Lekarze zalecają, by niemowlę było jak najdłużej karmione mlekiem mamy. Jest ono bogate w składniki odżywcze, witaminy i immunoglobuliny, chroniące delikatny świat dziecka przed atakiem infekcji. Co jednak zrobić, jeśli pokarmu zabrakło?
Brak pokarmu w piersiach jest problemem, który niestety dotyczy wielu kobiet. Przyczyn, dlaczego tak się dzieje, jest wiele. Czasami zawodzi stres: mama tak bardzo chce nakarmić maluszka, tak bardzo obawia niepowodzenia, że przystawia dziecko do piersi, próbuje, dociska brodawki, a mleko… nie wypływa. Dziecko płacze, mama denerwuje się jeszcze bardziej. I koło się zamyka. Czasami kobiety próbują stymulować laktację poprzez częstsze przystawianie maluszka do piersi, albo stosują dietę, która w teorii ma zwiększyć ilość pokarmu. Domowe metody nierzadko jednak zawodzą i mamy, aby oszczędzić zbędnych stresów sobie i dziecku, decydują się na karmienie mlekiem modyfikowanym.
Czym jest mleko modyfikowane?
Organizm maluszka nie jest przystosowany do trawienia zwykłego mleka krowiego. Zawiera ono zbyt dużo sodu i białka, a za mało witamin i żelaza. Z potrzeby uzupełnienia diety niemowląt w niezbędne składniki powstało mleko modyfikowane. W trakcie jego produkcji zmienia się skład krowiego mleka, zwiększa się zawartość laktozy i tłuszczów nienasyconych, wzrasta ilość niezbędnych dla dziecka mikroelementów i witamin. Z kolei redukcji ulegają: białko, soda, potas i chlor. Dzięki temu skład mleka modyfikowanego staje się zbliżony do pokarmu naturalnego.
W zależności o wieku dziecka są stosowane inne rodzaje mleka. Mleko oznaczone numerem 1 odpowiada szczególnym potrzebom noworodków i niemowląt do 4. miesiąca życia. Mleko o numerze 2 jest mniej zmodyfikowane, więc zaleca się go dla maluchów od 5. miesiąca – pokarm zaspokaja zwiększone zapotrzebowanie energetyczne malucha. I mleko Junior (np. Nestle Junior http://www.dziecko.nestle.pl/produkty/mleko-junior/ctl/product/mid/1577/productid/280.aspx) o numerze 3 – dla dzieci od pierwszego roku życia i nawet do trzeciego.
Warto pamiętać
Szykując pokarm dla maluszka, zawsze pilnuj instrukcji na opakowaniu. Dla przykładu: dla przygotowania mleka Nestle Junior stosuje się wodę o temperaturze 37 C, ale podawany pokarm może być zarówno w postaci ciepłej, jak i chłodnej. Pamiętaj również o tym, by od 4. miesiąca życia dziecka urozmaicić dietę, wprowadzając warzywa, owoce, ryby i mięso.