Klimatyzacja w domach staje się coraz bardziej popularna – szczególnie w większych miastach, jak Warszawa. Koszty urządzenia oraz jego montażu stały się osiągalne dla sporej grupy, a dostęp do ogromnego wyboru modeli różnego typu sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w swoim mieszkaniu. Jakie są rodzaje klimatyzatorów i w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą?

Jak działa klimatyzacja do domu? Podział według typu budowy

W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, jak działa klimatyzator: najważniejszą jego częścią jest parownik, w którym chłodzone powietrze oddaje ciepło. W wyniku tego procesu czynnik chłodniczy rozpręża się i odparowuje. Para zostaje przekazana do sprężarki, a potem do skraplacza, gdzie znów zamienia się w ciecz. Podczas tego procesu oddawane jest ciepło, a płyn wraca do parownika.

Ze względu na typ budowy możemy wyróżnić takie klimatyzatory do domu, jak:

klimatyzatory typu kompakt – składają się z jednego urządzenia, które pełni funkcję parownika i skraplacza, przełączając się w różne tryby pracy zależnie od potrzeb. Ten typ posiada pojedynczą jednostkę i jest przeznaczony do pomieszczeń, w których nie ma zbyt dużo miejsca.

klimatyzatory typu split – składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej (w której znajduje się parownik) i zewnętrznej (w której umieszczony jest skraplacz). Jednostki są ze sobą połączone:

systemem hydraulicznym, składającym się z linii chłodniczej (freonowej), czyli pary miedzianych rurek,

układem elektronicznym, przeznaczonym do sterowania,

klimatyzatory typu multi-split – działają na podobnej zasadzie, co urządzenia typu split, tylko do jednej jednostki zewnętrznej może być przyłączonych kilka jednostek wewnętrznych, co jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy użytkownik chce zapewnić chłodzenie w kilku pomieszczeniach.

Rodzaje klimatyzatorów do domu typu kompakt

Klimatyzatory do domu z jedną jednostką występują w dwóch typach:

urządzenia przenośne, które można ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia,

urządzenia okienne lub okienno-ścienne, które można zamontować w otworze okiennym lub w murze; do ich zalet należy niska cena i prosta instalacja, natomiast do wad – stosunkowo głośna praca.

Rodzaje klimatyzatorów do domu typu split i multi-split

Klimatyzatory do domu z osobną jednostką wewnętrzną i zewnętrzną dzielą się ze względu na typ montażu:

urządzenia ścienne, które można umieścić w każdym pomieszczeniu; ich zaletami jest duża wydajność i cicha praca, a także bardzo duży wybór modeli, również z dodatkowymi opcjami,

urządzenia ścienno-przysufitowe, które montuje się do stropu; są przeznaczone do wysokich pomieszczeń,

urządzenia przypodłogowe, które budową i wielkością przypominają nowoczesny grzejnik, mogą być montowane w dowolnym miejscu, dlatego świetnie sprawdzą się tam, gdzie inne klimatyzatory do domu nie mogą być z jakiegoś powodu zainstalowane,

urządzenia kasetonowe, przeznaczone do instalacji w sufitach podwieszanych, dzięki czemu są niewidoczne we wnętrzu,

klimatyzatory kanałowe, przeznaczone do regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach jednocześnie; wykorzystują do tego celu odpowiednie kanały.