Album ze zdjęciami, kolorowa chusta czy duże lustro. Zastosowanie tych przedmiotów jest oczywiste, ale dzięki prostym pomysłom możesz wykorzystać je także do zabawy z dzieckiem. Wystarczy trochę kreatywności, aby dostarczyć maluchowi wiele radości, a przy okazji stymulować jego zdrowy rozwój!
Rolę zabawy w rozwoju dziecka podkreślają od dawna lekarze, psycholodzy i pedagodzy. „Zabawa jest najlepszą szkołą życia dla dziecka” – stwierdził w książce „Rytm życia” Antoni Kępiński, jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy medycyny. Bawiąc się z dzieckiem, jednocześnie przygotowujemy małego człowieka do dorosłego życia. „Proste zabawy, w które zaangażowane jest dziecko oraz bliska mu osoba, stwarzają optymalne możliwości rozwoju zarówno psychicznego, intelektualnego, jak i fizycznego. Wspólne aktywności to sposób na budowanie silnej relacji z dzieckiem. To także przyjemność dla dzieci i opiekunów oraz wspomaganie rozwoju fizycznego dziecka” – zapewnia Natalia Minge, psycholog dziecięcy, autor warsztatów dla dzieci oraz dorosłych z zakresu wspomagania rozwoju i wychowania dzieci.
Klika praktycznych źródeł inspiracji
Czy możecie mi podsunąć pomysły na zabawę z 15-miesięczną dziewczynką? Jak się bawicie z 3-miesięcznym dzieckiem? Jakie zabawki interesują wasze maleństwa oprócz grzechotek i gryzaków? – setki takich i podobnych pytań pada każdego dnia na forach internetowych. Szukamy podpowiedzi oraz inspiracji w różnych miejscach. Tymczasem sposobów na zabawę nie brakuje. Z pomocą przychodzą nam artykuły poradnikowe, dyskusje na forach, a także specjalne serwisy dedykowane młodym rodzicom. Przydatnych informacji możemy poszukać w tych bardziej znanych, jak np. Maluchy.pl czy Osesek.pl, lub zajrzeć w nowe, nie znane nam dotąd miejsca. Ciekawą propozycją jest serwis BebiKlub.pl, który zachęca mamy, by spojrzały na otoczenie z zupełnie innej perspektywy. Wystarczy zarejestrować się serwisie by skorzystać np. z Kart Rozwoju. Stanowią one bazę pomysłów na różnorodne zabawy. Dzięki propozycjom prezentowanym na kartach, w szybki sposób znajdziemy odpowiednią kategorię zabawy dopasowaną do wieku oraz potrzeb naszego maleństwa. Jak się okazuje, rozwój dziecka możemy wspierać na różne sposoby – przez ruch, zabawę, kontakt z innymi, a nawet przez żywienie!
Zaczaruj ryż i butelki!
Zabawa wcale nie musi oznaczać wydatków związanych z zakupem drogich zabawek. Z maluszkiem możemy pobawić się twórczo i radośnie, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. Oglądając z dzieckiem album ze zdjęciami, nauczysz je rozpoznawać twarze bliskich osób i zacieśnisz jego więzi z członkami rodziny, z którymi spotykacie się rzadziej. Kolorowa chusta może posłużyć za doskonały rekwizyt do zabawy w chowanego – odkrywanie przedmiotów ukrytych pod materiałem sprawi dziecku wiele radości! Śledząc wasze lustrzane odbicia maluszek odkryje tajemnice mimiki twarzy, która jest dla niego źródłem wiedzy o świecie. Taka zabawa z lustrem buduje jego poczucie bezpieczeństwa, a także wzmacnia relacje z rodzicem. Dzięki zabawie „w ziarna” dziecko poznaje nowe, różnorodne doznania dotykowe. Wystarczy wsypać ryż, groch i fasolę do oddzielnych misek. Pokażmy je dziecku i opiszmy mu, co znajduje się w poszczególnych miskach. Ryż, groch i fasola delikatnie masują dłonie i stopy maluszka, co może dostarczyć mu wiele radości i przyjemności. Zamiast kupować grzechotkę w sklepie, zróbmy ją sami! To nic trudnego. Wystarczy plastikowa butelka, ziarna kawy, ryżu, wstążki czy kolorowe spinacze – i zabawka gotowa! Trzymając butelkę w ręku i potrząsając nią, dziecko dodatkowo wyrabia precyzję chwytu rączki, a jeśli przy okazji będziemy opisywać zawartość butelki, pozna nowe słowa. Warto posłuchać też ekspertów, dzięki nim przekonamy się, że dobra i twórcza zabawa niekoniecznie musi być droga. Jakie zabawki wspomagają rozwój dziecka i jak można je wykonać przy minimalnym nakładzie pracy, podpowiada Natalia Minge w DDTVN.
Do dzieła!
Do dobrej zabawy wystarczy garść ciekawych pomysłów, pozytywne nastawienie, a nagrodą za pracę będzie uśmiech dziecka. Jak stwierdza jedna z internautek na forum dobramama.pl: Takiemu malcowi niewiele trzeba do szczęścia, bylebyś sie nim interesowała, rozmawiała, patrzyła w oczka i będzie szczęśliwy.