponieważ to ten makroskładnik najbardziej wpływa na odczuwalną sytość po posiłku. Co więcej, białko jest głównym budulcem naszych mięśni, a jego odpowiednia podaż poprawia nasz metabolizm.

5. Dbaj o siebie i swoje samopoczucie

Starania o utratę nadprogramowych kilogramów potrafią być naprawdę wyczerpujące. Niektórzy poddają się zaledwie po tygodniu lub dwóch, ponieważ doskwiera im zmęczenie, czują rozdrażnienia i nie mają do niczego chęci. Warto pamiętać, że odchudzanie to długi proces, dlatego też nie należy od razu drastycznie zmniejszać liczby przyjmowanych kalorii, gdyż właśnie wtedy mogą pojawić się problemy na tle zdrowia psychicznego. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie załamywać się, gdy jednego dnia nie uda nam się utrzymać diety. Zdrowy tryb życia powinien stać się naszym nawykiem, a nie obowiązkiem, o którym zapomnimy, gdy tylko osiągniemy nasz cel.