Istnieje stereotyp, że sezon rowerowy trwa jedynie od wiosny do jesieni. Zima jest bowiem bez wątpienia najmniej sprzyjającą porą roku do jazdy na rowerze. Ze względu na trudne warunki panujące na zewnątrz taka podróż może być zniechęcająca. Jednak dla najbardziej wytrwałych, nie ma rzeczy niemożliwych. Co więcej, okazuje się, że nie musi ona oznaczać utraty przyjemności, wystarczy odpowiednie podejście. Jak bezpiecznie oraz efektywnie jeździć na rowerze zimą?
Wyposażenie roweru
Odpowiednie przygotowanie roweru to bez wątpienia najważniejszy element podczas jazdy zimą. Jeszcze jesienią powinniśmy zrobić pełny jego przegląd po zakończeniu sezonu letniego oraz solidnie go zakonserwować – szczególną uwagę należy zwrócić na łożyska oraz łańcuchy. Bez różnicy czy jest to rower damski, czy męski, niezwykle ważne będzie także doskonałe wyregulowanie hamulców, które pełnią kluczową rolę w trakcie jazdy. Jeżeli jest taka możliwość, należy założyć grubsze opony z terenowym bieżnikiem lub specjalne opony zimowe z kolcami. Ciekawostką jest fakt, że kiedy temperatura spadnie poniżej 0°C, na śniegu i lodzie wskazane jest zmniejszenie ciśnienia w oponach – wówczas zachowamy znacznie lepszą przyczepność.
Zima to nie tylko śnieg, ale i błoto. Nie ruszajmy zatem w trasę bez odpowiednich błotników – w przeciwnym razie po przejechaniu nawet krótkiego dystansu wszystkie nasze ubrania będą mokre i brudne. Do błotników można także przymocować dodatkowe chlapacze. Jak poprawnie zamontować błotnik do roweru? Kliknij tutaj
Jeżeli chodzi o bagaż, poleca się zamontowanie solidnych sakw trekkingowych, które mocowane są do bagażnika. Najchętniej na zimę wybierane są te z poliuretanu – wodoodporne. Alternatywą może być tradycyjny plecak na rower. Pamiętajmy jednak, aby koniecznie wyposażyć go w przeciwdeszczowy pokrowiec.
Rower zimą a oświetlenie
Widoczność na drodze oraz bezpieczeństwo również wchodzą w skład wyposażenia roweru. Zimą widoczność jest mocno ograniczona, dlatego naszą obecność na trasie warto podkreślić znacznie bardziej niż w sezonie letnim. Pomimo tego, że prawo narzuca konieczność korzystania z oświetlenia wyłącznie po zmroku, w okresie zimowym warto przyjąć tę zasadę również w dzień – dla własnego bezpieczeństwa. Dobrze jest także, aby dodatkowo doświetlić się, np. światełkami i taśmami odblaskowymi, które przyczepimy do ramy roweru. Więcej o sposobię odpowiedniego oświetlenia roweru, by być bezpiecznym znajdziesz na http://wrower.pl/prawo/obowiazkowe-oswietlenie-roweru,3172.html
Poza samym oświetleniem roweru warto jest mieć także zapasową lampkę w bagażu, najlepiej czołówkę. Na wypadek wyczerpania świateł w rowerze będzie ona nieocenioną pomocą.
Odpowiedni ubiór, czyli jaki?
Rowerzyści, podobnie jak i biegacze, mogą liczyć na szeroki wybór specjalistycznej odzieży technicznej, która jest zaprojektowana z myślą o zimowej aktywności. Zaczynając od bielizny termoaktywnej, poprzez koszulki oraz bluzy funkcyjne, aż po ochraniacze na kolana, łydki oraz specjalne obuwie. Wybór na rynku jest ogromny, konkretne elementy ubioru możemy zatem dobrać zgodnie ze swoim gustem oraz potrzebami. Jakimi zasadami należy kierować się wybierając odpowiedni ubiór na rower?
Odpowiedź jest prosta: ubranie musi być szybkoschnące oraz oddychające. Zewnętrzna warstwa z kolei powinna być wiatroszczelna oraz wodoodporna. Co więcej, niezwykle ważną rolę pełni izolacja termiczna, która musi iść w parze ze swobodą ruchów.
- Korpus ciała – kurtka oraz koszulka – Typowa kurtka rowerowa będzie strzałem w dziesiątkę. Wykonana jest ona bowiem z odpowiedniego materiału, a jej tylna część oraz rękawy są zazwyczaj nieco dłuższe. Dzięki temu znacznie lepiej chroni ręce oraz palce. Powinna posiadać ona także wysoki kołnierz oraz kaptur. Jeżeli chodzi o koszulki, wybierajmy modele termoaktywne – najlepiej wykonane z wełny.
- Nogi i kolana – Elastyczne spodnie z ociepleniem do jazdy w temperaturze poniżej 0°C to podstawowy element zimowego stroju na rower. W sklepach znajdziemy także modele, które posiadają dodatkowe ocieplenie na stawy kolanowe – jest to niezwykle ważne, gdyż są one narażone na działanie zimnego wiatru.
- Dłonie – Zimą są one niezwykle delikatne, a my musimy chronić je przed odmrożeniami. W tym celu należy kupić specjalne rękawiczki, które umożliwiają pewny chwyt oraz dobry manewr kierownicą, jednocześnie ocieplając nasze dłonie.
- Głowa – Podczas jazdy zimą na rowerze nie należy zapominać o kasku. Co więcej, zdecydujmy się na założenie pod niego czapki, która dodatkowo ociepli naszą głowę. Warto wybierać modele chroniące uszy.
- Twarz i szyja – Tutaj obowiązkowym elementem ubioru będzie komin, który ochroni nasze drogi oddechowe nie tylko przed mrozem, ale i szkodliwym smogiem.
- Stopy – Chcąc zapewnić maksymalny komfort naszym stopom, wybierajmy specjalne skarpety rowerowe, które sięgają do połowy łydki. Do tego dobierzmy zimowe buty rowerowe lub ocieplane buty trekkingowe – taki zestaw zapewni nam odpowiednią ochronę przed odmrożeniami.
Przygotowanie do jazdy rowerem zimą wymaga od nas zatem znajomości kilku podstawowych zasad. Główne z nich to wyposażenie roweru oraz odpowiedni ubiór. Pamiętajmy, że poruszając się rowerem poza terenem zabudowanym, prawo polskie narzuca nam obowiązek noszenia odblasków.