Karczochy są od dawna dostępne na naszym rynku, jednak poza sporadycznymi przypadkami rzadko się pojawiają na talerzach. Po części wynika to z małej wiedzy na ich temat – wciąż zdarza się nam mylić karczochy i kapary. Jak przyrządzać karczochy i czym tak właściwie są?
Karczochy pochodzą z baseny Morza Śródziemnego, skąd rozpowszechniły się na całą Europę i Amerykę Północną. Karczochy to warzywa, należące do rodziny astrowatych.
Częściami jadalnymi karczocha są kwiatostany, zwane „główkami”. We wnętrzu główek karczocha znajdują się „serca”, najdelikatniejsze i najbardziej aromatyczne partie kwiatostanów.
Jak przygotować karczochy?
Karczochy można przyrządzić na kilka sposobów, jednak przedtem należy je obrać. Każdy przepis na karczochy podkreśla konieczność odpowiedniego oprawienia karczocha, by można było go wykorzystać w kuchni. To najbardziej kłopotliwa część przygotowywania karczochów – każdą główkę trzeba oprawić osobno: odciąć łodygę, oberwać zewnętrzne listki, przeciąć obraną główkę na pół i usunąć niejadalny rdzeń.
Później można już w pełni korzystać z dobrodziejstw karczocha. Włosi, eksperci od karczochów, przechowują karczochy w zalewie octowej z dodatkiem oliwy z oliwek. W takiej octowo-oliwnej marynacie karczochy miękną, i uwalniają swój wyjątkowy aromat.
Karczochy można jeść świeże w formie sałatki, dodawać karczochy marynowane do sałatek, a także gotować i piec główki karczochów – świetnie pasują do mięs, można ugotować bardzo zdrową zupę z karczochów. Karczochy doskonale komponują się z innymi składnikami typowymi dla kuchni śródziemnomorskiej, można je śmiało podawać jako składnik pizzy, w postaci pasty z makaronem.
Dlaczego warto jeść karczochy
Karczochy wspomagają odchudzanie, pobudzając trawienie. Sałatki z liśćmi karczocha to cenne źródło cynaryny, obniżającej poziom cholesterolu i działającej oczyszczająco.
Karczochy są niskokaloryczne, a przy tym zawierają dużo witamin i minerałów (w tym witamina B, prowitamina A, witamina E oraz żelazo, wapń, fosfor i magnez), dzięki czemu doskonale pasują w diecie ograniczającej białka pochodzenia zwierzęcego.
Chronią wątrobę i działają moczopędnie – oczyszczają wątrobę i jelita, przeciwdziałają wzdęciom, usuwają złogi żółciowe.
Karczochy są także uznanym, silnym afrodyzjakiem – dlatego warto je wprowadzić do stałego menu.
Przepis na karczochy duszone w oliwie
Składniki
- 6 świeżych karczochów
- Oliwa z oliwek
- Czosnek
- Liście laurowe
- Suszone zioła: tymianek i rozmaryn
- Sól i pieprz
- Parmezan
Przygotowanie
- Karczochy umyj i obierz.
- W garnku rozgrzej 1,5 szklanki oliwy..
- Do rozgrzanej oliwy dodaj sól, 3 ząbki czosnku, liście laurowe, tymianek i rozmaryn.
- Do garnka dodaj przygotowane karczochy i duś całość przez 30 minut.
- Gdy duszone karczochy będą miękkie, wyjmij je z garnka i odsącz nadmiar oliwy.
- Karczochy duszone w oliwie podawaj posypane świeżo startym parmezanem.