Mówi się, że dzieci zupełnie zmieniają nasze życie, przewartościowują je, wypełniają na 100% nasz czas i sprawiają, że zaczynamy przejmować się zupełnie innymi rzeczami, niż kiedyś. Pojawiają się przed nami nowe wyzwania, które są zadziwiająco stresujące. Do jednych z nich należy pierwsza kąpiel dziecka.
Krucha istota, która pojawiła się w naszym uporządkowanym świecie, sprawia, że tak zwykła czynność (jak by się mogło wydawać) przyprawia nas o drżenie rąk i zawroty głowy. Towarzyszą jej zazwyczaj naprawdę wielkie emocje. Dlatego wielu rodziców przygotowuje się do takiej kąpieli z podręcznikiem w ręku albo co najmniej notatkami ze szkoły rodzenia. Jak się potem okazuje mycie maluszka nie jest takie przerażające kiedy pamiętamy o kilku istotnych zasadach.
Najpierw powinniśmy upewnić się, że w pomieszczeniu, w którym nastąpi kąpiel, jest odpowiednio ciepło (około 22 ºC). Bardzo ważne jest przygotowanie wszystkich przedmiotów, których użyjemy do kąpieli i po niej – delikatnej myjki, płynu do kąpieli, kremu do pupy, oliwki, wacików, soli fizjologicznej, pieluszki tetrowej i jednorazowej oraz ręcznika i ubranka. Dobrze jest przygotować sobie przewijak, a koło niego położyć oliwkę, krem do pupy, sól fizjologiczną i waciki, a także pieluszkę oraz czyste ubranko. Natomiast niewiele dalej możemy ustawić wanienkę, obok której powinien znajdować się termometr do wody, płyn do kąpieli i delikatna myjka oraz ręcznik.
Przed przystąpieniem do właściwej kąpieli i rozebraniem dziecka powinniśmy przemyć mu oczka, buzię i małżowiny uszne wacikiem zwilżonym solą fizjologiczną, uważając przy tym, by nie nalać jej do uszu dziecka. Do każdego oczka powinniśmy użyć świeżego wacika, przecierając je w kierunku od zewnątrz do kącika oka. Kiedy już jesteśmy gotowi na właściwą kąpiel, powinniśmy nalać niezbyt dużo wody do wanienki i sprawdzić, czy ma odpowiednią temperaturę (około 37 ºC).
Bardzo ważne jest dodanie do wody odpowiedniego płynu do kąpieli. Najlepsze są emolienty – są one zarówno delikatne dla skóry noworodka, jak też zapewniają jej odpowiednie nawilżenie. Maluszka przed kąpielą należy rozebrać ale jeśli zaczyna płakać, można okryć go pieluszką tetrową, którą będziemy mogli nawet zamoczyć w kąpieli. Pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu pupy odpowiednią chusteczką.
Kiedy już wszystko jest gotowe, należy ostrożnie przenieść dziecko do kąpieli. W jej trakcie powinniśmy stosować specjalny uchwyt, który polega na przełożeniu naszej lewej ręki za pleckami dziecka i chwyceniu go za lewe ramię – dzięki czemu jego główka będzie spoczywać na naszym przedramieniu, a my będziemy mieli wolną rękę prawą, którą swobodnie będziemy w stanie umyć dziecko. Kiedy nasz maluszek będzie już wykąpany, powinniśmy delikatnie otulić go ręcznikiem, osuszyć, nałożyć oliwkę i ubrać. Z każdym kolejnym razem czynność, jaką jest kąpiel dziecka, staje się dla rodziców coraz mniej stresująca.