Jak radzić sobie z zaparciami?

    -

    Trudności z wypróżnieniem, uczucie ciężkości, wzdęcia to najczęstsze objawy zaparć.  O zaparciach możemy mówić, gdy wypróżniamy się rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a oddawany stolec jest twardy, zbity, często w postaci „bobków”. Osoby borykające się z zaparciami odczuwają dyskomfort w trakcie oddawania stolca. Dodatkowo muszą borykać się z problemem ciągłych wzdęć, którym towarzyszy nadmierna produkcja gazów pokarmowych. W większości przypadków zaparcia są spowodowane stresem czy nieprawidłową dietą, rzadziej są one objawem poważniejszej choroby. Istnieją proste sposoby pozwalające na zmniejszenie problemu zaparć, które możemy zastosować w domowym zaciszu.

    Nie zapominaj o przyjmowaniu wystarczających ilości płynów!

    Problem zaparć bardzo często związany jest ze zbyt małą ilością wody wchodzącej w skład stolca. Gdy nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości płynów wówczas większość z nich wchłaniana jest na początku układu pokarmowego. Przez to niestrawione resztki formujące stolec są bardzo suche i z trudem przemieszczają się w jelicie grubym. Zalegając, fermentują i w wyniku tego procesu powstają nieprzyjemnie pachnące gazy. Według dietetyków dziennie powinniśmy dostarczać około 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście osoby uprawiające sport czy matki karmiące powinny dostarczać tej wody odpowiednio więcej.

    Zwiększ ilość błonnika w diecie

    Błonnik wpływa na zwiększenie masy stolca oraz jego „zmiękczenie”, dzięki temu może on być efektywniej transportowany przez jelito grube. Ilość błonnika powinno się zwiększać stopniowo, aż do wartości, gdy będziemy przyjmować 20-35 gramów dziennie. W błonnik bogate są otręby jak i wszystkie produkty pełnoziarniste (np. płatki, chleb). Duże ilości błonnika znajdziemy też w warzywach i owocach jak: brukselka, marchewka, szparagi, rodzynki czy morele.

    Zacznij ćwiczyć

    Ruch pobudza jelita i przesuwanie treści jelitowej. Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia poranne, które pobudzają metabolizm na cały dzień. Codzienne ćwiczenia, przez co najmniej 30 minut, potrafią znacząco zmniejszyć problem z zaparciami.

    Środki farmaceutyczne działające przeczyszczająco

    Jeżeli sposoby niefarmaceutyczne zawiodły wówczas możemy sięgnąć po leki przeczyszczające. Należy pamiętać, że środki przeczyszczające można przyjmować jedynie przez krótki okres, tak aby nie zaburzyć naturalnych procesów związanych z wypróżnianiem. Istnieją różnego rodzaju środki przeczyszczające – niektóre z nich zmieniają konsystencję stolca i tym samym ułatwiają jego wypróżnianie, a inne stymulują mięśnie układu pokarmowego do pracy. Leków przeczyszczających nie należy brać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

    Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi zaparciom?

    Zanim rozwiążemy problem zaparć musimy borykać się również z nieprzyjemnymi objawami im towarzyszącymi jak uczucie wzdęcia czy gazy. Dzięki dostępnym lekom możemy przynieść sobie ulgę oraz wyeliminować dyskomfort bez konieczności wizyty u lekarza. Możemy sięgnąć po skuteczny związek – symetykon. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w naszym układzie pokarmowym, tym samym powodując ich pękanie i ułatwiając usuwanie. Substancja ta jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Znajdziemy ją w lekach na wzdęcia dostępnych bez recepty (na przykład Espumisan).

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza