Rozpoznanie depresji u dzieci może być trudne, ponieważ często objawy tej choroby są inne u dzieci niż u dorosłych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Jakie są objawy depresji u dziecka?
Wiele osób nie wie, że depresja może również dotykać dzieci. Jakie objawy mogą wskazywać na taką dolegliwość?
- Negatywne myśli – dzieci z depresją mogą wykazywać negatywne lub samokrytyczne myśli względem siebie.
- Problemy ze snem – także dzieci z depresją mogą mieć trudności z zasypianiem, często wybudzać się w nocy lub wykazywać nadmierną senność w ciągu dnia. Zaburzenia snu mogą objawiać się bezsennością lub nadmierną sennością.
- Trudności z koncentracją lub spadek wyników w szkole – depresja może wpływać na zdolności poznawcze dziecka, utrudniając mu koncentrację, zapamiętywanie informacji, co może skutkować zauważalnym spadkiem wyników w szkole.
- Uporczywy smutek lub drażliwość – dzieci z depresją mogą często mieć smutny lub drażliwy nastrój, a także mogą być płaczliwe.
- Utrata zainteresowania – dziecko z taką dolegliwością może stracić zainteresowanie zajęciami, które kiedyś sprawiały mu przyjemność, przykładowo może wycofać się z hobby, sportu albo unikać spotkań ze znajomymi.
- Wycofanie społeczne – dzieci doświadczające depresji mogą izolować się od rodziny, przyjaciół. Mogą unikać interakcji społecznych, wykazywać brak zainteresowania utrzymywaniem relacji lub wycofać się społecznie.
- Zmęczenie lub brak energii – dzieci z depresją mogą wykazywać oznaki niskiego poziomu energii, zmęczenia, co może przekładać się na ich spadek ogólnego poziomu aktywności.
- Zmiany apetytu i masy ciała – depresja może wpływać na apetyt dziecka, prowadząc do zmian w nawykach żywieniowych. Pojawić mogą się wzrost lub spadek apetytu, co skutkuje zauważalnym przyrostem lub utratą masy ciała.
- Objawy somatyczne – niektóre dzieci z depresją mogą wykazywać objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, bóle brzucha lub ogólne bóle, nawet przy braku jakiejkolwiek podstawowej choroby.
Co należy zrobić w przypadku pojawienia się objawów depresji u dziecka?
Jeśli rodzice albo opiekunowie zauważają, że u dziecka pojawiły się objawy wskazujące na depresję, w takim przypadku wskazane jest jak najszybsze udanie się do specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Najczęściej na początku rekomendowany jest dobry psycholog dziecięcy, który posiada doświadczenie w dziedzinie diagnozowania oraz leczenia tego typu dolegliwości u najmłodszych. Może jednak okazać się, że psycholog jest niewystarczający, jeśli objawy są nasilone, dlatego w takim przypadku rekomenduje się udanie się do psychiatry, który ma również możliwość wypisywania recept.