Przebarwienia to zmiany barwnikowe, które są ciemniejszymi plamami na skórze o odcieniu pomarańczowobrązowym. Przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkowanie barwnika skórnego – melaniny. Wraz z wiekiem problem przebarwień nasila się.
Wśród czynników sprzyjających powstawaniu plam barwnikowych wymienia się przebyty trądzik, zmiany hormonalne, antykoncepcję hormonalną i okres ciąży (tworzą grupę przebarwień wewnątrzpochodnych), a przede wszystkim oddziaływanie na skórę promieni słonecznych (przebarwienia zewnątrzpochodne). Miejsca, które najczęściej pokryte są przebarwieniami to obszary najsilniej eksponowane na promieniowanie ultrafioletowe – twarz, ramiona, łydki, dłonie, dekolt, przedramiona.
Dlaczego powstają przebarwienia posłoneczne?
Przebarwienia posłoneczne to problem, który w głównej mierze dotyka osób o jasnej karnacji. Taki rodzaj skóry nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości melaniny do ochrony przed promieniowaniem. Produkcja barwnika jest niejako upośledzona i gromadzi się on punktowo na skórze. Melanocyty wytwarzają go zbyt wiele lub też są nadmiernie zagęszczone.
Należy więc podkreślić, że za powstawanie zmian barwnikowych w dużej mierze jesteśmy odpowiedzialni sami, eksponując nadmiernie skórę na oddziaływanie promieni słonecznych oraz nie stosując kremów z filtrami. Skutki naszych nieopatrznych działań widoczne są często tuż po opalaniu w solarium czy na plaży, a także po wielu latach w postaci plam starczych. Przebarwieniami kończy się również kontakt ze słońcem po peelingu chemicznym czy laseroterapii.
W jaki sposób usunąć przebarwienia?
W codziennej domowej pielęgnacji warto sięgnąć po kremy rozjaśniające cerę. Zazwyczaj mają one w składzie kwasy owocowe oraz witaminę C, które wybielają przebarwienia, oraz kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon i arbutynę – substancje hamujące działanie melanocytów. Długotrwałe i regularne stosowanie takich preparatów z pewnością pomoże wyrównać koloryt cery, ale nie wyeliminuje problemu całkowicie. Specjalistyczną pomoc zapewnią lekarze medycyny estetycznej, którzy stosują najnowocześniejsze zabiegi hi-tech oraz silnie działające substancje. Przebarwienia posłoneczne usuną głęboko oczyszczające peelingi chemiczne, które złuszczają warstwę rogową naskórka, odsłaniają świeżą skórę, a także uruchamiają procesy regeneracyjne, które sprawiają, że skóra „budowana jest na nowo”. Podobne oczyszczenie i rozjaśnienie cery osiągnąć można dzięki mikrodermabrazji. Z przebarwieniami doskonale radzi sobie laseroterapia. Naświetlenie plam barwnikowych powoduje pochłanianie światła przez melaninę i rozbicie jej na drobne cząsteczki, które są usuwane przez organizm. Tuż po oddziaływaniu laserem przebarwienia ciemnieją, a następnie skóra łuszczy się i odsłania świeżą warstwę. Jedną z nowoczesnych propozycji jest także HydraFacial – nieinwazyjna hydradermabrazja, w której oczyszczanie połączone jest z nawilżaniem, dzięki czemu skóra poprawia koloryt i ulega rozjaśnieniu.