Ciąża to radosny czas oczekiwania na przyjście dziecka. Jest to także okres, w którym kobieta powinna o siebie dbać, a także monitorować stan ciąży wraz z lekarską pomocą. Najczęściej stosowane badanie prenatalne to USG. Jest ono bezpieczne i bezbolesne, a zarazem dostarcza wiele cennych informacji dotyczących rozwoju płodu. Pozwala także stwierdzić ciążę. Kiedy warto je wykonać?

Kiedy wykonać pierwsze USG?

Pierwsze badanie USG zaleca się wykonać między 5 a 10 tygodniem ciąży. Wcześniej pęcherzyk ciążowy nie jest widoczny, badanie mija się więc z celem. Ultrasonografia pozwala określić, czy zarodek prawidłowo się zagnieździł oraz jego wiek. Za jej pomocą można wyznaczyć dokładny termin porodu oraz sprawdzić akcję serca zarodka. 8 tydzień ciąży to czas, kiedy wiele kobiet decyduje się na badanie USG. Istnieje wtedy szansa, by zaobserwować pojedyncze szarpnięcia czy odchylenia głowy. Sam ośrodek odpowiedzialny za koordynację ruchów płodów dojrzewa jednak około dziewiątego tygodnia. 8 tydzień ciąży to czas, kiedy kończy się okres organogenezy. Płód ma zaledwie 15 mm, ale zaczyna już przypominać ludzką postać.

Kiedy wykonywać kolejne USG?

Zgodnie ze Standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) w trakcie ciąży badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane co najmniej cztery razy. Pierwsze przed 10 tygodniem ciąży, drugie między 11 a 13 tygodniem ciąży. Badanie ma wówczas na celu wstępną ocenę wszystkich narządów płodu. Kolejną ultrasonografię zaleca się wykonać między 18 a 22 tygodniu ciąży. Ma miejsce wówczas szczegółowa ocena narządów dziecka pod kątem wad wrodzonych. Ostanie badanie USG powinno odbyć się między 28 a 32 tygodniem ciąży. Pozwala ono ocenić rozwój płodu oraz określić jego położenie.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża to okres wymagający specjalnej uważności od mamy. Powinna ona zrezygnować z odżywek i postawić na zdrowe odżywianie. Warto przyjmować suplementy. Polecany preparat do Mamadha Premium+, który zawiera odpowiednio dobraną kompozycję DHA, witamin i minerałów – składników, które wspierają organizm kobiety oraz prawidłowy rozwój płodu. Zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną. Ciężarna powinna wyjątkowo dbać o zdrowie, ponieważ infekcje, choroby i uczulenia mogą wpływać na rozwój dziecka. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i regularnie udawać się na wizyty do ginekologa.

USG to niezwykle ważne badanie, pozwalające ocenić stan i rozwój płodu. Należy je wykonać minimalnie cztery razy w trakcie ciąży. Pierwsza ultrasonografia powinna mieć miejsce między 5 a 10 tygodniem ciąży. Badanie jest bezbolesne, pozwala za to zobaczyć rodzicom na ekranie ich maleństwo.