Urządzanie pokoju dziecka nie jest zadaniem łatwym. Wielu rodziców zastanawia się, jak osiągnąć równowagę między funkcjonalnością a estetyką. Okazuje się, że jest kilka rozwiązań, dzięki którym pomieszczenie zaaranżowane z myślą o dziecku będzie spełniać swoje zadania. Zainspiruj się!

Stonowane czy intensywne kolory?

Od czego rozpocząć urządzanie pokoju dziecka? Dobrym pomysłem jest wybór palety kolorystycznej. Wielu rodziców stawia na meble i dodatki w intensywnych kolorach. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać sprzęty w naturalnych, stonowanych barwach. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się styl skandynawski. Wyróżnia się on jasnymi kolorami (obok bieli popularne są też pastelowe odcienie niebieskiego czy różowego) i ekologicznymi materiałami.

Styl skandynawski jest uniwersalny, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w pokoju niemowlaka, jak i nastolatka. Co więcej, aby odświeżyć wystrój, wystarczy tylko kilka dodatków w intensywnych kolorach. To z kolei ogranicza koszty – w dowolnym momencie można dostosować aranżację pokoju  do potrzeb dziecka, bez dużych nakładów finansowych.

Warto też pamiętać, że intensywne kolory pobudzają, a stonowane przeciwnie – wyciszają. Z tego względu najlepiej żywych kolorów unikać w tej części pokoju, w której znajdzie się łóżko.

Czy warto inwestować w meble z kolekcji?

Wybierając meble do pokoju dziecka, warto rozważyć zakup sprzętów z jednej kolekcji. Większość producentów tworzy zestawy mebli, w skład których najczęściej wchodzą: łóżeczko, komoda, szafa, regały na zabawki, fotele i krzesła, biurko oraz lampy. Zakup mebli z kolekcji to gwarancja, że będą one spójne pod względem stylu. Dodatkowo rodzice w dowolnym momencie mogą rozbudować zakupiony zestaw o potrzebne sprzęty, np. regały na książki.

Przy wyborze mebli warto zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Dobre łóżeczko posłuży dziecku nawet przez kilka lat – wystarczy, że zostanie ono wyposażone w regulowaną wysokość materaca i wyjmowane szczebelki. W ten sposób nie będzie konieczności wymiany mebli, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Dobrze dobrany zestaw mebli będzie „rósł” wraz z dzieckiem.

Wybierając meble do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy są one wykonane z bezpiecznych materiałów i posiadają atesty. Lakier i farba, którymi zostaną pomalowane drewniane sprzęty, nie powinny podrażniać czy wywoływać alergię.

Praktyczne i stylowe dodatki – lista najważniejszych

Meble to nie całe wyposażenie pokoju dla dziecka. Równie istotne są praktyczne dodatki. Do takich zaliczyć należy choćby tekstylne lub wiklinowe kosze na zabawki. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w pokojach młodszych dzieci, które po zakończeniu zabawy nie radzą sobie jeszcze z odkładaniem zabawek na półki regału. Takie rozwiązanie doceni również każda opiekunka do dziecka we Wrocławiu – będzie miała mniej pracy.

Ponieważ dzieci uwielbiają się bawić na podłodze, przyda się także mięciutki dywan. Uchroni on przed chłodem, a dodatkowo zamortyzuje upadki. W przypadku tego dodatku rodzice mają spory wybór – mogą zdecydować się na puszysty dywan w jednolitym kolorze lub wykładzinę, która będzie służyła jako baza do zabawy.

Urządzając pokój dziecka, uwagę warto zwrócić również na oświetlenie. Lampa na suficie to za mało – przydadzą się także punktowe źródła światła. Lampkę nocną docenią rodzice wstający do dziecka w nocy, a w późniejszym czasie samo dziecko, gdy będzie chciało poczytać przed snem.