Poszukiwanie własnej drogi życiowej rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Na tym etapie jednak nie tylko dziecko decyduje, w jakim kierunku rozwiną się jego umiejętności i które talenty zostaną utrwalone. Rolą rodziców i opiekunów jest wychwycenie zainteresowań i predyspozycji malucha oraz stworzenie mu szansy na ich doskonalenie. Dotyczy to również przygody z muzyką i nauki gry na instrumencie.

Rola muzyki w rozwoju dziecka

Dźwięki odgrywają ogromną rolę w poznawaniu świata przez dziecko już w pierwszych chwilach po urodzeniu. Wraz z rozwojem zmysłu słuchu maluch coraz lepiej je poznaje, różnicuje i reaguje na nie we właściwy dla siebie sposób. To one informują go o obecności mamy czy taty, przyciągają uwagę brzęczeniem, dzwonieniem, szumem, wywołując rozmaite emocje.

Znaczenie dźwięków i muzyki nie maleje wraz z wiekiem. Wręcz przeciwnie, u dziecka w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym może przerodzić się w bardziej konkretne zainteresowanie i chęć nauki gry na instrumencie.

Jak wspierać dziecko w muzycznych marzeniach?

Wspieranie tego zainteresowania przez rodziców jest ważne z uwagi na to, że uprawianie muzyki wszechstronnie rozwija. Nawet najprostszy dziecięcy instrument muzyczny rozwija koncentrację, analityczne myślenie, ale również zdolności manualne, cierpliwość czy samodyscyplinę.

Ponadto obcowanie z muzyką sprawia, że kształtuje się osobowość dziecka, a jego życie psychiczne jest bogatsze. Liczne badania naukowe dowodzą też, że muzykowanie przyczynia się do lepszego opanowania umiejętności językowych, poprawia samopoczucie, sprzyja integracji społecznej, a nawet wpływa na rozwój fizyczny dziecka.

Przykładem jest rozwój funkcji oddechowych podczas gry na saksofonie czy manualnych, jakie zapewnia nauka gry na pianinie dla dzieci[1].

Wybór instrumentu, czy to musi być trudna decyzja?

Dla wielu rodziców podstawową przeszkodą w rozwijaniu muzycznej pasji wydaje się wybór instrumentu dla dziecka. Zazwyczaj kojarzą go z koniecznością zainwestowania w drogi sprzęt, który być może szybko maluchowi się znudzi. Dlatego przy wyborze instrumentu tak ważne jest uwzględnienie elementów takich jak:

  • wiek dziecka,
  • postura i płeć,
  • zainteresowania muzyczne,
  • poziom rozwoju fizycznego i manualnego,
  • charakter (trwałość podejmowanych działań, cierpliwość czy szybkie zniechęcanie się do pracy),
  • możliwości finansowe rodziców,
  • warunki do ćwiczeń.

Jaki instrument będzie najlepszy dla malucha?

Jak wspierać dziecko w muzycznych marzeniach?

Poszczególne instrumenty muzyczne wymagają różnego nakładu pracy oraz umiejętności do ich opanowania. Dlatego jeśli rodzice chcą utrwalać pasje muzyczne u malucha, który zniechęca się każdym niepowodzeniem, powinni zdecydować się na najłatwiejszy instrument do nauki, najlepiej z grupy perkusyjnych.

Granie na nim wymaga opanowania podstawowej czynności, jaką jest zachowanie rytmu. Instrumenty perkusyjne dla dzieci są dobrym wyborem na początek i pozwalają na łączenie ćwiczenia z zabawą.

Znacznie trudniejsza będzie z pewnością nauka nut dla dzieci. Umiejętność ta jest niezbędna w przypadku wielu instrumentów takich jak pianino. Nie oznacza to jednak, że gitara czy skrzypce na początek nie mogą być przez malucha poznawane na drodze własnych prób i doświadczeń, prowadzonych pod kierunkiem wprawnego muzyka.

Istotne jest jednak dobranie instrumentu odpowiedniego do wieku i możliwości fizycznych małego muzyka. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiary gitar dla dzieci czy instrumentów dętych, takich jak saksofon lub trąbka. Jaką wybrać dla naszej pociechy? Ponieważ ceny dobrych trąbek nie są niskie, warto zdecydować się na model markowy, ale używany.

Gdzie kupić dobre instrumenty dla dzieci?

Gitara dla dzieci, dziecięce instrumenty perkusyjne czy dęte powinny być kupowane w profesjonalnym sklepie. Dzięki temu rodzic zyskuje gwarancję, że instrument jest dobrej jakości i dopasowany do możliwości malucha. Ponadto sklep muzyczny Akord oferuje też instrumenty używane, dzięki czemu pierwszy nabytek nie musi być drogi.

Szeroki przekrój cen pozwala na wyposażenie pociechy w gitarę czy flet dla dzieci bez potrzeby inwestowania dużych pieniędzy. Dzięki temu, jeśli mały muzyk się zniechęci lub zmieni zainteresowanie, wydatek nie będzie problemem.

Wspieranie dziecka w momentach zniechęcenia

Jak wspierać dziecko w muzycznych marzeniach?

Nawet najpiękniejsza gitara do nauki dla dziecka nie gwarantuje, że zapał szybko nie zgaśnie. Zauważenie predyspozycji do grania, poczucia rytmu czy dobrego słuchu muzycznego z pewnością jest warte rozwijania. Nawet jeśli dziecko nigdy nie zostanie wirtuozem, a jego ścieżka kariery nie będzie mieć nic wspólnego z muzyką, nauka gry na instrumencie przyniesie mu bardzo wiele korzyści.

Niestety, opanowanie gry na wielu instrumentach wymaga czasu i cierpliwości, których często kilkulatkom brakuje. Zważywszy, ile zajmuje nauka gry na gitarze klasycznej, włącznie z opanowaniem umiejętności czytania nut, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko w którymś momencie się zniechęci.

Dlatego tak ważne jest wspieranie go w chwilach zwątpienia oraz budowanie motywacji do ćwiczeń. Rodzic powinien pokazać dziecku, że umiejętność grania może być nie tylko frajdą, ale też dużym atutem, na przykład w środowisku rówieśniczym.

Praktyka i wiara w siebie kluczem do sukcesu

Bez względu na to, czy wyborem jest gitara klasyczna dla dzieci, flet czy saksofon, w każdym wypadku droga do opanowania gry na instrumencie wiedzie przez długie i żmudne ćwiczenia.

W większości przypadków postępy bywają wolne. Dlatego tak ważne jest budowanie wiary dziecka w jego możliwości i stawianie przed nim realistycznych wyzwań. Nawet najłatwiejszy instrument może przynosić satysfakcję, a z pewnością zagwarantuje go świąteczny popis na gitarze przez najbliższą rodziną, nawet jeśli będzie trwać jedynie minutę.

___

[1] Barbara Wojtanowska-Janusz. Wpływ muzyki i edukacji muzycznej na rozwój dzieci i młodzieży, ZPPCEA, zeszyt 2, Warszawa 2014