Puchnące kostki u nóg to problem wielu ludzi w czasie upałów, który wiąże się z zatrzymaniem wody w organizmie. Czasem jednak przyczyna jest dużo poważniejsza, a obrzęk wskazuje na jakąś chorobę. Bez względu jednak na źródło dolegliwości, opuchlizna kostek nie jest niczym przyjemnym, warto więc nauczyć się z nią skutecznie walczyć. Poznaj sprawdzone sposoby na opuchnięte nogi!

Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny

Obrzęk kostek w obydwu nogach to problem bardziej złożony, niż się może wydawać. W wielu przypadkach jest to jeden z objawów choroby. Opuchnięte kostki nóg są charakterystyczne dla takich chorób jak1:

  • niewydolność serca,
  • żylaki kończyn dolnych,
  • niedoczynność tarczycy,
  • zapalenie zakrzepowe żył,
  • zespół pozakrzepowy.

Przyczyną obrzęku kończyn dolnych może być też operacja, uraz lub uboczne działanie leków1. Często obserwuje się także opuchnięte stopy w ciąży.

Opuchnięte kostki nóg – jak leczyć?

Kluczowe w leczeniu obrzęków limfatycznych jest rozpoznanie przyczyny ich wystąpienia, dlatego nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Kompleksowa fizjoterapia powinna obejmować takie metody leczenia jak2:

  • ręczny drenaż chłonny,
  • kompresjoterapia,
  • ćwiczenia fizyczne.

Bardzo ważne są również okresowe odpoczynki z uniesioną kończyną dolną3.

Drenaż limfatyczny

W ten sposób określa się techniki takie jak głaskanie, rozcieranie i uciski opuchniętej nogi. Przepływ chłonki w kończynie jest wolny, dlatego wszelkie czynności również powinny być bardzo wolno wykonywane. Czynności manualne w obrębie jednej kończyny należy wykonywać przez ok. 30 minut.

Drenaż rozpoczyna się od obszarów niezajętych obrzękiem, czyli brzucha, klatki piersiowej i węzłów pachwinowych, następnie obejmuje kolejno udo, podudzie i stopę. Ruchy powinno się wykonywać dośrodkowo2.

Kompresjoterapia

Pod hasłem kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa, kryje się przede wszystkim bandażowanie kończyny, kompresja pneumatyczna i noszenie elastycznych pończoch lub podkolanówek2. Dostępne na rynku wyroby uciskowe występują w czterech różnych stopniach ucisku, a ich skuteczność zależy od stopnia ucisku4. Kompresjoterapia powoduje ucisk, który zwiększa odpływ z żył i chłonki, a w dodatku przeciwdziała gromadzeniu płynu w przestrzeniach pozanaczyniowych2.

Ćwiczenia fizyczne

Pomocne na opuchnięte kostki nóg powinny okazać się także ćwiczenia fizyczne, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych. Mowa tutaj przede wszystkim o ćwiczeniach wykonywanych w pozycji horyzontalnej takich jak imitowanie jazdy na rowerze, naprzemienne zginanie grzbietowe i podeszwowe stóp czy robienie kółek w stawach skokowych. Optymalny czas ćwiczeń to 10 minut2.

Oprócz tego powinno się co najmniej kilka razy dziennie robić ćwiczenia oddechowe torem przeponowym. Dzięki temu chłonka będzie wypierana w kierunku dogłowowym2.

Jaki lek na opuchnięte kostki kupić?

Metody takie jak odpoczynek z uniesionymi nogami i okłady na opuchliznę kostki mogą zmniejszyć obrzęk, ale nie zawsze są w stanie całkowicie rozwiązać problem. Wtedy warto dodatkowo zacząć stosować lek na opuchnięte kostki Venożel.

Venożel jest lekiem do stosowania miejscowego w formie żelu, który powinno się nakładać na skórę, 3 do 4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Wskazania do stosowania to m.in. obrzęki pooperacyjne i pourazowe, obrzęki zastoinowe kończyn dolnych, ale też ograniczone i łagodne postaci zapalenia stawów, zapalenie żył kończyn dolnych czy pourazowy ból mięśni i stawów. Venożel działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie5.

Należy pamiętać, że Venożel to lek, dlatego przed zastosowaniem powinno się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu5.

Bibliografia:

  1. Rymarz E., Mieczkowska J., Łopatyński J., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, Medycyna Ogólna, 2007, 13 (XLII), 3, 216-221.
  2. Spannbauer, Dziesięć uwag praktycznych w związku z leczeniem obrzęków limfatycznych kończyn dolnych, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2007; 2: 87–90.
  3. Ochałek K, Grądalski T, Dziura I. Ocena efektów leczenia fizjoterapeutycznego obrzęku chłonnego w praktyce. Rehabil Med 2006; 10: 37-41.
  4. Bodio M., Szymańska-Pomorska G., Pytel A., Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna 4/2014, vol. 2, 185-189.
  5. Witryna: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11426/CHPL Venożel (dostęp: 2021.11.15).