Coraz częściej na prywatnych posesjach pojawiają się ogrody zimowe. Jedne pełnią miejsce oranżerii z egzotycznymi kwiatami, które możemy podziwiać nawet w zimie, inne zamieniane są w przepiękne zielone salony, w których można się skutecznie relaksować i przyjmować znajomych.
Konstrukcja zimowego ogrodu
Ogród zimowy można wybudować samodzielnie lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że materiał użyty do wykonania konstrukcji musi być odporny na działanie wilgoci i odpowiednio wytrzymały. Obecnie najbardziej popularne są konstrukcje wykonane z drewna, aluminium lub PCV. Odpowiednio wytrzymały musi być także fundament, ciężar konstrukcji zimowego ogrodu wynosi od 2 do 5 ton (zależy od wielkości). Fundament musi być także odpowiednio zaizolowany przed wilgocią i stratą ciepła.
W zależności od koncepcji zimowego ogrodu można do jego stworzenia wykorzystać istniejący taras. W takim przypadku nie trzeba wykonywać fundamentu, wystarczy go jedynie wzmocnić lub powiększyć, oczywiście jeżeli zachodzi taka potrzeba. Najlepiej, by fundament wystawał kilkanaście centymetrów nad ziemię, wtedy padający deszcz nie będzie odbijał ziemi na szyby. Przy niskim fundamencie trzeba ziemię wokół ogrodu wyłożyć płytkami lub wysypać kamieniami.
Na tak przygotowanym fundamencie montuje się elementy konstrukcyjne. Jeżeli ogród zimowy montowany jest na tarasie, to konstrukcja musi być trwale połączona ze ścianą budynku. Połączenie dachu ze ścianą należy wykończyć obróbkami blacharskimi, by opady nie powodowały zawilgocenia ścian. Dach ogrodu zimowego powinien być spadzisty, by padający deszcz swobodnie spływał, a śnieg można było łatwo usunąć.
Przeszklenie konstrukcji
To bardzo ważny etap budowy ogrodu. Jak podkreślają fachowcy i eksperci z www.produktyogrodowe.pl, prawidłowe dobranie szyb zapewni roślinom odpowiednie warunki i zmniejszy koszty późniejszego ogrzewania. Do zabudowy oranżerii używa się szyb zespolonych o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Powinny być także wykonane ze szkła hartowanego, które jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Okna należy także zabezpieczyć przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie, ponieważ może to utrudnić utrzymanie odpowiedniej temperatury w ogrodzie. Najlepiej nadają się do tego rolety zewnętrzne, ponieważ wewnętrzne tylko częściowo zatrzymują wysoką temperaturę. Okna w oranżerii powinny być uchylne, co ułatwi systematyczne wietrzenie wnętrza, w tym celu można również zastosować profile z otworami wentylacyjnymi. Warto również pomyśleć o późniejszym utrzymaniu okien w czystości, dlatego najlepiej, by poszczególne ściany podzielone były na kilka otwieranych okien.
Z ogrzewaniem czy bez
To jeden z podstawowych dylematów przy budowie ogrodu zimowego., ponieważ ogrzewanie wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania ogrodu. Jeżeli ogród zimowy ma pełnić tylko funkcję hodowania kwiatów i roślin, to ogrzewanie jest zbędne, chyba że uprawiane będą rośliny egzotyczne. Zima jest okresem spowolnionej wegetacji roślin, dlatego w zupełności wystarczy im temperatura w okolicach 5 stopni Celsjusza. Jeżeli ogród zimowy ma pełnić funkcję salonu, ogrzewanie jest konieczne, ale część kosztów zwróci się dzięki poprawie bilansu cieplnego całego domu.