Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i już nie możesz doczekać się chwili, gdy poznasz płeć dziecka? Sprawdź, kiedy będzie to faktycznie możliwe. Być może Twoje przeczucie okaże się prawdziwe.

Dawno mięły już czasy, kiedy kobieta o płci dziecka dowiadywała się już po porodzie. Obecnie nie trzeba spekulować, uwzględniając swoje zachcianki żywieniowe czy wielkość oraz kształt brzucha. Płeć dziecka można poznać na podstawie badania USG przeprowadzanego przez lekarza ginekologa.

Kiedy dochodzi do różnicowania płci?

Mniej więcej do 6. tygodnia ciąży zarodek rozwija się jednakowo – niezależnie od płci. Dopiero od 7. tygodnia ciąży jądra oraz jajniki zaczynają produkować hormony, które decydują o powstawaniu cech męskich i żeńskich.

16. tydzień ciąży – czas na badanie USG

Chociaż rozwój narządów płciowych płodu rozpoczyna się dość wcześnie, płci nie da się określić na początku ciąży. Szczegóły dotyczące układu rozrodczego nie są widoczne, dlatego trudno jednoznacznie wskazać czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.

Niektórzy ginekolodzy podejmują się próby określenia płci w momencie badań prenatalnych – szczególnie, jeśli odbywają się one w okolicach 12.-14. tygodnia ciąży. Warto jednak mieć świadomość, że i na tym etapie istnieje spore ryzyko błędnych wskazań, dlatego najlepiej poczekać do ok. 16 tygodnia ciąży. Właśnie w tym okresie dochodzi do pełnego wykształcenia zewnętrznych narządów płciowych.

Lekarz wykonujący badanie USG powinien upewnić się, że widzi narządy płciowe charakterystyczne dla danej płci. W przypadku dziewczynek powinny to być wargi sromowe, zaś w przypadku chłopców – penis i moszna.

Czy badanie USG może się mylić?

Badanie USG wykonane po 16. tygodniu ciąży może dawać nawet 95% pewności. Warto jednak mieć świadomość, że rozpoznanie może być błędne. Wiele zależy m.in. od takich czynników jak:

  • doświadczenie lekarza,
  • jakość aparatury ultrasonograficznej,
  • ułożenie dziecka.

Duże znaczenie ma mimo wszystko doświadczenie i wiedza ginekologa. Jeśli jest w stanie prawidłowo zinterpretować obraz, wówczas może wskazać płeć bez pomyłki.

Płeć dziecka znana podczas badań prenatalnych?

Kobiety, które decydują się na wykonanie nieinwazyjnych, ale bardziej zaawansowanych badań prenatalnych, także mogą poznać płeć dziecka – nawet ok. 12. tygodnia ciąży. Podczas testu Nifty czy Harmony ocenie podlega DNA płodu we krwi matki – dzięki temu można zdobyć informację o przewidywanej płci płodu.

Jeżeli zgłaszasz się na badanie ok. 16. tygodnia ciąży lub później, istnieje prawdopodobieństwo, że lekarz ujawni płeć. Jeśli ma to być niespodzianka dla Ciebie i partnera, poinformuj o tym, że nie chcesz na tym etapie poznawać takich informacji.