Na samą myśl o remoncie masz gęsią skórkę. Jeszcze go nie zaczynasz, a już zakładasz, że będzie ciężko. I oczywiście remont jak remont, ale sprzątanie po nim… to masakra. Ten kurz obecny wszędzie, czyhający w każdym zakamarku. I ty sama ze wszystkimi porządkami… Pamiętaj, że planowanie porządków po remoncie może ci w znacznym stopniu pomóc.

Po pierwsze sprzęt

Planując porządki po remoncie pomyśl jaki sprzęt będzie ci potrzebny. Dobierz odpowiednie środki czyszczące. Wszelkie mopy, miotły, ściereczki warto kupić lepszej jakości. Dobrej jakości sprzęt wykorzystywany podczas sprzątania będzie ci jeszcze długo służył, a przy tym szybko i przy minimalnym wysiłku, uzyskasz pożądany efekt.

Od czego zacząć sprzątanie?

Przy tynkowaniu, szlifowaniu ścian pojawia się dużo kurzu i pomimo tego, że starasz się jak najwięcej rzeczy przykryć folią remontową kurz i tak się w tych miejscach pojawi. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Najważniejszą zasadą porządków jest sprzątanie od góry do dołu. Chodzi o to, żeby porządki zacząć od wyczyszczenia najwyższych poziomów. Zacznij więc od sufitu, lamp, ścian, mebli i okien. Na samym końcu umyj podłogi. Ważne jest również to, żeby najpierw usunąć kurz, a dopiero po jego usunięciu „wziąć” do pomocy wodę. Przemywając kurz wilgotną ściereczką możesz osiągnąć efekt zupełnie odwrotny. Zamiast pozbyć się kurzu powstanie małe „błotko”.

Sprzątanie – ciąg dalszy

Gdy już został usunięty kurz ze ścian, żyrandoli możesz przejść do umycia okien, parapetów, futryn drzwi i listew przypodłogowych.

Jeżeli chodzi o czyszczenie mebli, to kurzu możesz się już pozbyć za pomocą suchej ścierki. Do tego będzie ci potrzebna ściereczka mikroaktywna, która ma właściwości elektrostatyczne, a dzięki temu kurz nie wzbija się w powietrze.

Zawsze przy wycieraniu kurzu pamiętaj o zasadzie sprzątania od góry do dołu.

Podłogi – ostatni etap

Pył z podłogi możesz usunąć specjalną szczotką. W tej chwili są już dostępne szczotki, które jednocześnie mają włosie i gąbkę. Dzięki tej gąbce kurz nie będzie się unosił.

Podczas wybierania sprzętu do czyszczenia podłóg pamiętaj, aby wziąć pod uwagę materiał z jakiego jest ona wykonana. Do podłogi drewnianej używaj tylko produktów proponowanych do takiej powierzchni.

Szczotka powinna mieć odpowiednie włosie, kształt główki trapezoidalny (dzięki temu dotrzesz do każdego kąta) oraz tzw. zderzaki, które ochronią twoje ściany i meble przed obiciami podczas zamiatania.

W przypadku plam trudnych do usunięcia używaj zaawansowanych technologicznie mopów paskowych. Dzięki temu unikniesz zarysowań na powierzchni podłogi. Używaj mopa z wyciskarką, który jest bardzo praktyczny i zapewne uda ci się szybciej posprzątać.

Możesz wynająć firmę sprzątającą

Zawsze możesz wynająć profesjonalną firmę, która zajmuje się sprzątaniem domów, mieszkań. Oczywiście firmie trzeba będzie zapłacić, ale niestety nie ma nic za darmo. Wybór należy do ciebie.