Suchy kaszel może pojawić się sezonowo w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę lub być symptomem poważnej choroby. Nie można go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli występuje przez dłuższy okres.
Rozróżnia się dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Zarówno pierwszy, jak i drugi najczęściej pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jako objaw przeziębienia czy grypy nie trwa długo – zazwyczaj do trzech tygodni. Jeżeli zatem pacjent zauważa, że mimo braku innych objawów kaszel utrzymuje się nadal, wskazana jest konsultacja lekarska. Konsekwencje nieleczenia suchego kaszlu mogą być bardzo poważne i wpłynąć na jakość życia. Zaniepokoić powinien zwłaszcza fakt utrzymywania się kaszlu dłużej niż 8 tygodni.
Skąd ten suchy kaszel?
Suchy kaszel może pojawić się równocześnie z klasycznymi symptomami przeziębiania czy grypy. Jego występowanie w formie ostrej przy dodatkowych dolegliwościach, takich jak złe samopoczucie, duszność, kołatanie serca czy występowanie nagłego bólu w klatce piersiowej, może być znakiem, że w organizmie rozwija się choroba. Lekarze po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu podejrzewać mogą m.in. zator tętnicy płucnej czy nawet chorobę zakrzepowo-zatorową. Z tego też względu tak ważne jest natychmiastowe i właściwe zareagowanie na pierwsze niepokojące objawy.
Kiedy nie wolno lekceważyć suchego kaszlu?
Choć kaszlu nie powinno się lekceważyć, warto wskazać takie sytuacje, w których pojawia się jako jedyny symptom choroby. Narażeni są między innymi pacjenci regularnie palący papierosy. Tu niezbędna jest wizyta u specjalisty, który zleci wykonanie podstawowego zestawu badań. I na podstawie wyników będzie mógł uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego kaszel pojawił się nagle.
Z pewnością kaszlu nie powinny ignorować też osoby, u których doszło do zmiany jego dotychczasowego charakteru. To wyraźny sygnał, że w organizmie zachodzą poważne zmiany.
Kaszel a refluks i zapalenie osierdzia
W dużej mierze skutki nieleczenia kaszlu zależą od choroby, jaka go wywołuje. Odruch kaszlowy jest złożony, a część receptorów, które go wywołują, znajduje się w żołądku i przełyku. Jeżeli kaszel jest wywołany refluksem żołądkowo-przełykowym, to nieleczony może doprowadzić do poważnego schorzenia. Mowa tu zarówno o zapaleniu przełyku, jak i chorobie nowotworowej. Innym przykładem jest zapalenie osierdzia, którego symptomem może być właśnie suchy kaszel.
Wysuszona śluzówka
Kaszel suchy może powodować przykre dolegliwości, w tym między innymi swędzenie czy drapanie. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, to naturalnym jest, że dochodzi do wysuszenia śluzówki. Pacjent niedbający o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa czy o regularne przyjmowanie witaminy A, narażony jest na konieczność odbudowania błony śluzowej. Taka potrzeba może wystąpić również przy nieleczonej astmie. Dzięki konsultacji lekarskiej, poza ustaleniem sposobu leczenia, pacjent otrzymuje szereg informacji, które pozwalają mu w prawidłowy sposób zadbać o siebie.