Niania to specyficzny zawód – każda rodzina ma nieco inne oczekiwania, inne wyobrażenia i doświadczenia z opiekunkami do dzieci. Jeśli dodamy do tego różnice w zachowaniu dzieci i podejście samej niani, pojawia się spory obszar zagadnień do wyjaśnienia i usystematyzowania. Podpowiadamy, jak ustalić harmonogram dnia niani z dzieckiem tak, by dziecku nie działa się krzywda, a Wasza współpraca z nianią była udana!

Niania = opiekunka domu?

Zanim przejdziesz do omawiania z nianią harmonogramu jej dnia pracy ustalcie, jakie obowiązki ma realizować. To największy problem i zarzewie konfliktu między Wami a nianią. Różne rodziny mają różne oczekiwania odnośnie zakresu obowiązków niani, a i nianie ze swojego doświadczenia wynoszą odpowiednie oczekiwania.

I tak część rodziców traktuje nianię jako wyłącznie opiekunkę dziecka (niemal jak asystentkę, nieodchodzącą od malucha na krok). Dla innych poza opieką nad dzieckiem w grę wchodzi przygotowywanie posiłków i dbanie o porządek w domu – aż po oczekiwanie, że niania będzie jednocześnie pełnoprawną sprzątaczką/gospodynią. Oczywiście jest możliwe, że niania na takie warunki przystanie. Jednak zakres obowiązków i możliwych do realizowania zadań musicie omówić szczegółowo zanim zaczniecie współpracę. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić harmonogram dnia, uwzględniający wszystkie obowiązki i zadania.

Co na to dziecko?

Dla dzieci rytm dnia jest bardzo ważny – regularne drzemki i posiłki faktycznie pomagają w wychowywaniu maluszka i pozwalają uniknąć konfliktów i płaczu. Z drugiej strony każde dziecko jest inne: jedno oczekuje, że spacer będzie każdego dnia, inne ma tysiąc pomysłów na spędzenie kolejnej godziny – raz w ogrodzie, innym razem między klockami, a kolejnego dnia najchętniej by porysowało. Powinnaś to uwzględnić już na etapie poszukiwań niani. Opiekunka do dziecka w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście z pewnością ma wypracowane konkretne podejście i będzie miała problem, by przestawić się na inny tryb współpracy.

Jak w zegarku…

Dla części rodzin niania jest przedłużeniem matczynej ręki, dlatego lubią precyzyjnie określić harmonogram dnia dla swojego maleństwa – a zadaniem niani jest ten harmonogram wcielić w życie. Stąd obecność w takim domu listy z wyszczególnionymi godzinami pobudek, ubierania, karmienia, plany spacerów i pory drzemek, zabaw i podawania słodkości.

Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że nie rozstraja dziecka. Maluch widzi inną twarz, ale rytm dnia jest stały, dzięki czemu łatwiej jest mamie spędzać z nim czas sam na sam. Jest to także spore ułatwienie dla niani, która nie musi się obawiać, że zrobi coś wbrew rodzinie i spowoduje konflikt.

Dodatkową zaletą takiego usystematyzowanego układu dnia jest większa swoboda w zmianie opiekunki – dziecko jest mniej przyzwyczajone do „osobistych” zabaw wymyślanych przez nianię i łatwiej będzie mu zaakceptować nową nianię (która będzie realizowała wcześniejszy harmonogram, który maluszek zna).

… kontra spontaniczna wolność

Na drugim biegunie są rodziny, które pokładają całą ufność w doświadczeniu i umiejętnościach niani. Nie oszukujmy się, każda z nas opiekuje się dziećmi trochę na wyczucie, robiąc wszystko, co uznamy za właściwe. Zatrudnienie niani i nieustalenie jej sztywnych ram dotyczących pracy może spowodować, że Ty dowiesz się czegoś nowego na temat wychowywania dzieci, co poprawi Twoje umiejętności macierzyńskie!

Dzięki takiej formie opieki dziecko przyzwyczaja się do różnorodności, ma okazję poznać nowe rodzaje zabaw i nie nudzi się. Niania, która ma w opiece wolną rękę również podchodzi do opieki z większym entuzjazmem, czując ważność swojej wiedzy w opiece nad dzieckiem. Dodatkowo niania przyzwyczajona do luźnych rozkładów dnia będzie bardziej skłonna do reagowania na gorszy dzień dziecka, nie próbując go nakłaniać do zrealizowania „kolejnego punktu harmonogramu”.

Materiał przygotowany we współpracy z serwisem www.niania.pl