Drapanie w gardle, kaszel, chrypka – to dobrze znane objawy, które zazwyczaj pojawiają się jesienią i zimą. Choć wszystkie są nieprzyjemne, szczególnie męczący jest kaszel, dlatego warto jak najszybciej podjąć kroki, aby go zwalczyć. Czym różni się kaszel suchy od mokrego oraz czy te dwa rodzaje wymagają innych sposobów leczenia?
Czym jest kaszel?
To oczywiste, że nikt z nas nie lubi kaszlu, jednak jest on naturalnym odruchem obronnym organizmu, który pomaga oczyścić drogi oddechowe. Drapanie w gardle lub kaszel mogą mieć charakter ostry, kiedy utrzymują się krócej niż 3 tygodnie, podostry, jeśli trwają dłużej niż 3, ale krócej niż 8 tygodni, a także przewlekły, gdy męczą przez ponad 8 tygodni. O ile kaszel ostry i podostry przeważnie są skutkiem zakażenia wirusowego lub (rzadziej) bakteryjnego, kaszel przewlekły może świadczyć o astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, refluksie żołądkowo-przełykowym, zapaleniu zatok przynosowych, czasami zaś pojawia się jako skutek uboczny przyjmowania leków. Jeżeli masz przewlekły kaszel, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu znalezienia przyczyny.
Kaszel suchy a mokry – czym się różnią?
W przypadku suchego kaszlu nie występuje plwocina (flegma). Drapanie w gardle i suchy kaszel mogą być bardzo męczące. Chory odczuwa częste drażnienie w okolicach tchawicy, które prowadzi do uporczywego, czasami napadowego kaszlu. Szczególnie uciążliwe są ataki kaszlu, które pojawiają się w nocy i zaburzają sen. Kaszel mokry jest zazwyczaj mniej intensywny. Charakterystyczna dla niego jest obecność wydzieliny i odczucie „odrywania się” jej w drogach oddechowych, czasami zaś odkrztuszanie.
Jak wygląda leczenie kaszlu suchego i mokrego?
Złe samopoczucie, ból i drapanie w gardle, kaszel albo chrypa, chociaż nie są dolegliwościami, które traktujemy bardzo poważnie, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szczególnie gdy infekcja ma intensywny przebieg. Jeśli zdecydujesz się na leczenie choroby na własną rękę, podczas wizyty w aptece koniecznie powiedz, jaki masz rodzaj kaszlu, gdyż mechanizm działania substancji czynnych, zawartych w poszczególnych lekach, jest inny. Drapanie w gardle oraz suchy kaszel wymagają przyjmowania leków przeciwkaszlowych, czyli środków, które hamują odruch kaszlu (dekstrometorfan, kodeina). W przypadku kaszlu z obecnością flegmy, leki powinny ją ułatwić pozbycie się jej z dróg oddechowych, a dodatkowo rozrzedzić wydzielinę. Sięganie po leki przeciwkaszlowe nie jest więc w tym przypadku wskazane. Wręcz przeciwnie, gdyż kaszel odgrywa tutaj pozytywną rolę.
Jak wspomóc domowe leczenie kaszlu i dolegliwości gardłowych?
Dobrej jakości leki bez recepty pomogą Ci złagodzić ból gardła, kaszel i chrypkę. Oprócz tego możesz jeszcze sięgnąć po proste domowe metody. Łagodząco w przypadku podrażnienia górnych dróg oddechowych działa miód. Popijanie ciepłej herbaty z miodem pomoże Ci nawilżyć gardło. Gdy złapie Cię mokry kaszel, możesz wspomóc rozrzedzanie wydzieliny poprzez nawilżanie powietrza w domu lub inhalacje z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Niemniej pamiętaj, że kaszel to bardzo prosty sposób przenoszenia zarazków na inne osoby. Dlatego gdy dopadnie Cię infekcja, postaraj się wyleżeć ją w domu i zakrywaj usta, kiedy kaszlesz.
Utrzymujący się kaszel wymaga diagnostyki oraz leczenia pod okiem specjalisty. Zgłoś się do lekarza niezwłocznie, jeżeli kaszlesz z krwią, masz trudności w oddychaniu lub odczuwasz znaczne osłabienie. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym szybciej masz szansę pozbyć się przykrych objawów.
Piśmiennictwo:
Jankowski M. Kaszel. https://pulmonologia.mp.pl/objawy/70135,kaszel Data dostępu: 21.09.2018
Mazurek H. Na jakiej zasadzie działają syropy na kaszel mokry i suchy? https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.5.19 Data dostępu: 21.09.2018
O’Keefe Osborn C. What Causes a Dry Cough? https://www.healthline.com/health/dry-cough Data dostępu: 21.09.2018