Choć to lekarz ginekolog powinien stwierdzić ciążę, Ty możesz przeczuwać, że wkrótce zostaniesz mamą. Starając się o dziecko, musisz być wyczulona na sygnały, które wysyła organizm każdej ciężarnej.

Magiczne dwie kreski, czyli kiedy wykonać test ciążowy

Sprawdzenie obecności gonadotropiny kosmówkowej w moczu daje prawie w 100% pewną odpowiedź na to, czy jesteś w ciąży. Ludzka gonadotropina kosmówkowa, czyli HCG, wytwarzana jest jedynie w stanie błogosławionym. Jej obecność można wykryć już 7 dni po zapłodnieniu. Poziom hormonu od tego momentu co każde 72 godziny wzrasta co najmniej dwukrotnie, dlatego najpewniejszy wynik uzyskasz, sięgając po test ciążowy około dwóch tygodni po owulacji.

Przypadający w tym czasie spodziewany pierwszy dzień kolejnego cyklu pozwoli zweryfikować podejrzenia – jeżeli nie zaczęłaś miesiączkować, a na teście pojawiły się upragnione dwie kreski, koniecznie umów wizytę w gabinecie ginekologiczny. Pamiętaj jednak, że w pierwszych tygodniach ciąży często obserwuje się tzw. plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Jest ono jednak mniej obfite od krwawienia miesiączkowego, trwa od niego krócej i jest jaśniejsze, w odcieniu pomarańczowoczerwonym.

Czy ciążę można pomylić z chorobą?

Opis pierwszych objawów ciąży może brzmieć podobnie do grypy czy innych popularnych schorzeń. Podwyższona temperatura ciała, nudności, zawroty głowy, ospałość i zmęczenie to przejawy osłabienia lub przeziębienia, ale także początków stanu błogosławionego. Stres, jaki towarzyszy parze starającej się o dziecko, może sprawić, że kobieta odczuwa objawy ciąży, choć wcale nie doszło do zapłodnienia. Właśnie dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie testu ciążowego kilkanaście dni po owulacji, a potem wizyta u lekarza ginekologa. Medyk wykona badanie USG pozwalające na potwierdzenie lub zaprzeczenie, że w Twoim brzuchu rośnie mały człowiek. Jeżeli w gabinecie lekarskim usłyszysz, że wkrótce zostaniesz mamą, ginekolog powinien założyć kartę ciąży i poinformować Cię o niezbędnych badaniach.

Pierwsze objawy ciąży, o których musisz wiedzieć

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ciążę, ale najczęściej pierwsze symptomy stanu błogosławionego pojawiają się pomiędzy 4. a 6. tygodniem od zapłodnienia. Jeżeli masz nieregularne cykle menstruacyjne, brak miesiączki może w ogóle nie wzbudzić Twoich podejrzeń. U pań miesiączkujących regularnie brak krwawienia w ciągu od 2 do 3 tygodni od owulacji daje jednak do myślenia. Poza brakiem okresu, objawami ciąży, które spotyka się dość często, są:

  • bolesność piersi i mrowienie sutków,
  • poranne nudności,
  • a nawet wymioty,
  • zawroty głowy i omdlenia,
  • huśtawki nastrojów i płaczliwość,
  • nadwrażliwość na zapachy i smaki,
  • notoryczne zmęczenie i senność,
  • częstsze korzystanie z toalety,
  • a nawet zmiana preferencji żywieniowych albo brak apetytu.

Początki ciąży mogą przebiegać bez zauważalnych objawów, dlatego starając się o dziecko, warto wykonywać testy ciążowe, a w razie potrzeby konsultować się z lekarzem ginekologiem. Wsłuchiwanie się we własne ciało i właściwa opieka lekarska są ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży i dobrego samopoczucia przyszłej mamy.