Kopernik i piernik czyli najpopularniejsze symbole Torunia

    -

    Mikołaj Kopernik dzięki swym przełomowym odkryciom znany jest prawie pod każdą szerokością geograficzną. Mówi się o nim, że to Toruńczyk, który ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i niebo.”

    Co do pierników to powstała nawet słynna rymowanka: „Gdańska wódeczka, krakowska dzieweczka, warszawski trzewiczek, toruński pierniczek.” Ten ostatni jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych specjalności nie tylko w Toruniu, ale także w Polsce.

    Legenda o toruńskim pierniczku

    Pierniki zawdzięczamy siostrze Katarzynie, która w czasie panowania „czarnej śmierci” w mieście nie miała czym nakarmić mieszkańców. Wtedy to niespodziewanie pojawił się mysi król… Kocistrach, którego niegdyś Katarzyna uratowała z łap kociego oprawcy. Wdzięczny za uratowane życie Kocistrach zaprowadził siostrę Katarzynę do podziemi, gdzie stały dzieże z 50-cio letnim ciastem. Siostra Katarzyna napiekła z ciasta pierników, które później nazwano katarzynkami.

    Atrakcje Torunia

    Skoro Toruń jest miastem Mikołaja Kopernika koniecznie powinnaś się udać do Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie przy makiecie Torunia z 1500 roku obejrzeć można kilkuminutową projekcję „światło i dźwięk”, dzięki której poznasz historię grodu.

    Koniecznie musisz udać się również do Domu Mikołaja Kopernika, w którym obecnie mieści się ciekawa ekspozycja biograficzno-historyczna oraz musisz obejrzeć z bliska monumentalny pomnik wielkiego odkrywcy, który dumnie wznosi się nad starówką miasta.

    Będąc w centrum Torunia koniecznie powinnaś zajrzeć także do planetarium. Na turystów czekają liczne seanse, dzięki którym bliżej poznasz naszą planetę, poznasz budowę wszechświata, a nawet usiądziesz za sterami interaktywnej sondy kosmicznej!

    Jeśli dysponujesz większą ilością czasu możesz odwiedzić także Świat Toruńskiego Piernika gdzie własnoręcznie, według starej receptury możesz wypiec piernik oraz go zdegustować.

    Najmłodszym turytom proponujemy z kolei wizytę w Piernikowym miasteczku 🙂

    Źródło: „Najpiękniejsze miasta. Cuda Polski” – Tadeusz Glinka, Marek Piasecki

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza