Jesienią i zimą twoje włosy są narażone na kruszenie się i łamanie bardziej niż kiedykolwiek. Noszenie czapki (zwłaszcza zrobionej ze sztucznych włókien), poranne szybkie suszenie gorącą suszarką i szok temperaturowy po wyjściu z domu, ogrzewane pomieszczenia, przeziębienia oraz infekcje, które osłabiają cały organizm – skórę głowy i cebulki włosów także – to największe zagrożenia dla włosów o tej porze roku. Aby zapobiec ich łamaniu się i przywrócić utracony blask, trzeba je odżywiać.

Skojarzenie z jedzeniem jest słuszne. Wzmacnianie włosów należy zacząć od odpowiedniej diety, a zwieńczyć – dobrze dobranymi kosmetykami. Co jeść i jakich kosmetyków używać, by mieć zdrowo wyglądające i lśniące włosy – wyjaśnia Oskar Bachoń hair&make-up designer.

Producenci kosmetyków obiecują czasem prawdziwe cuda po zastosowaniu ich szamponu czy odżywki, ale prawda jest taka, że jeśli słabe i rzadkie włosy odziedziczyłaś po rodzicach, niestety musisz je takie zaakceptować. O tym, czy włosy są gęste i grube decydują dobre geny. Pielęgnacja – owszem jest pomocna, ale nie zmieni twojej natury. Na szczęście dobrze ostrzyżone i zdrowo wyglądające włosy może mieć każdy i tu już wszystko zależy od Ciebie.

Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane włosy w Twojej diecie nie może zabraknąć, białek i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin – szczególnie A (retinolu), B, C oraz E. Jedz brokuły, wątróbkę, jaja, produkty mleczne, tłuste ryby morskie i tran. Na talerzu zrób stałe miejsce dla cytrusów oraz pomarańczowych owoców i warzyw takich jak brzoskwinie czy marchewki.

Działaj naturalnie

Szampon czy odżywka bez naturalnych ekstraktów roślinnych i odżywczych olejków, może wyrządzić włosów więcej szkody niż pożytku. Niektóre to tylko dobrze się pieniące środki chemiczne, które owszem – myją, ale na pewno nie pielęgnują włosów. Szukaj produktów, w których jest olej arganowy, palmowy, jojoba, wyciąg z awokado, masło shea lub wyciągi z orzechów. Gliceryna i miód to z kolei świetne nawilżacze włosów. Odżywkę do włosów z naturalnych składników możesz też zrobić sama. Składniki kupisz w sklepie spożywczym. Zmieszaj oliwę z oliwek lub olej kokosowy, dodaj rozgniecione awokado i sok z cytryny, nanieść tę papkę na włosy na kwadrans i spłucz. Włosy odczują to od razu.

Dla twoich włosów dobra jest także parafina, silikony oraz tłuszczowe alkohole. Te składniki nie wnikają w strukturę włosów, ale nie muszą – ich zadaniem jest stworzenie na łusce włosa powierzchni ochronnej warstwy, dzięki której włosy nie łamią się, nie kruszą, łatwiej rozczesują i ślizgają jeden o drugi.

Uwaga, to szkodzi!

Uważnie czytaj etykiety na kosmetykach do włosów i nie kupuj byle czego! Substancje o tajemniczych nazwach SLS i SLES są bardzo szkodliwe – mogą wywoływać alergie i problemy skórne. Unikaj też perfumowanych kosmetyków, bo w swoim składzie zawierają wysuszające włosy alkohole. Benzyl, denat oraz isopropyl w kosmetykach do włosów powinny być zakazane – wysuszają je i powodują ich kruszenie się. Groźnie brzmiące emulgatory są natomiast pożyteczne! Gwarantują dobrą konsystencję odżywkom, przez co te nie spływają z włosów i mają skuteczniejsze działanie.

Oskar Bachoń | Hair & Make-up Designer | www.oskarbachon.pl/blog