Mimo że często o tym zapominamy, brzuch to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała. Chociaż nie zawsze mamy możliwość zapobiegnięcia chorobom związanym z układem pokarmowym, istnieją sprawdzone metody, które pozwolą uniknąć niektórych z nich.

Jedną z coraz częściej występujących dolegliwości brzusznych są wrzody żołądka i dwunastnicy. Powstawanie wrzodów trawiennych w głównej mierze spowodowane jest zakażeniem bakterią zwaną Heliobacter pylori zdolną do przetrwania w kwaśnym środowisku żołądka. Wspomniana bakteria uszkadza błonę śluzową i wywołuje zapalenie poprzez wytwarzanie szkodliwych toksyn. Dodatkowo przyczynia się do zwiększenia wydzielania gastryny (hormonu), co z kolei prowadzi do pojawiania się większej ilości kwasu solnego w żołądku, skutkując jego owrzodzeniem.

Co powoduje wrzody?

Warto jednak wiedzieć, że poza zakażeniem bakterią istnieją również inne czynniki, które mają wpływ na powstawanie wrzodów. Poza uwarunkowaniami genetycznymi, które są niezależne od nas, często wspomina się w tym kontekście o paleniu papierosów. Na to schorzenie narażone są również te spośród osób, które mają grupę krwi 0 oraz te, które nie wydają antygenów grupowych krwi do płynów o charakterze ustrojowym. Dodatkowo zwraca się również uwagę na fakt, że istnieją czynniki, takie jak stres, picie alkoholu czy kawy oraz spożywanie ostrych przypraw, które mogą sprzyjać powstawaniu wrzodów żołądka czy dwunastnicy, lecz nie są ich bezpośrednią przyczyną.

Skąd wiemy, że mamy wrzody?

Niestety samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy cierpimy na tego rodzaju schorzenie. Wiele osób często nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z występowaniem wrzodów, dlatego – w przypadku podejrzeń – dobrze udać się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę. Istnieją jednak objawy, których nie wolno lekceważyć. Główne z nich to piekący ból brzucha oraz poczucie dyskomfortu w nadbrzuszu pojawiające się zazwyczaj na czczo (nocą oraz wczesnym rankiem) lub do trzech godzin po zjedzeniu. W przypadku wrzodów dwunastnicy zdarza się, że ból ustępuje po spożyciu niewielkiego posiłku.

Jednocześnie należy wiedzieć także o tym, że owrzodzenie żołądka i dwunastnicy wywołuje uczucie sytości, niejednokrotnie połączone z wzdymaniem po jedzeniu oraz powoduje wymioty. Systematyczne obserwowanie reakcji własnego ciała może zatem przyczynić się do wczesnego rozpoznania choroby i podjęcia odpowiednich metod leczenia.

Jak wyleczyć wrzody?

Aby potwierdzić przypuszczenia dotyczące stanu naszego zdrowia, bez wątpienia warto udać się na konsultację lekarską, podczas której przekonamy się o słuszności naszych podejrzeń. Wrzody najczęściej są leczone przy pomocy antybiotyków, choć czasem, w przypadku powikłań pojawiających się w związku z tą chorobą, stosuje się także leczenie chirurgiczne. Jednocześnie powinniśmy wiedzieć, że istnieją także leki bez recepty o właściwościach rozkurczowych, które stanowią doraźną pomoc eliminującą ból u chorych.