Ośrodek leczenia uzależnień często nie budzi pozytywnych skojarzeń, jednak w sytuacji, gdy zagrożone jest życie ludzkie, nie warto patrzeć na stereotypy. Terapia uzależnień w prywatnym ośrodku jest jak światełko w tunelu dla wielu osób uzależnionych nie tylko od alkoholu, substancji psychoaktywnych czy hazardu. To przystań, stworzona z z połączenia pasji, dobrego serca i profesjonalizmu. Można się tu zatrzymać na tydzień, dwa lub dłużej, aby w spokoju zebrać myśli oraz znaleźć motywację do działania i bezpiecznego wyjścia z nałogu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień?

Obecnie istnieje kilka różnych form pomocy osobom uzależnionym. Wybór dobrego ośrodka leczenia uzależnień zależy od kilku czynników, wśród nich można wymienić:

  • Rodzaj uzależnienia – przy wyborze najlepszego ośrodka uzależnień ważne jest, od czego osoba jest uzależniona. Niektóre ośrodki specjalizują się tylko w konkretnych uzależnieniach np. od alkoholu i narkotyków czy uzależnieniach behawioralnych.
  • Zaawansowanie uzależnienia – im bardziej zaawansowany stopień uzależnienia, tym większa potrzeba izolacji od bodźców płynących z zewnątrz.
  • Możliwości finasowania leczenia uzależnienia – leczenie każdej choroby kosztuje, dlatego od możliwości finansowych osoby uzależnionej zależy czy wybierze prywatny ośrodek leczenia uzależnień czy ośrodek państwowy refundowany przez NFZ
  • Dyspozycyjność czasowa osoby uzależnionej – terapia to proces rozłożony w czasie, stąd od dyspozycyjności uzależnionego zależy, czy wybierze leczenie w poradni uzależnień, zamkniętym stacjonarnym ośrodku odwykowym albo skorzysta z leczenia ambulatoryjnego.

Rodzaje ośrodków leczenia uzależnień

Niezależnie jak długo jesteś uzależniony – zawsze istnieje szansa powrotu do poprzedniego życia bez używek. Wystarczy chcieć i zaufać wieloletniemu doświadczeniu specjalistów w dziedzinie leczenia uzależnień. Oprócz pomocy osobom uzależnionym ośrodek odwykowy gwarantuje wszystkim pacjentom pełną dyskrecję. Często dzięki lokalizacji z dala od dużych ośrodków miejskich istnieje pewność, że nikt nie dowie się o problemie i nie zrobi z tego sensacji czy pożywki dla lokalnych plotkarzy. Poniżej zostaną omówione różne formy i ośrodki leczenia uzależnień, by móc zastanowić się, która z nich jest najlepsza.

Poradnie uzależnień

Zasadniczo leczenie w poradniach jest bezpłatne, ponieważ oferują one leczenie ambulatoryjne uzależnienia. Osoby uzależnione w takich poradniach mogą uczęszczać na terapię dzienną, która zwykle trwa ona od czterech do sześciu miesięcy, zajęcia odbywają się w tym okresie codziennie w godzinach od 9 do 14. Poradnie uzależnień prowadzą również terapie popołudniowe, z których mogą skorzystać osoby pracujące. Ze względu na brak odizolowania od wyzwalaczy terapia w poradniach jest niestety mało skuteczna. Pacjentom trudno utrzymywać abstynencję, a czas oczekiwania na pierwszą wizytę może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Państwowe ośrodki leczenia uzależnień

Jak sama nazwa wskazuje, są to ośrodki refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Większość państwowych ośrodków uzależnień oferuje tylko terapię skupioną na leczeniu alkoholizmu i narkomanii. Terapia w takim ośrodku ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów trwa znacznie dłużej, a przez to ma mniejszą skuteczność. Warunki pobytu w ośrodkach odwykowych są dość niskie, większość z nich poziomem komfortu przypomina typowe szpitale.

Jak może Ci pomóc prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień najczęściej mają oferty przeznaczone zarówno dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, czy leków, ale również dla uzależnionych behawioralnie. Terapie tam prowadzone odznaczają się dużo większą skutecznością ze względu na to, że w takich miejscach zajęcia przeprowadza się w kameralnych grupach terapeutycznych. Warunki tworzące realne poczucie bezpieczeństwa pozwalają na większą na otwartość osób będących w terapii. Takie podejście sprzyja wychodzeniu z uzależnienia, ponieważ pacjent skupia się wyłącznie na leczeniu. Dodatkowymi atutami prywatnej terapii uzależnień są komfortowe warunki pobytu, co pozwala na lepsze skupienie się na procesie terapeutycznym.

Co oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Prywatny ośrodek odwykowy i leczenia uzależnień oferuje:

  • pobyt dwutygodniowy, pełniący również funkcję motywacyjną,
  • terapię stacjonarną (całodobową) trwającą 1 m-c (4 tygodnie),
  • terapię stacjonarną (całodobową) trwającą 6 tygodni.

Zajęcia terapeutyczne prowadzi przeszkolony zespół – kwalifikacje potwierdzają certyfikaty i dyplomy – który korzysta ze swojego wieloletniego doświadczenia, z nauki i z wewnętrznego człowieczeństwa. Dokładamy wszelkich starań, żeby stać się dla Ciebie drogowskazem na drodze do sukcesu, jakim jest wyjście z nałogu. Otaczamy również wsparciem rodziny osób leczących się w naszym prywatnym ośrodku terapii uzależnień, oferując spotkania indywidualne z psychologiem oraz terapeutą. W ośrodku organizujemy warsztaty dla osób współuzależnionych. Otaczamy opieką pacjentów po ukończeniu terapii, służąc pomocą do momentu uzyskania trwałej abstynencji.

Pozwól sobie pomóc

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień powstał z myślą o niesieniu pomocy i wsparcia tym, którzy sami nie są w stanie poradzić sobie z uzależnieniem. Wiemy, jak ciężką walką jest starcie z nałogiem i samym sobą. W trakcie terapii uzależnień nie będziesz przez nikogo oceniany ani potępiany za swoje czyny. Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych czy zachowań destrukcyjnych, to w naszym ośrodku odwykowym znajdziesz pomoc w powrocie do swojego dawnego życia. Każdy nałóg potrafi zabrać wolność, dając złudne wyobrażenie szczęścia i ucieczki od codziennych problemów. Jeśli nie podejmiesz leczenia, z czasem utracisz kontakt z najbliższymi. Pierwszym krokiem do podjęcia skutecznego leczenia w ośrodku odwykowym jest uznanie swojego uzależnienia za zgubne. Do podjęcia leczenia i wyjścia z nałogu, którego jesteś niewolnikiem, wystarczy nam jedynie Twoja zgoda. Powiedz TAK i podaruj sobie szczęśliwą przyszłość.

W przygotowaniu artykułu pomógł psycholog i specjalista terapii uzależnień Waldemar Wantoch-Rekowski. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://uzaleznienia-terapia.pl/