Mleko mamy zawiera cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Pomagają zapobiec licznym chorobom cywilizacyjnym oraz wspierają jego układ immunologiczny. Jednak, aby karmienie piersią nie było przykrym obowiązkiem, warto poznać prawidłowe techniki przystawiania dziecka do piersi oraz odciągania i przechowywania pokarmu.

Karmienie piersią to wspaniała podróż – twoja i twojego dziecka – do zbudowania silnej relacji. Małe oczka wpatrujące się z ufnością, delikatne paluszki, które głaszczą pierś, oraz ciche pomrukiwanie wydawane przez dziecko podczas połykania mleka – nie ma piękniejszych momentów dla matki. Abyś mogła w pełni cieszyć się tymi wspólnymi chwilami, dobrze się na nie przygotuj.

Prawidłowe techniki karmienia piersią

Przed rozpoczęciem karmienia powinnaś zadbać o:

  • odpowiednie podparcie kręgosłupa, np. za pomocą poduszki,
  • znalezienie spokojnego i wygodnego miejsca, takiego jak łóżko lub fotel,
  • zgromadzenie potrzebnych rzeczy, np. nakładek na piersi (jeśli używasz) i szklanki wody.

Wybierz pozycję, która jest wygodna dla ciebie oraz twojego malucha. Jeśli podczas karmienia pojawia się ból kręgosłupa, drętwienie rąk albo ból podbrzusza to znak, że musisz coś zmienić. A jakie ułożenie wybrać?

  • Karmienie na leżąco

Połóż się na boku na łóżku. Za plecy połóż kołdrę tak, aby dała ci solidne podparcie pleców. Wyciągnij pierś. Ułóż malucha na boku i wsuń brodawkę w jego usta. Ręką obejmuj dziecko i podtrzymuj jego plecki. Jego głowę połóż na poduszce.

  • Karmienie na siedząco

Usiądź wygodnie. Weź poduszkę i wsadź ją pod ramię – po stronie piersi, którą będziesz karmić. Obejmij niemowlę i ułóż je brzuszkiem do twojego brzucha. Podaj dziecku pierś bezpośrednio do ust.

To najpopularniejsze techniki karmienia piersią. W przypadku zastoju rewelacyjnie sprawdzi się karmienie „spod pachy” lub „pod górkę”. O więcej szczegółów zapytaj doświadczoną doradczynię laktacyjną.

Odciąganie pokarmu – bo każda mama chce kiedyś wyjść

W przypadku, gdy zostawiasz malucha pod opieką taty lub babci, musisz odciągnąć pokarm na kolejne karmienie. Do tego niezbędny będzie laktator – elektryczny lub ręczny.

Ściąganie pokarmu najlepiej przeprowadzić rano lub po nakarmieniu dziecka. Najbardziej skuteczny mechanizm odciągania mleka to 7-5-3, czyli:

  • 7 minut odciągania z jednej piersi, a następnie z drugiej,
  • masaż,
  • 5 minut ściągania po kolei z każdej piersi,
  • masaż,
  • 3 minuty zbierania pokarmu.

Jeśli nie wychodzisz regularnie, rozpocznij odciąganie dzień wcześniej. Przechowywanie mleka kobiecego powinno trwać maksymalnie 96 godzin. Pokarm należy trzymać w lodówce, w szklanym pojemniku. Porcje ściągane w ciągu 12-24 godzin można ze sobą łączyć. Mleko trzeba ogrzewać w kąpieli wodnej. Dopiero po osiągnięciu przez nie temperatury pokojowej, można podać je dziecku przez butelkę.

Sposoby na pobudzenie laktacji

Martwisz się małą ilością mleka? A może chcesz wyjść i potrzebujesz odciągnąć dużo pokarmu? Rozważ specjalistyczne preparaty pobudzające laktację, takie jak Femaltiker. Regularne stosowanie tego produktu widocznie wspomaga produkcję mleka, a co za tym idzie, dziecko dłużej ssie pierś i szybciej przybiera na wadze.

W tak prosty sposób możesz cieszyć się waszą wspólną mleczną przygodą, a jednocześnie nie rezygnować ze swoich pasji, zadań i aktywności. Pamiętaj – zostałaś mamą, ale nie przestałaś być sobą!