Sprzątanie to niemalże niekończący się proces. Wie o tym każdy miłośnik porządku. Prawdziwą zmorą dla czyściochów stanowi kuchnia. Podczas gotowania, smażenia, miksowania na płytkach, piekarnikach, mikrofalówkach i meblach kuchennych osiadają plamki trudnego do usunięcia brudu. Przyjemność jedzenia przygotowanych potraw trwa krótko, a zabrudzenia zostają.

Jak poradzić sobie z uporczywymi tłustymi plamami w kuchni?

W sklepach dostępne są tysiące środków chemicznych, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają usunąć tłuszcz i resztki pokarmów osiadłych na sprzęcie oraz meblach kuchennych. Ciągłe stosowanie chemii gospodarczej może mieć jednak ujemne skutki dla człowieka. W skład płynów czyszczących wchodzą niebezpieczne dla ludzkiego organizmu środki bakteriobójcze, amoniak, suchy chlor, substancje rozpuszczające bród, elementy pianotwórcze. Prawdziwym wrogiem dla naszego zdrowia są trujące formaldehydy. Ich roztwór stosowany w chemii domowej jest niewielki, jednakże ciągły kontakt może powodować akumulację w ciele człowieka, co z kolei prowadzi do duszności, kaszlu, ucisku w klatce piersiowej czy chrypki. Zwiększa także podatność na wystąpienie alergii.

Pamiętaj otworzyć okno

Do użycia wielu środków przeznaczonych do czyszczenia piekarników czy szafek kuchennych niezbędne jest założenie rękawic ochronnych. To jednak nie wystarczy jeśli detergent rozpylamy w sprayu. Drobiny detergentów osiadają na skórze, włosach i błonach śluzowych, mogą powodować podrażnienia i wysypki, a nawet nudności i wymioty. Dodatkowym minusem jest duszący zapach chemii gospodarczej, dlatego zaleca się sprzątanie przy otwartym oknie oraz dokładne wietrzenie pomieszczeń.

Czy środki do czyszczenia kuchni w postaci proszków są bezpieczne?

Stosunkowo niegroźne są środki w postaci proszków. Są to detergenty uniwersalne, które można zastosować do czyszczenia umywalek, wanien, zlewów czy kuchenek. W ich skład wchodzą środki powierzchniowo czynne oraz środki porowate (kreda, talk). Pierwszy element wchodzi w reakcje z brudem, zaś drugi służy mechanicznemu ścieraniu. Niestety skuteczne i w miarę bezpieczne proszki nie są polecane do czyszczenia delikatnych powierzchni. Zastosowanie ich może powodować, że nasze meble kuchenne czy płytki pokryją się rysami.

Na pytanie co jest ważniejsze, zdrowie czy czysty dom jest tylko jedna logiczna odpowiedź. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z negatywnych skutków jakie mogą wywołać zwykłe płyny do naczyń, czy środki nabłyszczające meble kuchenne. W czasach gdy wszystko jest fit i light, płatki są bezglutenowe, a stewia wygrywa z cukrem, warto zadbać także o organizm ograniczając chemię gospodarczą. Nie ma idealnego środka czyszczącego, dlatego używajmy ich z głową i nie przesadzajmy z nakładaną ilością czy częstotliwością stosowania. W końcu dom czy mieszkanie jest do tego by w nim dobrze żyć, a nie zaś nieustannie sprzątać. Podobnie w kuchni, dbałość o czystość nie powinno być dążeniem do całkowitej sterylności pomieszczenia.